Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

EUTANASIEREA CAINILOR. SEMNATI PETITIA
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discutii libere
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ANKA1968
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 Dec 2009
Posts: 113
Location: BUCURESTI

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 11:03 pm    Post subject: EUTANASIEREA CAINILOR. SEMNATI PETITIA Reply with quote

Pana in acest moment exista patru petitii diferite, cel putin trei dintre ele lansate de organizatiile din strainatate, cerand autoritatilor in principiu acelasi lucru: nemodificarea legii de protectie a animalelor si derularea de campanii de sterilizare in masa plus campanii de educatie a populatiei.

http://www.sternenhof.eu/89-0-Protestmail-an-Rumaenien.html

http://www.thepetitionsite.com/4/say-no-to-holocaust-of-strays-in-romaniaromania

http://www.thepetitionsite.com/tell-a-friend/6622754


http://www.pfotenhilfe-europa.eu/petition-toetung-rumaenien.html
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ANKA1968
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 Dec 2009
Posts: 113
Location: BUCURESTI

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 11:21 pm    Post subject: Reply with quote

oare lumea pe acest forum este in criza de subiecte de este necesar sa copieze o idee a unei perosane?!
VA ROG SEMNATI PETITIA
Multumesc mult. Recompensa cu siguranta o veti primi
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ANKA1968
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 Dec 2009
Posts: 113
Location: BUCURESTI

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 11:25 pm    Post subject: Reply with quote

se poate inchide. cred ca am gresit locul postarii, imi asum asta
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 11:29 pm    Post subject: Reply with quote

Ar trebui sa citim mai intai proiectul de lege.
Un lucru este cert: actuala lege nu este eficienta (sau nu sunt eficiente normele de aplicare). Ceva ar trebui schimbat / imbunatatit...

l.e. cred ca ONG-urile de profil ar trebui sa vina cat mai urgent cu un proiect propriu de lege, care sa se dovedeasca a fi mai bun decat cel in dezbatere.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...


Last edited by ADX on Thu Feb 11, 2010 9:32 am; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 11:55 pm    Post subject: Reply with quote

Thank you for signing “SAY NO TO HOLOCAUST OF STRAYS IN ROMANIA”

Am semnat...nu am nimic cu caini,doar cu ai mei din fata blocului icon_rolleyes care ma musca...nu vreau sa ii omoare,doar sa-i ia de acolo.

NEXT la semnatura icon_mrgreen

CURAJ
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Thu Feb 11, 2010 8:22 am    Post subject: Reply with quote

Si eu si sotia am semnat!
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ANKA1968
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 Dec 2009
Posts: 113
Location: BUCURESTI

PostPosted: Thu Feb 11, 2010 9:55 am    Post subject: Reply with quote

mercic mult puiutu. vom avea sentimentul ca o parte din viata fiecarui caine ne apartine si noua. frumos gest
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu Feb 11, 2010 10:56 am    Post subject: Reply with quote

Nu semnez. Viata multor maidanezi se mentine cu vietile fazanilor, potarnichilor, iepurilor etc. Asta sa nu va imaginati ca se petrece undeva prin cine stie ce pustietati. Nu, nu. Sunt actiunile maidanezilor targovisteni. Mai ies si ei la un gratar ...
A se vedea si celalat post.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ANKA1968
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 Dec 2009
Posts: 113
Location: BUCURESTI

PostPosted: Thu Feb 11, 2010 11:05 am    Post subject: Reply with quote

buna, iti respect decizia, este normal ca nu gandim si nu actionam la unison. fiecare dintre noi avem dreptul la puncte de vedere, care uneori nu corespund cu ale unui alt seaman.
sa presupunem ca omoram 1000 de caini dintr-un oras, ai impresia ca nu vor mai exista caini vagabonzi?! ai impresia ca oamenii nu-si vor arunca puii catelelor in strada ca si pana acum?!
este o vorba veche "am hranit un om si-un caine..."
e suficient sa privim pe acest forum pt a vedea cata ura, invidie si ranchiuna exista, fiind vorba totusi de o comunitate mica, fiind vorba de oameni, nu de caini, nu ma mira nimic; e o constatare
o zi draguta sa ai, anca
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu Feb 11, 2010 12:08 pm    Post subject: Reply with quote

Nu omoram 1000 de caini. Solutii:
1. Capturam fiecare patruped latrator, il castram, il vaccinam, il pupam in bot si pa. Anul urmator, iar il prindem, ne asiguram ca este acelasi individ, facem vaccinurile anuale, pup si pa. Si asa in fiecare an. Evident ca animalele ce n-au trecut prin cele 5-7 vaccinari din tinerete, au toate sansele unei parvoviroze si atunci sa te tii arome pe strada si imagini de cosmar cu caini muribunzi.Ai vazut vreodata? Nu-ti doresc. Dar caine bolnav de turbare? Ai copii? ti-ar placea sa se joace cu un astfel de cutu? Capturarea tuturor maidanezilor este o utopie mai mare decat comunismul.
2. Gazduim in pensiuni civilizate toate potaile ratacitoare. Cum sa-i prinzi pe toti si unde atata spatiu?
Valabil pentru 1 si 2. De unde banii? Si daca se gaseste vreo resursa miraculoasa, categoric sunt alte prioritati. Viata copiilor ai caror parinti nu au mijloacele financiare necesare unui diagnostic si tratament civilizat ar fi una dintre ele.
Este trist, dureros, dar necesar. Poate pare absurd, dar reducerea drastica a numarului de maidanezi este in interesul lor la fel de mult ca si in al nostru.
M-ai inteles gresit: iubesc animalele in general si cainii in special. Am intrat pe acest forum ca iubitor de natura si nu din interese comerciale.
P.S. Ultimul maidanez pe care l-am avut in grija a trait 20 de ani. L-am ingropat in curte.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
catalos
New entry
New entry


Joined: 05 May 2009
Posts: 15

PostPosted: Thu Feb 11, 2010 12:20 pm    Post subject: dooooooon`t kill the dogs Reply with quote

cand vine vorba de animale - va iubesc si va stimez pe cei care puteti gandi mult mai departe decat vad "majoritatea".

In fiecare zi ma confrunt cu apelative de genul "nebunu" sau "cainaru`", si asta datorita faptului ca eu locuiesc undeva in zona trapezului, iar jobul il am pe soseaua bucuresti urziceni (foarte aproape de afumati), si in fiece zi am cel putin o punga cu hrana (oase, resturi de mancare-la recipient de plastic, etc) pentru cainii "comunitari" care fac parte din "personalul" care isi desfasoarea activitatea zilnica in curtea societatii unde am eu jobul.
Cu toate ca sunt mai mereu barbos (a se intelege nebarbierit) si pe frigul din ultima perioada sunt mai mereu cu o gluga in cap - si arat mai mult a infractor decat a "om normal" bietele animale ma observa de la distanta si vin alergand in preajma mea, si dand bucurosi din coada.


Inca odata TOT RESPECTUL MEU PT VOI CEI CE IUBITI ANIMALELE !
Catalin
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Thu Feb 11, 2010 12:56 pm    Post subject: Reply with quote

Subsemnatul ma semnez ,eu atat cat si iubita cat si Bichonelul meu Piky si mai aduc daca este nevoie
lol01
Toate bune animal0019
_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Thu Feb 11, 2010 1:24 pm    Post subject: salut Reply with quote

Eu am avut un Colli care a fost lovit si a paralizat de trenul posterior.2 ani m-am chinuit, in conditiile in care mai toti medicii imi spuneau s-o omor(era fetita).Dupa 2 ani catelul meu sarea din nou singura pe canapea si era un catel absolut normal.A murit multi ani dupa, de batranete.Parintii mei au 2 pechinezi si un lup dar stau la curte.Sunt cainii parintilor, care sunt ingrijiti si tinuti sub supraveghere in CURTE nu in strada.Sunt un iubitor de caini de la 4 ani de cand traiesc cu catei pe langa mine.Cine iubeste maidanezii sa-i ia acasa si sa aibe grija de ei nu sa umble latrand si muscand pe strada.Vad o gramada de femei batandu-se cu pumnii in piept la tv pentru maidanezi.De ce nu ii i-au ele acasa?Anglia care are si politia animalelor si stiti cu totii ca poti face si puscarie pentru rele tratamente animalelor, deci pana si Anglia ii eutanasiaza pe cei care nu sunt integrati intr-o familie.Noi, dupa ce suntem vai de steaua noastra, mai si cheltuim bani sa-i intretinem in adaposturi, sa....ce?Sa asteptam sa moara de batranete?
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Thu Feb 11, 2010 2:39 pm    Post subject: Re: dooooooon`t kill the dogs Reply with quote

@catalos, stai linistit ca nu omoara nimeni cainii care au stapan. Nu a o sa vina nimeni in curtea institutiei sa iti ia cainii. Bravo tie ca iti dedici parte din viata sufletelor necuvantatoare. Pana aici totul ok. Tot ce trebuie sa faci e sa reusesti sa ti sub control populatia canina din curtea firmei, altfel, inmultindu-se peste masura, inevitabil o parte din ei vor haladui pe strazi si implicit vei fi partas la suferintele unor oameni muscati de acei caini.
Daca vrei sa faci o fapta buna, ai grija de acei caini si nu-i lasa sa umble liberi pe strazi, dovedind acelasi suflet bun si pentru semenii tai, nu doar pentru necuvantatoare.
P.S. Sunt umblat pri Europa dar nu am vazut la nici o firma din afara tarii crescatorie de caini in curte asa cum se practica frecvent la noi.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
catalos
New entry
New entry


Joined: 05 May 2009
Posts: 15

PostPosted: Thu Feb 11, 2010 8:07 pm    Post subject: caini "de firma" Reply with quote

nea` Mariuse eu unul am vazut asa ceva in elvetia - numai ca suprafata in care isi desfasura societatea aia activitatea era delimitate-atentie "cu gard electrificat" cu tensiune si amperaj corespunzator - special montat incat animalele " sa nu paraseasca incinta"


deci se poate si la case mai mari
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discutii libere All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group