Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

DA sau NU eutanasierii cainilor vagabonzi?!
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discutii libere
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 10:45 pm    Post subject: Reply with quote

Chriss-T, te rog urmatoarele:

1. Nu mai cita postul precedent;

2. Nu mai pune doua posturi succesive;

3. Mai multa atentie la gramatica.

Nu da reply la postul asta (e doar pentru luare la cunostinta ...si sper sa-l vada cat mai multi icon_wink)


On topic: Eu sunt pentru export icon_mrgreen
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 10:52 pm    Post subject: Reply with quote

Export unde?
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 10:59 pm    Post subject: Reply with quote

China (credeam ca e clar).

....

Nu, era o gluma. Acum, pe bune: trebuie gasita o solutie alternativa, dar ma tem nu ca va fi posibil pentru toti. Pentru cei batrani si/sau bolnavi, eutanasierea (in anumite conditii) ar putea fi privita ca o suprimare a suferintelor.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 11:06 pm    Post subject: Reply with quote

am inteles ADX...o sa ma conformez.La mine este o problema,am tastatura fara fir si scriu foarte repede si nu ma uit la tastatura...poate mai gresesc,imi pare rau... icon_redface
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 11:13 pm    Post subject: Reply with quote

declarati sus si tare ca va iubiti pestii din bazine si va autointitulati iubitori de animale dar sunteti de acord cu uciderea unor caini ,pentru ca ei nu sunt adormiti ei sunt ucisi cu rangi sau bate sau diverse otravuri imagini edificatoare ,au fost difuzate si pe posturi tv mai exact cand era primar al capitalei un fost marinar ,pentru voi asta este solutia . eu sunt posesor a doi maidanezi luati de pe strazi care au fost schiloditi de niste fiinte '' umane'' . oare asa se pot numi ? daca veti studia vreodata psihologia canina veti putea constata cu stupoare ca ei sunt mai umani ca noi oamenii : daca pe voi va musca un caine ,pentru voi toti cainii devin periculosi ,daca un caine este lovit cu bestialitate de catre un '' om'' si peste 15 minute este chemat de acelasi om ,cainele va veni si il va ierta si probabil ii va linge mainile in semn de supunere . ar trebui sa invatati cate ceva din asta . cainii care sunt agresivi si ataca ,ataca de frica si acei caini au suferit traume ,in urma aplicarii unor tratamente umane. o seara placuta. sign0201
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Allex
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 Dec 2009
Posts: 47
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 11:14 pm    Post subject: Reply with quote

Pe langa blocul meu sunt destul de multi caini dar foarte multi din ei (daca nu toti) au chestia aia galbena in ureche, asta insemnand ca sunt castrati, nu? Chiar si asa sunt destul de agresivi si au muscat cativa vecini. Eu unul sunt pt eutanasierea lor daca nu exista o alta solutie VALABILA.

LE: Eu sunt pro eutanasierii "oamenilor" care traumatizeaza cainii sau alte animale neajutorate.
@hobbydiscus e buna si asta cu psihologia canina dar la fel cum sunt "oameni" si oameni asa sunt si caini. Unii chiar sunt periculosi , iar cum probabil nu vom investi in psiholog pt caini (cum nu o facem nici pt unii oameni) , acei caini ar trebui eutanasiati.
_________________
google "problemefiat"
Discusii mei
acvariu


Last edited by Allex on Wed Feb 10, 2010 11:19 pm; edited 1 time in total
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 11:17 pm    Post subject: Reply with quote

de ce nu va luati cate o arma si sa va apucati de treaba?
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 11:23 pm    Post subject: Reply with quote

hobbydiscus am si eu caini la tara si sunt foare cuminti si dragalasi si stiu cum e sa ai un caine si ce simte un caine,stiu ca tu poti sa-l bati 10ani,daca il chemi...el vine icon_cry ,cum ai spus si tu,el iarta si nu numai caini,pisicile,toate animalele,eu am in casa hamsteri pitici,pesti,am avut o pisica primita cadou si nu sunt rau cu ele,doar am zis ca aia "derbedei" ma deranjeaza,atat.nu am zis ca nu suport caini si ii bag pe toti in acelasi loc,doar ca astia din fata blocului sunt periculosi pentru noi,copiii nostri,deci daca am iesit aseara la gunoi si erau 4,am facut conditie fizica,am alergat pana la scara...deci asa ceva nu e posibil...

Later: chiar acu am aruncat "ramasitele" de la un pui la un catel in spatele blocului si nu am stat 2min si deja s-au incaierat,la ora asta sa auzi cum se latra si se bat caini...nu e placut.
_________________
...:::I Love Discus:::...


Last edited by Chriss-T on Wed Feb 10, 2010 11:42 pm; edited 1 time in total
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 11:33 pm    Post subject: Reply with quote

Eu m-am cam instrainat de situatia din tara. Si tótusi intreb: exista organe care ar trebuii sa sa rezolve problema si n-o fac? de ce?
"N-avem fonduri financiare?"
Cand vad un caine singur, fara stapan pe undeva, ma intreb si eu, ca si oricare alt locuitor de aici,: "Ce-i cu asta? de unde-o fi scapat?"
Nimeni nu-l ocoleste de frica, ci eventual ca sa-i faca loc sa treaca. Nu face nimanui nimic. Se simte asa de strain pe cat vedem noi ca-i de ciudat sa fie singur. Dar nu-i e frica de nimeni, pentru ca nu i-a facut nimeni niciodata vreun rau. Daca-l chemi, vine si te miroase, da vesel din coada, crede ca primeste ceva bun. Candva il recunoaste cineva si anunta stapanul. Unii dintre cei care au caini se cunosc intre ei si se ajuta. Acum imi dau seama ca nu aveti cum sa intelegeti ce incerc eu sa va descriu aici. Ar fi bine sa se infiinteze o organizatie care sa asigure ordinea si securitatea populatiei pe strada., dar,.."Nu sunt fonduri financiare"
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Thu Feb 11, 2010 12:03 am    Post subject: Reply with quote

Ioan exista chiar o Autoritate Nationala care ar fi trebuit sa crotalieze/tatueze animalele de ferma si ciini,au cheltuit milioane de euro de la buget si de la Comunitate dar rezultate=0.
Am prieteni care au contribuit (90%) la creearea legii de protectie a animalelor in vigoare ,am crescut ciini (de rasa si maidanezi),am si acum ciini si consider ca eutanasierea nu este o solutie;aduce oprobiul societatii,este ineficienta economic pentru ca implica costuri mari mai ales de incinerare,personal specializat.
Se arunca in dezbatere acum un proiect al unui proiect de lege in care s-ar presupune ca se eutasiaza ciini vagabonzi cind de fapt "ei"vor sa ingroape ca si altadata niste bani in crematorii de animale nefunctionale.Un astfel de crematoriu este la Pitesti,a costat citeva milioane de euro dar nu are aviz de functionare de la mediu.Intrebarea este de ce ciini maidanezi nu au stapin,de ce nu mai apar pui in orase dar apar mereu alti adulti (necastrati)?
Cristi faptul ca hranesti ciini din fata blocului contribuie in mod semnificativ la caracterul agresiv al maidanezilor,se dezvolta in felul asta instinctul de paza ,rezultatul=ciinele isi va pazi teritoriul unde maninca.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu Feb 11, 2010 12:52 am    Post subject: Reply with quote

mmdiscus wrote:
Ioan exista chiar o Autoritate Nationala care ar fi trebuit sa crotalieze/tatueze animalele de ferma si ciini,au cheltuit milioane de euro de la buget si de la Comunitate dar rezultate=0.
De ce nu sunt trasi la raspundere pentru dauna produsa?
mmdiscus wrote:

Un astfel de crematoriu este la Pitesti,a costat citeva milioane de euro dar nu are aviz de functionare de la mediu.
Greseala de proiectare. Cine este raspunzator pentru ea si de ce i s-a aprobat aplicarea fara acordul "mediului"? De ce nu este tras la raspundere si pus sa suporte despagubirile, ca sa se poata plati cu ele spaga necesara obtinerii aprobarii?
mmdiscus wrote:
Intrebarea este de ce ciini maidanezi nu au stapin,de ce nu mai apar pui in orase dar apar mereu alti adulti (necastrati)?
Pentru ca cei raspunzatori de aplicarea legii nu-si fac datoria, pentru ca nu le controleaza nimeni munca? Pentru ca cei care ar trebuii sa-i controleze le tolereaza ineficienta?
mmdiscus wrote:
Cristi faptul ca hranesti ciini din fata blocului contribuie in mod semnificativ la caracterul agresiv al maidanezilor,se dezvolta in felul asta instinctul de paza ,rezultatul=ciinele isi va pazi teritoriul unde maninca.
Daca n-ar fi cainii pe strada n-ar avea oamenii de cine sa le fie mila!
Nu ajung fondurile pentru ca pe de o parte se fura, iar pe de alta se arunca banii pe apa sambetei? Eu cred ca pomul asta are radacini mult mai lungi si rasfirate decat coroana care se vede. Coruptie si lacomie, sete de inbogatire pe spatele populatiei, in toate domeniile, in toate tarile lumii. Lupii sunt ciobani la turma de oi.
Democratie? Dictatura? Unde-i diferenta? Democratii fura legal, dictatorii jefuiesc fara rusine.
Buna ideia cu exportul!
In tarile din vest s-a interzis folosirea in agricultura a unor substante chimice daunatoare. Acum se folosesc substantele in alte tari, in care nu exista o interdictie pentru ele, iar produsele agricole se importa in tarile in care se interzice folosirea substanteolor. Daunele produse muncitorilor de catre toxine se pun pe seama altor boli, ca sa nu se descopere adevarata cauza, iar cumparatorii creeaza piata de desfacere pentru ca prefera sa cumpere mai ieftin, fara sa se intrebe de ce sunt ieftine. Iar daca se intreaba l-i se raspunde ca acolo unde se produc e mai ieftina mana de lucru, cand in realitate se poate mentine pretul pentru ca folosirea toxinelor permite o productie mai mare.
Sunteti siguri ca nu importati mezeluri ieftine, "Made in China"? icon_biggrin
Scandalurile politice si financiare de dimensiuni monstruoase se tin lant. N-avem timp sa rezolvam problema cainilor vagabonzi din Romania.
Conducerea statului german face afaceri cu hotii care fura din bancile elvetiene date care tradeaza persoane suspectate de frauda fiscala.
Daca n-aveti alte probleme decat caini care va sfasie blugii va invidiez icon_smile
Bineinteles ca stiu ca avem si alte probleme, si le vom avea in vecii vecilor. Chiar daca le rezolvam pe toate, gasim noi altele. Mie-mi place tendinta asta spre evolutie a oamenilor, dar parca as vrea sa mearga ceva mai repede.
sleep
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Thu Feb 11, 2010 9:29 am    Post subject: Reply with quote

Locuiesc intr-un cartier nou in care numarul cainilor vagabonzi concureaza serios numarul locatarilor. Cainii s-au organizat in haite si trag niste lupte intre ei de ma trezesc noaptea. Dimineata cand merg la lucru fac slalom, deoarece daca trec aproape de masini sare vreunul de sub masina si ma capseaza.
Deocamdata am rabdare si astept sa moara de batranete cei sterilizati, dar daca voi fi muscat eu, consoarta sau copilul meu, nu voi mai astepta nici un referendum sau proiect de lege. Le voi servi ultima masa.
Atat am avut de spus si nu ii condamn pe cei ce suporta latratul sau muscatura mai mult decat o suport eu, dar va rog sa nu ma condamnati nici voi, cei ce traiti intr-un oras civilizat.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Humbert
New entry
New entry


Joined: 09 Jan 2010
Posts: 6
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Feb 11, 2010 9:58 am    Post subject: Reply with quote

cred ca nimeni nu vrea sa fie eutanasiati cainii de dragul de a-i vedea omoriti.
eu de ex stiu ca vreau sa nu mai existe caini vagabonzi pe strada, riscul de a fi muscati oameni este prea mare.
deci sunt pentru eutanasiere, pt ca se pare ca in tara asta alta solutie de a pastra strazile fara caini nu exista.

2 dintre apropiatii mei au avut incidente cu caini vagabonzi numai in ultimele 2 luni: sotia a fost muscata usor si un prieten era sa fie sfasaiat de o haita de caini vagabonzi - cand ne-a aratat muscaturile de pe picioare ne-am crucit cu totii.

pai daca as avea un copil, sincer va spun ca mi-as dori sa ies cu pusca in fata blocului si sa omor toti cainii pe care ii vad.

argumentul asta cu "si ei sunt niste suflete", s-avem iertare, este o prostie. si vacile pe care le macelarim ca sa le mancam sunt niste suflete, si porcii la fel, si gainile care nu vad lumina zilei toata viata, la fel. sufletul de caine nu este superior sufletului de gaina, daca e s-o luam asa.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu Feb 11, 2010 10:50 am    Post subject: Reply with quote

Cainele, pekinez sau ciobanesc ce-o fi el, pastreaza spiritul ancestral de haita. Am avut ocazia sa vad cum opereaza cainii vagabonzi pe un teren de vanatoare. Perie eficient, fiecare mp, intr-o formatie ordonata. Lupii sunt niste handicapati pe langa ei. Organizatiile cu labute ar trebui sa vada si cum se plimba ocrotitii cu pui de iepure sau fazani in gura. Sa ma fi vazut si pe mine in sant dupa coliziunea cu un simpatic patruped sau cand schimbam far de masina germana ca un tembel intai si-a luat caine si dupa aia a facut gardul la casa ...
M-am nascut cu caine in curte si ma pricep cat-de cat. Am facut poteca pana la veterinar si inapoi cu catelusul meu (50kg si nu merge decat in masina) pentru o iritatie la laringe. Da-i bani pe consultatii, da-i bani pe tratamente ... nica. Pna cand ma intraba omul daca nu intra cumva in contact cu alti caini. Si atunci parca-l vedeam cum se pupa pe sub poarta cu potaiele de pe strada. Ce sa fac? sa-i tratez si pe aia?
In situatia la care am ajuns de dragul lui BB si alte fandosite care traiesc pe alta lume, nici sterilizarea si nici tatuarea nu au sanse de a rezolva ceva. Pana cand aducem suficienti chinezi (si coreeeni) ca sa organizam un fel de dog-party, cu toata parerea de rau, dar eutanasierea este singura solutie. Hai sa fim realisti: nu avem posibilitatea gazduirii tuturor maidanezilor, iar daca numai cateva exemplare raman libere, intr-un an ne intoarcem la starea de acum.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Thu Feb 11, 2010 1:30 pm    Post subject: salut Reply with quote

Dragos aici te contrazic.Coreenii nu mananca caine.Cel putin aia din sud.Am fost de 2 ori la ei, inclusiv in decembrie trecut si nu am gasit pe nicaieri in meniu caine sau cel putin asa sper eu.Porcul este pe primul loc.In legatura cu terenul de vanatoare, imi amintesc acum 2 ani cum a aparut in varful unui deal un iepure.Eram toti vanatorii cu ochii pe el.A inceput sa fuga spre noi si deja imi trecea reteta culinara prin fata ochilor, cand....in spatele lui apar 6 caini.Singurul care a iesit din cercul de vanatori a fost iepurele.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discutii libere All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
Page 2 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group