Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Proiect acvariu 240-60-100
Goto page Previous  1, 2, 3, 4
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY
View previous topic :: View next topic  
Author Message
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Sun Feb 07, 2010 11:17 am    Post subject: Reply with quote

De gustibus non discutandum... Eu cred ca mai degraba nu a vazut cum arata o cutie cu balarii.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Feb 07, 2010 12:49 pm    Post subject: Reply with quote

Ar fi fost unul dintre putinii, poate primul? care puteau sa puna pe picioare un acvariu "biotop" pentru Discusi, de asemenea dimensiuni in Romania.
E pacat ca a ratat ocazia sa ia loc in varful piramidei acvaristicii de apa dulce. Era asa de usor, dupa ce are spatiul si acvariul. Sunt multi care ar vrea si nu pot.
Se pare ca nu ajunge doar sa ai posibilitatea. Mai lipseste ceva esential!
Si daca as ajunge eu sa am asa un "Pool", ar incepe adevarata munca abia dupa ce ar fi amenajat. Adica acvaristica de elita, cu care te poti delecta toata viata. Cu Discusi deparazitati, care nu-ti mai fac probleme, de la care sa obtii urmasi din ce in ce mai frumosi, sa fie un motiv in plus pentru care sa revii acasa cu placere, dupa o zi de munca.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dj_ando_83
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 May 2009
Posts: 82
Location: pitesti

PostPosted: Sun Feb 07, 2010 3:22 pm    Post subject: Reply with quote

un asemenea fundal o sa incerc eu sa fac pentru acvariul oscarilor. vedem ce o sa iasa. acum e prea frig sa stau sa tai crengi si toate cele. in proiect mai am un acvariu de 300-450L(depinde de spatiu) pentru discusi, iar daca imi place cum va iesi primul il voi face si pe cel de al doilea asemanator.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Feb 07, 2010 4:41 pm    Post subject: Reply with quote

Referitor la background, eu nu as dramatiza. Se poate inlocui oricand.
Mai mult, dupa ce va prinde viata (si nu ma refer la alevini!), chiar si cel prezentat ar putea avea o sansa...
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Sun Feb 07, 2010 4:43 pm    Post subject: Reply with quote

Sunt multe acvarii de asemenea dimensiuni care din nestiinta sau neprofesionalism sunt intr-o stare deplorabila, pentru ca la un volum asa mare, daca faci o greseala e greu de reparat.
Am vazut Ioane un acvariu de peste o tona de apa, in care salasuiau sute de ciclasoma nigrofasciatus de toate marimile, intr-o apa verde... Ma doare sufletul cand vad cum se risipeste un asemenea potential.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ncioiu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 21 Aug 2009
Posts: 24
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Feb 13, 2010 8:49 pm    Post subject: Reply with quote

Scuze de calitatea pozei ,inca nu e gata dar astept criticii de arta sa-si spuna cuvantul
sper ca in maxim 4-5 zile sa finalizez proiectul si atunci voi posta un filmulet de calitate cu mai multe detalii
Acvariu inca in lucru :
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Feb 13, 2010 9:01 pm    Post subject: Reply with quote

prea multa simetrie!
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Sat Feb 13, 2010 9:05 pm    Post subject: Reply with quote

nu vreau sa fiu rau dar la ce spatiu ai acolo mai multa imaginatie n-ar strica! pe viitor poate gasesti niste lemne care sa ajunga pana la linia apei fara a parea taiate! lemnele alcelea par a se pierde efectiv in monstruozitatea de acvariu...
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Sat Feb 13, 2010 9:26 pm    Post subject: Reply with quote

Felicitari. Bna treaba. Mai ai de lucru in acvariu.
Cati litri de apa ai acolo in mostrul ala?
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ncioiu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 21 Aug 2009
Posts: 24
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Feb 13, 2010 9:53 pm    Post subject: Reply with quote

Sunt 1500 litri iar in legatura cu bustenii voi continua sa caut ceva mai mare sa scap de simetrie
Cei trei busteni au 65 cm inaltine si ca sa ajung in posesia lor am cautat in 6 orase
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
dj_ando_83
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 May 2009
Posts: 82
Location: pitesti

PostPosted: Sat Feb 13, 2010 10:05 pm    Post subject: Reply with quote

ceea ce mi-a sarit prima data in ochi a fost decorul. adica imbinarea dintre placi se vede aiurea. in rest arata bine, chiar daca acele buturi sunt mai mici.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Sat Feb 13, 2010 10:31 pm    Post subject: Reply with quote

Cauta pe google reguli in aquascape si feng-shui. Cel putin de curiozitate. Nu vei regreta.
In acvariu nu are ce cauta simetria.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
PapaKarlo
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Mar 2009
Posts: 130
Location: Chisinau

PostPosted: Sun Feb 14, 2010 8:46 am    Post subject: Reply with quote

Sincere felcitari. 1. pentru curaj si 2. pentru restul, realizare, rabdare si chiar posibilitate.

este bestial acvariul, acum problema de baza este sa nu-i diminuiezi din farmec cu chiciuri. Oricum pt asta ai toata viata inainte, ai tot timpul pentru imbunatatiri.

Ce nu vad eu in poze si nici nu am gasit in posturi un sistem de schimb al apei. Sunt convins ca nu intentionezi sa faci schimburi de apa cu "clasica galeata" in 1,5m3 de apa?
_________________
The journey gives us true plasure, not the destination!


Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
ncioiu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 21 Aug 2009
Posts: 24
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Feb 23, 2010 11:14 pm    Post subject: acvariu solo Reply with quote

Dupa cum am promis voi atasa un filmulet cu ce am reusit sa adaug proiectului.
Scuze de calitatea filmuletului dar nu am avut momentan un aparat mai bun dar promit caci in momentul cand va fi gata in totalitate voi posta un filmulet de calitate
Momentan tuburile de lumina pe care le-am comandat vor venii can in 5 zile asa ca am pus cateva tuburi de lumina normale
Coltarele acvariulei vor venii maine
In momentul de fata nu am decat 20 de discusi dar incepind de luna viitoare voi avea nevoie de mult mai multi.Asadar astept oferte din partea voastra interesanduma discusi de circa 4-5 cm diverse variante.Dupa calculul meu imi mai trebuiesc cel putin 70 bucati

Filmulet acvariu: http://www.youtube.com/watch?v=GcmZ68Vi5R0
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Feb 23, 2010 11:43 pm    Post subject: Reply with quote

E un inceput destul de promitator, dar o sa vezi pe parcurs cat de multe vor fi de upgradat, incepand de la o mare parte dintre pesti si terminand cu anumite aranjamente (si insist asupra cuvantului aranjamente). Spun ca inceputul este promitator, deoarece, din p d v hardware ai cam tot ce iti trebuie, mai trebuie sa umbli la "detalii", dar cum spune "neamtu", acolo sta ascuns draq icon_biggrin

Ok, astea fiind spuse, incheiem aici discutiile pe acest forum (ma refer la toate topicurile din toate sectiunile).

Topicurile (subiectele) care nu au fost incheiate aici (asa cum este si acesta) va rog sa le redeschideti in noul forum la sectiunile corespunzatoare. In primul post al fiecarui topic ce se contiunua acolo se va gasi link spre "partea I" din "forumul vechi". Dati topicului de dincolo exact acelasi titlu, urmat de "II" (doi roman)

...Ne vedem "dincolo"! sick0010
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4
Page 4 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group