Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Opinie - pentru un diagnostic corect
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ctlvlad
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 77
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 7:56 pm    Post subject: pentru luke Reply with quote

sign0173
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Feb 10, 2010 10:29 pm    Post subject: Reply with quote

@Luke, imi pare rau ca te-am suparat. N-a fost asta scopul pe care-l urmaream. Nici n-am tinut cont destul ca esti un participant relativ nou si poate ca n-ai apucat sa citesti unele informatii ajutatoare. Unii dintre colegii nostrii au incercat sa explice reactia mea si au facut-o pentru ca ei stiu ca nu am fost rauvoitor. A fost greseala mea ca nu m-am uitat cu cine am dea face, ca de fapt era bine sa-ti explic ce se intampla in acvariul tau.
Acum ai aflat. Ti-a scris colegii inaintea mea. Daca feresti pestele de orice stres si-i asiguri conditii bune de viata ai sanse sa-l vindeci, daca afli ce-l deranjeaza si-l tratezi corespunzator. Din pacate, chiar daca are conditii bune in acvariu e greu sa se afle ce boala are daca nu stii tu la ce sa fii atent, ca sa poti observa ce nu se incadreaza in comportamentul unui peste sanatos.
Cu cat ne descrii comportamentul lui mai amanuntit, cu atat vor fi si sansele de reusita mai bune. Ar fi bine sa poata sta singur in alt acvariu, dar sa-i vada pe ceilalti langa el. Dca nu mananca nici nu trebuie schimbata apa mai multa de 25% la 4-5 zile. Unii pesti suporta foarte greu sa fie prinsi in plasa si mutati in alt acvariu. Probabil ca nici n-ai unde sa-l muti. Poti totusi sa desparti acvariul in care se afla acum cu o plasa de plastic sau sarma de fier curat, fara zinc sau alte metale. Daca n-ai unde sa-l muti va trebui sa tratezi toti pestii si asta nu-i tocmai ok, pentru ca si medicamentele astea au efecte secundare negative.
Daca nu apar semnele bolii la suprafata corpului, de ex. umflaturi, pete de culoare anormala sau pozitii neobisnuite in care sta, respiratie accelerata sau deosebit de lenta fata de cea cunoscuta, inot in cerc sau in stare de inconstienta, vor ramane de banuit doar boli interne.
Cea mai frecventa este infectia cu paraziti intestinali, bacterii sau viermi.
Pestii care au viermi ii dau uneori afara si pot fi vazuti pe fundul acvariului. Forma lor se deosebeste de fecalele transparente sau albe prin faptul ca sunt mai subtiri, au grosimea de ca. 1-2mm si culoarea mai uniforma pe toata lungimea.
Unii au corpul impartit in segmente de ca. 2mm, ca cele pe care le cunoastem de la ramele din pamant. Alti paraziti care apar foarte frecvent la pestii nostrii sunt flagelate care traiesc in intestinele discusilor fara sa le dauneze mult, daca nu apar factori care duc la inmultirea lor anormala, datorita careia se raspandesc in tot corpul prin vasele de sange, patrund in celelalte organe si le deranjeaza functionarea.
Problema care apare in acest caz este ca simptomele aparute la infectia cu flagelate si la cea cu bacterii sunt foarte asemanatoare si pot fi diagnosticate doar cu greu fara o analiza microscopica, mai ales ca pot aparea in acelasi timp.
Ti-am scris asta ca sa te conving ca este important sa descrii cat mai exact si amanuntit ce vezi in acvariu, dar intai trebuie sa-si revina pestele, sa traiasca cat mai linistit, sa nu-l mai deranjeze si altceva in afara bolii. Daca-l separi in alt acvariu si n-ai filtru ciclat acolo e bine sa pui sare in apa, o lingurita la 100 L si sa pastrezi dozarea la toate schimburile de apa. Cand schimbi apa trebuie sa dizolvi prima data sarea in apa noua si s-o pui abia pe urma in acvariu.
Sper sa ne intelegem si noi de acum inainte asa cum ma inteleg cu toti ceilati dragi si stimati forumisti.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group