Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Salutare
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Date personale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
veltzyy
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 Dec 2009
Posts: 59
Location: Sibiu

PostPosted: Sun Jan 17, 2010 3:19 pm    Post subject: Reply with quote

Hai ca bag eu un off topic.
@mariusvlad nu face deloc "goana dupa posturi" sau cel putin nu in topicul meu;). Omul e din sibiu si incearca sa ma ajute nu vad prin asta o goana dupa posturi. Ce daca ai mai multe posturi esti mai castigat cu ceva?
Si acum: Eu pot sa fac un schimb mic cu apa din fantana (ph9) sa mai ridic ph-ul. Oricum se simteau bine si la ph mic. O crevetica chiar mi-a depus azi la ph de 5-5,5.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Sun Jan 17, 2010 3:40 pm    Post subject: Reply with quote

Cam multe intrebari, dar hai sa raspund la cateva.
Goana dupa posturi? Daca pestilor le merge bine sau daca sunt la job si am timp sa citesc pe forum, mi se pare firesc sa ajut pe aceia ce au nevoie. Daca intri la date personale, o sa vezi ca nu fac acvaristica de ieri.
Daca am de gand sa vand pe forum? Poate. Am vandut blue turquoise si royal blue din productie proprie pe vremea cand internetul era doar in internet cafe si petreceam zile intregi prin cluburi sa ma documentez.
Bicarbonatul? Este solutia de urgenta aflata la indemana ori cui. Acesta ridica kh creeand un tampon in scaderea ph-ului. Se gaseste la alimetara sau in farmacii. Costa 0.5 lei plicul de 50g.
Sper sa nu consideri faptul ca ti-am raspuns ca fiind o goana dupa posturi.
Respecte.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
catatataee
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 22 Jan 2009
Posts: 42
Location: Rm Vilcea

PostPosted: Sun Jan 17, 2010 9:15 pm    Post subject: Reply with quote

off-topic rau de top
@mariusvlad
ma uitam pe forum si erau doar cateva topicuri la care nu ai raspuns...doar azi..sa nu fie cu suparare...18 in 5 ore icon_eek . in fine...te rog sa ma scuzi daca am facut presupuneri gresite! poate m-am inselat...e omenesc. am si eu o rugaminte: daca poti sa imi spui si mie de unde ai luat bicarbonat de potasiu cu 0,5 lei per 50g. ca as vrea sa iau si eu cam 2 kg. ma ajuta la fertilizare. si nu mai trebuie sa dau pe el aici la Rm Valcea 300 de lei pe un kg de praf. mersi frumos.
on-topic:
apropo de kh/ph/gh, am scris intr-un alt post destul de bine documentat zic eu tot ce trebuie sa stii despre parametrii astia http://www.discus-club.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=1593&postdays=0&postorder=asc&start=1 5. daca mai ai nelamuriri legate de chimia apei in acvariu te rog sa imi spui.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Sun Jan 17, 2010 10:35 pm    Post subject: Reply with quote

Bicarbonat gasesti in magazinele alimentare la raionul cu praf de copt, zahar vanilat, etc. E ambalat in plicuri de 50g.
In legatura cu posturile mele...asta e al 4 lea pe ziua de azi. Ieri am fost la job si am avut timp berechet, asa ca am citit forumul ca pe o carte si ma bag doar acolo unde sunt sigur ca pot sa ajut. Nr de posturi nu se premiaza. Scuze de offtopic.
L.E. In legatura cu scaderea ph-ului: la un kh 2, daca scade procentajul oxigenului dizolvat sau creste nivelul nitratilor, te trezesti rapid cu ph sub 5 (fara sa scada kh).
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
catatataee
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 22 Jan 2009
Posts: 42
Location: Rm Vilcea

PostPosted: Mon Jan 18, 2010 12:04 am    Post subject: Reply with quote

NH3 + H2O → (NH4+) + (OH-)
vorbim de lucruri total diferite...ca sa scada ph din cauza no3 iti trebuie o cantitate de nitrat semnificativa incat nu mai e nimic viu acolo!!!
masa molara N = 14,0067 g/mol; H= 1,00794 g/mol;
prin urmare masa molara NH3 = 17.03052g/mol
1,7g ( 0,1 moli) NH3 dizolvat intr-un litru de apa scade ph-ul apei -2,87
asta inseamna :
1700mg Nh3 intr-un litru de solutie scade ph cu -2,87
fa tu calculele pentru ce mai traieste in acvariu...las-o asa...ca e mai bine.
daca scade O, cineva trebuie sa creasca, presupun ca te referi la CO2..oare eu de ce am zis de o aerare mai buna...deh..cred ca scriu eu printre randuri sau se citeste cum nu trebuie. la kh 2 cu reactia dintre co2 si apa, cum numai 0,2 % co2 reactioneaza....iti urez succes...calculeaza tu restul si poate ne spui si in cat timp scade ph...bineinteles daca apa este agitata, intr-un fel sau altul, iar productia co2 nu e constanta ca la o instalatie...acum 1mg...la 2 ore 12 mg...si tot asa, depinde ce e in bazin icon_smile . sa nu uiti de oh (hidroxil), care e radical baza...si neutralizeaza acidul...daca mai ai nelamuriri legate de chimie, foloseste te rog pm si o sa raspund cu siguranta.
ce zici tu, de se gaseste in magazinele alimentare, e bicarbonat de sodiu, foarte ieftin...eu vorbeam de bicarbonat de potasiu...destul de scump...

p.s. nu am nimic personal cu tine..nu te cunosc, nu ma cunosti...ma irita anumite lucruri...iar cand o fac reactionez. nu o lua in nume de rau. suntem colegi forumisti pana la urma...cand cineva isi ia avant prea tare...se mai loveste si de sus...si da cu fundul de pamant icon_smile

gata. eu am incheiat aici.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Mon Jan 18, 2010 9:16 am    Post subject: Reply with quote

Bine, ai dreptate. De azi inainte, orice user care va avea nevoie de o ajustare rapida a ph-ului va avea link catre postul tau.
Respecte.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
veltzyy
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 Dec 2009
Posts: 59
Location: Sibiu

PostPosted: Sun Jan 24, 2010 9:50 pm    Post subject: Reply with quote

Postez si un film cu pestanii. Au fost pusi in plantat doar pentru "sedinta foto"Astept pareri! http://www.youtube.com/watch?v=XizNy_Wyls8
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Feb 08, 2010 2:32 pm    Post subject: Reply with quote

Am mutat ultimile posturi intr-un topic nou, in subforumul dedicat (Discusii mei / Acvariile mele).
Subforumul asta este doar pentru prezentarea initiala si pentru primiri. Pentru jurnale, bloguri si altele asemenea, va sta la dispozitie (cu mare drag) cel mai sus amintit.
Va astept deci acolo, pe fiecare, cu cate un jurnal de bord...
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
veltzyy
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 Dec 2009
Posts: 59
Location: Sibiu

PostPosted: Mon Feb 08, 2010 2:42 pm    Post subject: Reply with quote

Ok. Multumesc @ADX
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Date personale All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
Page 6 of 6

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group