Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

din nou ajutor

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
grasuxxxl
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 May 2009
Posts: 47
Location: bucuresti

PostPosted: Mon Feb 08, 2010 2:30 pm    Post subject: din nou ajutor Reply with quote

este deja al 3-lea discus,in interval de 4 luni,cu aceeasi preoblema...acvariu 120l semiplantat,filtru ex tetratec 1200,temp.30grade,6 discusi(in curand vor ramane 5),hraniti umai cu granule tetra.am mai patit cu inca 2 discusi la fel,care in 2 zile au murit.inoata fara a mai fii coerent.a inceput prin a se lovii puternic de geamuri,si prectic se rotea in acvariu,nu mai inota corect.am citit pe undeva,pare a fii constipat.l-am scos din acvariu,(nu mai are forta in el,)si l-am masat usor pe burta.cineva asa a rezolvat preoblema.in rest el respira normal,este fbine dezvoltat.(de la ciprian este discusul),gras,fara alte simptome.acum dupa ce l-am masat se prezinta astfel:

http://www.trilulilu.ro/grasuxl86/ab14025b15d3ff

imi vine sa iau acvariu si sa-l arunc pe geam...m-am saturat de probleme.. icon_mad
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
tezeu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 24 Feb 2008
Posts: 30
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Feb 08, 2010 2:56 pm    Post subject: Reply with quote

Mie mi se pare ca respira cam repede pestii tai(ce e drept cand sunt pui au ritm mai alert al respiratiei dar totusi).. Filtrul mi se pare cam mare(ma refer la debit) si cred ca iti face curenti prea puternici in bazin.

Pestele respectiv e posibil sa sufere de boala rasucirilor si nu cred ca mai scapa... Dar vezi daca nu cumva sunt intoxicati cu amoniac. Sau poate apa(probabil la ultimul schimb) sa fi avut o incarcatura mai consitenta de metale grele. Indiferent de situatie cauta sa le schimbi niste apa(contidionata cu niste aquatan sau aqua safe) si poti incerca niste sare + niste vitamine(fishtamin).

Si eu zic sa nu arunci pe geam decat substratul cu alea cateva balarii, sincer nu arata deloc a bazin plantat si iti faci singur viata mai grea. Crestei in bazin "steril" si cred ca ai mai multe sanse sa te descurci cu ei. Bafta
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Feb 08, 2010 3:04 pm    Post subject: Reply with quote

Asta este o problema de "Cabinet medical", asa ca topicul a ajuns aici.

In legatura cu pestele: exact asa facea si inainte sa-l "masezi"? Oricum, dupa cum inoata, problema principala este la vezica. Ori e sparta, ori are o infectie, ori nu mai poate fi "comandata" din cauza unor afectiuni neuronale.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
grasuxxxl
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 May 2009
Posts: 47
Location: bucuresti

PostPosted: Mon Feb 08, 2010 3:21 pm    Post subject: Reply with quote

inainte sa-l masez,tot asa facea doar ca era mai agitat si dadea sa iasa din acvariu,se lovea puternic de geam,dar tot asa inota.o sa arunc substratul...dar mai stau o luna si ma mut in alta parte cu chirie si atunci o sa-l las steril...el initial a fost plantat.ma apuc acum sa schimb apa,dar cred io ca degeaba...ms frumos de sfaturi..
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Feb 08, 2010 3:36 pm    Post subject: Reply with quote

da, din pacate, pentru acel peste s-a cam dat verdictul... Pacat, arata destul de bine.
Trebuie totusi trasa o concluzie... Spui ca l-ai hranit numai cu granule. S-a intamplat sa manance multe, la o singura masa, chiar inainte sa apara problemele? O posibila cauza ar putea fi explicata aici: http://www.discus-club.ro/cpg14x/displayimage.php?album=80&pos=47
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Mon Feb 08, 2010 4:02 pm    Post subject: Reply with quote

Inca nu sa dat verdictul. Saptamana trecuta am patit si eu la fel cu un red tangerine si dupa o discutie telefonica cu discusmaniac si mai multe sfaturi primite, am ales cam ce tratament am crezut ca ar fi potrivit. Din fericire l-am nimerit pe cel bun si dupa 2 zile discusul bolnav a inceput sa se bata pentru mancare cu ceilalti, iar acum e perfect sanatos.
Tratament in acvariul comun: 1 lingura de sare cu varf la 10 l de apa si temperatura 33 grade (mai mult nu vrea incalzitorul, ca eu vroiam 34-35).
Succes.
P.S. Maine sa imi zici ca e mai bine.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Feb 08, 2010 4:34 pm    Post subject: Reply with quote

Sa speram ca nu s-a dat...
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
grasuxxxl
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 May 2009
Posts: 47
Location: bucuresti

PostPosted: Mon Feb 08, 2010 5:30 pm    Post subject: Reply with quote

s-a dat verdictul....inca unul icon_frown .inainte de a incepe sa innoate asa,se lovea f puternic de geamuri....posibil atunci sa fi patit ceva.nu stiu,se speria si se lovea...pposibil si de la granule ca era f mancacios...asta e...ms inca o data pt sfaturi
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Mon Feb 08, 2010 5:58 pm    Post subject: Reply with quote

Poate v-a fi exact ultimul cu probleme ,iar de acum in colo toate vor decurge ca la carte
Asa am si eu unul in clipa de fata de 2 zile da aceleasi semne ca si al tau ,este asa colorat,dar nu-i mai dau prea mult...
_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group