Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

New discus Junior
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Date personale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Tue Jan 12, 2010 11:58 am    Post subject: Reply with quote

Eu zic ca nu se va intampla nimic atata timp cat scalarii nu au icre sau pui, sau atata timp cat nu se pregatesc sa depuna.
Oricum din cate am inteles, va introduce discusii pe la marimea de 10 cm.

Parerea mea e ca nu trebuie sa faci nici un tratament.Suspectezi vreo boala in acvariu?
Oricum, albastru de metil este destul de slab iar boalile de care ar trebui sa te feresti sunt infectiile bacteriene care se trateaza cu antibiotice.
Acvariul arata bine.
Atata timp cat vei face schimburi de apa dese si vei sifona mizeria, riscul ca pestii sa se imbolnaveasca va fi minim.
Nu subestima, discusii sunt printre cei mai sensibili pesti, cum nu le convine ceva, se inegresc si stau ascunsi, nu mai vin la mancare, etc.
Astea ar fi semnele care trebuie sa le urmaresti zilnic la ei.
Primul lucru care-l fac cand intru in casa, inspectez discusii.Iti sugerez sa faci la fel.

Succes.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Tue Jan 12, 2010 12:13 pm    Post subject: salut Reply with quote

Daca discusii sunt cel putin la fel de mari ca scalarii, or sa fie probleme doar 1-3 zile apoi se linistesc apele.Daca nu ai avut boala in acvariu in ultimile zile nu are rost sa bagi ceva in apa dar urmareste discusii cateva zile atent pentru ca este posibil ca pestii din bazin sa fie purtatori ai unei boli si sa apara numai pe discusi.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Tataee
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 03 Nov 2009
Posts: 40
Location: Bucuresti- Universitate

PostPosted: Tue Jan 12, 2010 12:13 pm    Post subject: Reply with quote

Ok, o sa incerc cu H2O2. Exista solutie speciala pentru acvaristica sau de la farmacia umana? Pana la urma care sa fie doza, totusi intre cele 2 sfaturi 15 vs. 100ml diferenta e cam mare. sa fie 30-40ml/200l zilnic?Credeti ca glossostigma si alte plante pe care este infasurata vor avea probleme? sa scot o parte sa am de unde replanta in caz ca vor fii afectate?
Iar de partea cu filtarrea ce parere aveti?
Merci
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Fishboy
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 07 Jan 2010
Posts: 23
Location: Targu-Mures

PostPosted: Tue Jan 12, 2010 12:55 pm    Post subject: Reply with quote

Bun venit. Sunt foarte curios de parametrii apei din acvariul tau? Dupa ce faci ceva teste ne spui si noua valorile pH, kH, eventual NO2, NO3 doamne fereste NH3?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
czcc
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 29 Nov 2009
Posts: 75
Location: giurgiu

PostPosted: Tue Jan 12, 2010 1:14 pm    Post subject: Reply with quote

(Personal am folosit 100ml H2O2 la 100lapa de acvariu. Cei 460ml, am acvariu de 460l, au fost turnati in circa 3 ore. In ziua urmatoare am schimbat 50% din apa si am repetat tratamentul. Alga a disparut complet si nu am observat nici o deciclare. Intr-adevar nivelul nitritilor si al nitratilor a crescut dar este normal avand in vedere cate alge moarte erau pe acolo. Am pierdut in cursul tratamentului doar 3-4 creveti. Acum, dupa ce am vorbit si cu alti colegi coforumisti, am vazut ca ei recomanda tratamentul cu 50m/H2O2 la 100l. Inclin sa le dau dreptate deoarece pare mai prietenos tratamentul cu aceasta cantitate decat cu 100ml.)
pareri ale altor colegi care au folosit si eu am folosit o data dar nu aveam discusi
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Tataee
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 03 Nov 2009
Posts: 40
Location: Bucuresti- Universitate

PostPosted: Tue Jan 12, 2010 1:36 pm    Post subject: Reply with quote

Ok, deseara va incepe tratamentul si va voi tine la curent. Voi posta testele de apa dupa tratament. Intre timp discusii in acvariul steril sunt foarte mancaciosi si au inceput sa socializeze, nu se mai retrag in colt la fiecare vibratie din camera.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Tue Jan 12, 2010 2:17 pm    Post subject: Reply with quote

marian4232 wrote:
Incearca cu H202 sau Flourish Excel aplicat local peste ea cu o seringa.
Doza la H202 nu o stiu insa la excel daca imi aduc bine aminte este undeva la 5 ml la 200 L pe zi.Din proprie experienta iti spun ca am supra dozat excelul pana pe la 15 ml pe zi la 200L fara probleme.


Cand am spus 15 ml ma refeream la Flourish Excel care este carbon lichid.
Sa nu intelegi gresit.

Numai bine.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Fishboy
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 07 Jan 2010
Posts: 23
Location: Targu-Mures

PostPosted: Tue Jan 12, 2010 7:44 pm    Post subject: Reply with quote

mariusvlad wrote:

Cu voia lui Tataee o sa organizez un mic pariu adhoc. Pariez ca la 15 minute de la introducerea discusilor in bazinul cu scalari, o sa ii puna la jogging (pe discusi). Iar Tataee se va satura de jogging dupa 2 zile. icon_mrgreen Cine se baga la pariu? icon_razz


Mariuse, eu zic ca nu joggingul va fi principala problema ci "ospatul" scalarilor care la temperatura comoda pentru discusi vor infuleca cam tot si discusii vor ramane flamanzi, iar scalarii niste mingi cum sunt ei mai rapizi ca "farfuriile". Am fost martorul acestui lucru la un amic. Dar un lucru e cert, scalarii vor creste rapid sign0173
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Tataee
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 03 Nov 2009
Posts: 40
Location: Bucuresti- Universitate

PostPosted: Wed Jan 13, 2010 8:33 am    Post subject: Reply with quote

Buna dimineata tuturor! referitor la tratament aseara am injectat 100ml H2O2. Timp de 2 ore am avut de-a face cu un "spectacol efervescent". Pestii par sa nu fie afectati iar deseara dupa un schimb masiv de apa voi repeta actiunea, poate reusesc sa fi filmez.
Referitor la scalari si la propunerea lui Mariusvlad...inca nu m-am hotarat, oricum mai dureaza pana la transferul discusilor cateva saptamani. Oricum o sa va anunt! De obicei sunt mai nonconformist si de multe ori au iesit planurile .... vom vedea!
O zi buna!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Tataee
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 03 Nov 2009
Posts: 40
Location: Bucuresti- Universitate

PostPosted: Fri Jan 15, 2010 2:39 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc pentru sfaturile contra algei. Am injectat H2O2: 100ml in prima zii cu schimb de apa 50% si 60ml a doua zii iarasi cu schimb de apa. Observ ca alga a inceput sa piarda din culoare si se "culege" mult mai usor.
Aseara, dupa ce in bazin am facut tratamentul cu H2O2, probabil dupa schimbul masiv de apa, scalarii despre care va povesteam, s-au hotarat sa depuna: http://www.youtube.com/watch?v=WDIPDyhmu2M .
Incep sa ma indoiesc de prezenta lor in bazin pe viitor alaturi de discusi, dupa cum vedeti sunt "spartani" nu gluma icon_smile . Asa ca pariul propus de "mariusvlad" nu cred ca va avea loc icon_smile .
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Fri Jan 15, 2010 6:14 pm    Post subject: Reply with quote

Asa sunt ei rai cand au un cuib de icre pe care il pazesc. Asa e si omu. Face orice pt copilul lui.

ps. E tare coloana sonora la videoclip icon_smile
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Tataee
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 03 Nov 2009
Posts: 40
Location: Bucuresti- Universitate

PostPosted: Tue Jan 26, 2010 11:26 am    Post subject: CO2 in acvariul cu discusi? Reply with quote

Revin la aceasta sectiune pentru a va cere noi sfaturi. Peste o saptamana voi intra in posesia unui sistem de infuzie CO2, mai precis o butelie 2l si un reductor. Mai departe voi avea nevoie de un reactor, as prefera extern pentru a nu-mi ocupa spatiul din acvariu, dar astept parerile voastre. Apoi o electro valva, pentru care din nou astept staturi, cel putin daca sunt echipamente care au creat probleme de care sa ma feresc. Stiu ca ar trebui un Ph controller dar nu cred ca ma incadrez in buget deocamdata asa ca voi incerca un teste permanent de PH. Vor fii discusii in pericol fara un ph controller??? Oricum ei vor ajunge in acel bazin dupa ce voi reusi sa stabilizez ph, kh.
Prin acest topic astept si oferte pe PM pentru reactor, electrovalva si test permanent de CO2.
Merci!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Tue Jan 26, 2010 11:42 am    Post subject: Reply with quote

Test permanent de pH/CO2 ia JBL ca sunt bune.
Reactor extern nu stiu ce sa iti recomand.
Sunt destul de scumpe cele bune -200 lei in sus.
De ce iei electrovalva daca nu ai controller?
Vrei sa o pui pe priza programabila ca sa opresti co2 noaptea?


Numai bine.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Tataee
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 03 Nov 2009
Posts: 40
Location: Bucuresti- Universitate

PostPosted: Tue Jan 26, 2010 12:04 pm    Post subject: Reply with quote

Merci pentru raspunsul rapid. Deci testul permanent va fii de la JBL. Elctrovalva o vroiam pentru a opri CO2 noapte, si deasemenea pentru a avea un reglaj constant la numarul de bule. Nu am folosit pana acum un reductor dar ma gandesc ca nu voi nimeri acelasi numar de bule somnoros in fiecare dimineata, sau 4-5 bule in plus sau minus pe minut nu ar fii o problema? Am inteles ca reductorul, pentru iesire, are si un debitmetru. Crezi ca pot regla astefel cantitatea introdusa pentru a nu crea variatii mari de la o zii la alta?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Date personale All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group