Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Alegerea filtrelor pentru apa de schimb zilnic
Goto page 1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Tataee
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 03 Nov 2009
Posts: 40
Location: Bucuresti- Universitate

PostPosted: Fri Feb 12, 2010 12:11 pm    Post subject: Alegerea filtrelor pentru apa de schimb zilnic Reply with quote

Apelez la cei cu experinta pentru a ma ajuta in alegerea unei solutii de filtrare a apei de la retea, astfel incat sa elimin depozitarea ei timp de min. 24 ore. Lipsa spatiului pentru un acvariu/bidon imi impune asta icon_confused .
Ma tot uit pe forum si vad diverse pareri. Un osmozor nu-mi permit momentan, asa ca o sa incerc sa cumpar un filtru mai ieftin.
Fiind din Buzau la origini, imi vin in minte cei de la Romet care comercializeaza filtrele Aquator. Pentru apa potabila le-am folosit si sunt OK. Ca pret sunt in jur de 150RON. Aici am informatiile si preturile:

Informatii generale
Filtrele AQUATOR® au la baza tehnologia filtrarii apei cu ajutorul elementelor filtrante din carbune activ bloc si
argint. Filtrele AQUATOR® au capacitatea de a retine suspensiile mecanice (nisip, praf si alte impuritati) mai mari de
0.5 microni, de a reduce concentratia clorului, a fierului si metalelor grele, a compusilor fenolici, deasemenea retin si distrug
microorganismele din apa.
Astfel calitatea apei filtrate este imbunatatita prin eliminarea culorii, gustului si mirosurilor neplacute.
FILTRU AQUATOR ROMET – 100 LEI fara TVADescriere
Filtrul se monteaza la bateriile de chiuveta cu doi robineti cu ajutorul unui comutator cu sfera, dispus intre corpul bateriei si pipa bateriei. Furnizarea apei filtrate se face la cerere, prinactionarea comutatorului.
Caracteristici tehnice
Racord G3/4”
Dimensiuni 100 x 100 x 260 mm
Accesorii suport de perete, suport de masa, cheie pentru demontare.
Destinatie locuinte, hoteluri, restaurante
Capacitate de filtrare 4000 litri / 6 luni
Debit 1,9 ÷ 3,8 litri / min.
Tip cartus filtrant Cartus filtrant Aquator Standard – CA01

FILTRU AQUATOR STANDARD – 128 LEI fara TVA
Descriere
Filtrul se monteaza cu ajutorul unui element-teu dispus direct pe teava de alimentare cu apa a
chiuvetei. Furnizarea apei filtrate se face la cerere, prin actionarea unui robinet montat in capacul
filtrului.
Caracteristici tehnice
Racord G1/2”
Dimensiuni 100 x 100 x 260 mm
Accesorii suport de perete, suport de masa, cheie pentru demontare.
Destinatie locuinte, hoteluri, restaurante
Capacitate de filtrare 4000 litri / 6 luni
Debit 1,9 ÷ 3,8 litri / min.
Tip cartus filtrant Cartus filtrant Aquator Standard – CA01
FILTRU AQUATOR MAXI- 165 LEI fara TVA
Descriere
Filtrul se monteaza sub chiuveta, direct pe conducta de alimentare cu apa rece si este folosit
pentru purificarea intregii cantitati de apa folosita.
Caracteristici tehnice
Racord G3/4”
Dimensiuni 140 x 140 x 300 mm
Accesorii suport de perete, cheie pentru demontare.
Destinatie locuinte, hoteluri, restaurante, sifonarii, dozatoare de racoritoare
Capacitate de filtrare 30 000 litri / 6 luni
Debit 4 litri / min.
Cartus filtrant Aquator Maxi AF001 – CA01 – 0.5 μm
Tip cartus filtrant
Cartus filtrant Aquator Maxi AF005 – CA01 – 5 μm

Ce parere aveti? Ar ajuta/ Ar fii de ajuns?
Aveti alte solutii mai ieftine icon_biggrin ?
Mai mult decat atat am observat cu stupoare ca tevile de alimentare cu apa, la robinet sunt din cupru. Nu mi-am pus problema pana acum, ar trebui? Ce as putea face in afara de schimbarea instalatiei?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Feb 12, 2010 1:18 pm    Post subject: salut Reply with quote

Tie iti trebuie un filtru pe care sa-l pui la pipa chiuvetei, nu numai pe apa rece pentru ca atunci cand schimbi apa trebuie sa combini apa calda cu cea rece pentru a ajunge la 29-30 grade daca o pui direct in acvariu, asa cum fac eu.Eu am un filtru facut din 2-3 cilindri din plastic transparent care se unesc si au niste capace albastre.In interiorul cilindrului se gaseste alt cilindru cu materialul filtrant.Iti iei unul cu carbune activ si unul cu un fel de hartie care este antimicrobian.Eu mai am si unul cu un tub din ceramica dar nu am mai vazut prin magazine.Acesti cilindri ii unesti si ii montezi cu un furtul la pipa chiuvetei.Se vinde cate un cilindru si se gaseste la magazinele cu obiecte sanitare.La noi exista si in Carrefour un stand cu sisteme de filtrare a apei avand inclusiv acesti cilindri.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Tataee
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 03 Nov 2009
Posts: 40
Location: Bucuresti- Universitate

PostPosted: Fri Feb 12, 2010 1:24 pm    Post subject: Reply with quote

Ok, referitor la incalzirea apei, as putea sa o folosesc pe cea trecuta prin centrala? In ceea ce priveste filtrele de la magazinele de instalatii sanitare, cei de acolo nu au specificatii pentru mediile de filtarre. Am gasit cu bumbac, sita metalica fina si unul cu niste cristale alb/rtansparente. Dar cand am intrebat ce-i cu ele....pauza. Nu as vrea sa experimentez pe pesti. CUm ar trebui sa arate cel cu carbune activ? Presupun negru (carbunele), dar nu am gasit.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Fri Feb 12, 2010 5:12 pm    Post subject: Reply with quote

Poti sa folosesti apa trecuta prin centrala dar sa nu ai vreun filtru dubios inainte de centrala. Un filtru magnetic ar fi indicat inainte de centrala(pentru protectia centralei) pentru ca nu introduce nimic in apa.

Cum zice si drdiscus daca pui filtru trebuie sa filtreze si apa calda si cea rece, adica la iesire unde se amesteca apa rece cu cea calda. Din punctul asta de vedere poate asta prezinta interes:

Tataee wrote:
FILTRU AQUATOR ROMET – 100 LEI fara TVADescriere
Filtrul se monteaza la bateriile de chiuveta cu doi robineti cu ajutorul unui comutator cu sfera, dispus intre corpul bateriei si pipa bateriei. Furnizarea apei filtrate se face la cerere, prin actionarea comutatorului.

_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Feb 12, 2010 5:30 pm    Post subject: salut Reply with quote

Cel cu bumbac este bun ca iti opreste rugina si alte macroelemente si mai poti lua inca un cilindru gol in care sa bagi tu carbune activ.Cristalele albe sunt pentru dedurizarea apei macro.Adica mie mi-o faceau de la 24 la 11-12 duritate.Se dizolva in timp.Pe langa ele iti mai trebuie o rasina care arata ca niste icre galben-roscate, ca apa sa aiba duritate 1-2.Inca nu te baga la dedurizare daca nu ai perechi care sa depuna.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Fri Feb 12, 2010 5:44 pm    Post subject: Reply with quote

Salut. Eu folosesc de mai bine de un an un filtru aquator tot de la grup romet. Are in componenta 2 filtre - unul de bumbac (cel mai fin pe care l-am gasit...nu mai tin minte dimensiunea) si unul de carbune activ. In ele bag apa calda combinata cu apa rece a.i. sa am la iesire 28 grade. Le schimb asa: cel de bumbac la 3 luni si cel de carbune activ la 6 luni. Schimb ~ 750l apa lunar.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Tataee
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 03 Nov 2009
Posts: 40
Location: Bucuresti- Universitate

PostPosted: Sat Feb 13, 2010 9:44 pm    Post subject: Reply with quote

Merci mult pentru sfaturi. O sa caut pe la magazine de specialitate filtrele cele mari care se monteaza pe conducta sa vad la ce pret ar fi, daca nu o sa iau un aquator de la romet, cu un filtru de mumbac montat inainte. Merci mult!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Feb 14, 2010 9:29 am    Post subject: Re: salut Reply with quote

drdiscus wrote:
Cristalele albe sunt pentru dedurizarea apei macro.Adica mie mi-o faceau de la 24 la 11-12 duritate.Se dizolva in timp.Pe langa ele iti mai trebuie o rasina care arata ca niste icre galben-roscate, ca apa sa aiba duritate 1-2.
Procedeul este util in masinile de spalat vase. In acvaristica este absolut contraindicat. Exista alte procedee in care se folosesc rasini schimbatoare de ioni, anume pentru acvaristica.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Mon Feb 15, 2010 12:41 pm    Post subject: salut Reply with quote

Asa am citit si eu prin carti dar am folosit cu succes acele cristale cand acum 12 ani nu prea aveam de unde sa aleg.Am renuntat la acel filtru ca era prea mic si trebuia sa incarc des rasina.Acum am un cilindru mult mai mare facut de mine in care bag 5kg dintr-o singura rasina.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Feb 15, 2010 1:25 pm    Post subject: Reply with quote

Problema nu-i cantitatea de rasina, ci ceea ce face cu apa.
Cu ce regenenerezi rasina?
Are rasina ceva deosebit, care ar trebuii neaparat mentionat aici, ca sa poata fi identificat felul ei?
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Mon Feb 15, 2010 2:02 pm    Post subject: salut Reply with quote

Daca cantitatea de rasina este mai mare, faci un volum mai mare de apa dedurizata pana o reancarci.Rasina pe care o am acum o regenerez cu sare.Mi-a adus acum cativa ani un prieten din Germania una pe care o regeneram cu acid citric dar nu reuseam sa scad duritatea sub 12 cu ea.Nu stiu daca are ceva deosebit pentru a fi mentionat aici, doar ca in loc de 60l-80l cat imi facea osmozorul jbl in 24 de ore, rasina imi face 300l in 8 ore si o regenerez la 800-1000l odata.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Feb 15, 2010 3:18 pm    Post subject: Reply with quote

Inca nu-s absolut sigur ca-i vorba de rasina la care ma gandesc eu, dar pot sa-ti spun de acum ca nu face ce urmaresti tu. Ar fi spre folosul tau sa te interesezi mai indeaproape de rasini si sa cauti metoda potrivita. Sunt putine, doar 2-3 care se pot aplica cu succes in acvaristica la dedurizat apa. Daca gasesc timp o sa-ti explic de ce nu face rasina ta ce trebuie. In orice caz dac-o regenerezi cu sare o poti uita definitiv. Cauta informatii despre rasinile care se regenereaza cu acid clorhidric si se coloreaza in rosu cand trebuie regenerate. (Asta era acel ceva deosebit!)Metoda pe acare ai folosit-o inainte cu acid citric dadea rezultate bune, chiar daca nu-ti era pe plac. Metodele in care se foloseste doar un singur tip de rasina sunt eficiente doar daca duritatea carbonica reprezinta cel putin 80% din duritatea totala. Altfel se recomanda folosirea a 2 tipuri de rasini, una care schimba anioni si alta care schimba cationi.
1L de rasina "Levatit S100G1" se regenereaza cu 2 L de acid clorhidric de 10% in 20 de minute si se spala cu 10 L de apa cu duritate medie. 1L de rasina dedurizeaza 270 de litrii de apa cu duritatea de 15°dGH.
Si inca ceva important: nu pune permeatul pe acelasi plan cu apa dedurizata prin rasini. Permeatul este solutia ideala. Metoda cu rasini e un compromis cu mari dezavantaje. Prin membrana RO trece doar apa. Rasinile sunt selective si nu retin nici pe departe toate chimicalele aflate in apa.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Mon Feb 15, 2010 3:50 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Mon Feb 15, 2010 3:47 pm    Post subject: salut Reply with quote

Inca mai am rasini anionice si cationice, dar cum in Constanta duritaea este de 24 si cred ca mai mult de 80% este cea carbonica, imi este mai usor cu un singur fel de rasina.Acidul clorhidric ca si cel sulfuric este considerat precursor al drogurilor la noi in tara si numai eu stiu cum am pus mana pe 5l de la o tabacarie pentru a scadea pH-ul la perechi.Daca ai timp si chef te-as ruga sa-mi spui ce neajunsuri are rasina , poate asa imi explic si eu unele esecuri.Multumesc anticipat.Eu personal n-am observat nicio diferenta in eclozarea icrelor in apa de osmoza sau dedurizata cu rasina.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Feb 15, 2010 3:58 pm    Post subject: Reply with quote

Incerc sa gasesc timp cat pot de curand. Diferentele la eclozare depind de mai multi factori, duritatea nu-i cel mai important. Sunt multe cazuri in care eclozeaza larvele in apa cu 12°. Am si poze de la o asemenea eclozare in ph 7,6 in bazinul comun, in care se mai aflau vreo 20 de maturi in 560L de apa de 16°dGH.

_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Mon Feb 15, 2010 4:34 pm    Post subject: salut Reply with quote

Corect, icrele pot ecloza si la 12 grade.Si eu am avut o eclozare in acvariu comunitar la o duritate mare.A fost un procent de 30-40%.Eu pun chestia asta pe seama generatiilor de discusi crescuti la noi in tara si obisnuiti cu o duritate mai mare.Cu cei adusi din import se pot schimba datele problemei.De exemplu mi-au depus niste scalari care sunt jumatate gri jumatate negri.Anul trecut in aprilie am luat si am vazut pentru prima data aceasta varietate de scalari la noi in tara.Vineri au depus in apa cu duritatea 7 si au eclozat doar 10% din icre in conditiile in care procentul se schimba la 90% la cei diamant.Posibil sa fie si experienta masculilor in fecundare.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group