Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

probleme acvariu steril

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
STRESRO
New entry
New entry


Joined: 08 Oct 2009
Posts: 14

PostPosted: Tue Jan 26, 2010 11:28 am    Post subject: probleme acvariu steril Reply with quote

salut, am un acvariu de 160l steril, 10 discusi in el 5-9cm si 2 cory, filtru jbl e900, filtru uv 9v. Schimburi de apa fac cam 15-25% la 2-3 zile. Apa este direct de la robinet, tratata cu safe-start si easybalance.

Problema e urmatoarea... la maxim 24h dupa ce am facut schimbul de apa, incepe sa se dezvolte o mazga de culoare verde atat pe peretii acvariului cat si pe piesele din el (intrare/iesire filtru, furtunele de la filtru de aer..). Pestii am vazut ca nu sunt deranjati de prezenta acesteia dar sunt foarte deranjati de prezenta mea cand o curat ;) si sincer si pe mine ma cam deranjeaza ca da foarte urat.

Primele probleme au aparut acum vreo 2 luni cand am spalat filtru complet (stiu ca am gresit dar asta e.. a trecut icon_razz)... atunci am luat si filtru UV ca pe langa mazga verde mai aveam si apa foarte verde.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Tue Jan 26, 2010 11:38 am    Post subject: Reply with quote

Bate lumina soarelui in acvariu?
Daca este verde, probabil ca este o alga si se datoreaza luminii.
Pune 2-3 poze.


Numai bine.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Jan 26, 2010 12:16 pm    Post subject: Reply with quote

Pune poze si masoara nitritii. Posibul sa fie colonii de bacterii aerobe. Lasa-le in pace vreo doua saptamani sa-si faca treaba si dupa aia mai vedem.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue Jan 26, 2010 12:20 pm    Post subject: Reply with quote

Putina sare ajuta.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Tue Jan 26, 2010 1:02 pm    Post subject: Reply with quote

E o alga si vinovat cred ca e nitratul nu nitritul.
Daca nu o cureti se va ingrosa acel strat si va da nastere unui covor verde inchis, gros, de consistenta mucilaginoasa, care intr-un final se va desprinde si va naviga linistit in masa apei purtata de curenti.
Solutia...curatenie, schimburi dese de apa si sare. nu este o alga foarte invaziva de care sa nu poti scapa.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Jan 26, 2010 1:22 pm    Post subject: Reply with quote

La cata hrana pui in 160 L pentru 10 discusi de 5-9 cm e normal sa nu mai scapi de alge decat daca le cureti permanent. Nici la mine in acvarii nu-i altfel de ani de zile. Consoleaza-te ca nu vei scapa de ele decat daca reduci cantitatea de hrana sau schimbi apa mai des. Nu lasa resturile de hrana si excremente in acvariu sau filtre.
Mai stinge lumina cand n-ai neaparata nevoie de ea, sau pune o lampa mai slaba. Ai putea sa iluminezi cu doua becuri economice si sa stingi unul cand se poate.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
STRESRO
New entry
New entry


Joined: 08 Oct 2009
Posts: 14

PostPosted: Tue Jan 26, 2010 3:53 pm    Post subject: Reply with quote

multumesc pentru raspunsuri. Ma gandeam ca exista vreo solutie gen aquasave care sa te scape de ele... dar asta e, continui cu schimburile si curatarea ei in continuare icon_smile
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Tue Jan 26, 2010 4:26 pm    Post subject: Reply with quote

Produse anti alge sunt destule dar ....nu sunt mult prea indicate am constatat ca nu prea le extermina ci la mai stopeaza putin .
Poti incerca cu Tetra Easy Balance, partea lui buna este ca scade si fosfatii,fapt pentru care la mine am observat ca nu au mai aparut .L-am adaugat impreuna cu algovec care actioneaza destul de bine si le tine sub control

Ideal : mai putina mancare si schimburi cat mai dese de apa !
_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Tue Jan 26, 2010 4:36 pm    Post subject: Reply with quote

Si totusi nu ai raspuns la intrebarea pusa de mine.

Offtopic.
Nu e frumos cand cineva se implica si nu i se raspunde la intrebari.
Se practica din ce in mai des am oservat.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
STRESRO
New entry
New entry


Joined: 08 Oct 2009
Posts: 14

PostPosted: Wed Jan 27, 2010 2:42 am    Post subject: Reply with quote

scuze,

lumina soarelui nu bate in acvariu, iluminarea se face cu 2 neoane osram de 36w, 10-12h/zi.
no2 e putin cam mare observ... no3 e ok
sare adaug la fiecare 2 saptamani... sa pun mai des/multa?
hrana intradevar adaug cam multa Ioan, dar asta doar ca sa apuce sa manance si cei care sunt alungati regulat de la masa. Chiar daca l-am izolat putin pe "seful de trib", in locul lui a aparut altul care preia pazitul mancarii.

poze nu am acum dar promit ca o sa pun si poze cat mai curand posibil.
Inca o data multumesc tuturor pentru ajutor si scuze inca o data ca nu am raspuns si la intrebarile voastre.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Wed Jan 27, 2010 9:45 am    Post subject: Reply with quote

Daca ai NO2 e posibil sa ai si amoniac.
Amoniacul este duce la aparitia algelor.
Trebuie sa le reduci la 0.


Succes.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed Jan 27, 2010 7:01 pm    Post subject: salut Reply with quote

Daca tot este acvariu steril de ce iti trebuiesc 2 neoane de 35w?De ce nu unul singur?De alge scapi sigur cu gibiceps.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Thu Jan 28, 2010 6:54 am    Post subject: Reply with quote

Daca ai no2 trebuie filtrare biologica suplimentara sau pesti mai putini .Marian are dreptate...probabil ai si nh3 . Mai baga un burete sau un alt filtru pt filtrare bio. Sau daca ai canistra cu bureti inlocuieste treptat buretii cu siporax . Cu , cit discusii vor creste daca nu sporesti filtrarea sau nu imputinezi pestii va fi din ce in ce mai rau .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group