Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Cum mentin ciclul de nitrogen?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Fishboy
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 07 Jan 2010
Posts: 23
Location: Targu-Mures

PostPosted: Fri Jan 08, 2010 11:31 am    Post subject: Cum mentin ciclul de nitrogen? Reply with quote

Am o problema interesanta. Am pregatit un acvariu de 160 L pentru niste pui de discusi, si am crescut in apa respectiva 6 scalari pana la dimensiunea discusilor care-i achizitionez in maxim o saptamana. Acvariul este dotat cu o apa in care ciclul de nitrogen e ok, coloniile de bacterii isi fac treaba si sunt prezenti in cantitatea necesara. Problema e ca am vandut scalarii, si bacteriile au ramas fara furnizor de amoniu. Doresc sa mentin cumva daca se poate fara sa mai adaug pesti (risc mare de agenti patogeni) ciclul pana vin discusii. Are cineva vreo ideie cum pot sa fac acest lucru? Sau o saptamana nu-i cine stie ce pentru coloniile de bacterii (acvariul functioneaza exact asa cum functiona cand aveam scalarii in el). Nu exista risc de boala, scalarii le-am crescut de la varsta de larve (le-am adus fara parinti), si niciodata n-am avut alti pesti in acvariul respectiv, am fost foarte atent si la hrana sa fie de tip "safe", adica fara tubifex si alte dracovenii din ape unde mai traiesc pesti.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Jan 08, 2010 11:58 am    Post subject: Reply with quote

Pune in continuare in acvariul respectiv hrana ca si cum ai avea pesti pina aduci scalarii . Pune hrana intr-un singur colt din acvariu astfel incit inainte sa bagi discusii sa poti sa sifonezi resturile usor .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Fri Jan 08, 2010 11:58 am    Post subject: Teste Reply with quote

In primul rand, o saptamana nu-i un capat de tara...
Cel mai bine te-ar ajuta niste teste NO3 si NH3/NH4.
In functie de rezultatetle testelor, poti "hrani" bacteriile nitrificatoare cu cateva granule sau fulgi de mancare(poate ti-am mai ramas de la scalari icon_mrgreen ).
Dar testele te ajuta cel mai mult sa stii cum stai!
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Fishboy
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 07 Jan 2010
Posts: 23
Location: Targu-Mures

PostPosted: Fri Jan 08, 2010 1:28 pm    Post subject: Re: Teste Reply with quote

puiutu wrote:
In primul rand, o saptamana nu-i un capat de tara...
Cel mai bine te-ar ajuta niste teste NO3 si NH3/NH4.
In functie de rezultatetle testelor, poti "hrani" bacteriile nitrificatoare cu cateva granule sau fulgi de mancare(poate ti-am mai ramas de la scalari icon_mrgreen ).
Dar testele te ajuta cel mai mult sa stii cum stai!


Am toate testele posibile. In momentul de fata:

PH=6.8
kH=2
gH=5
NH3/NH4=0
NO2=0
NO3=20mg/L

Atunci in functie de nitrati sa adaug hrana? Insa nu doresc sa adaug fulgi ca contin fosfati, si o sa am probleme cu algele. Pot rezolva problema cu artemia (am o gramada inghetat in frigider)?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Jan 08, 2010 1:45 pm    Post subject: Reply with quote

Nitratul nu indica daca mai traiesc bacteriile sau nu, pentru ca se poate sa fi ramas in apa dinainte. Artemia nu contine fosfat? Poate gasesti la farmacie amoniac si pui in acvariu pana masori 1-2g/L. Mai adaugi cand scade la 0,2g/L. Asa nici n-o sa ai cu ce murdari filtrele. Lasa lumina stinsa, T-26-30°C, si aeriseste usor apa. Atentie la ph ca poate sa fluctueze la kh asa scazut. Mi bine ridica kh pana pe la 4.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Fri Jan 08, 2010 2:11 pm    Post subject: Reply with quote

Imi permit si eu sa dau niste sfaturi (ca sunt patit) si te rog Ioane sa infirmi sau sa comfirmi daca am dreptate.
Am avut 4 scalari mici inainte de a aduce discusii in acvariu si acvariu era ciclat. Ii hraneam de 2 ori pe zi (de lene sa nu imi strice apa si sa o schim des). Dupa ce am adus discusii (in total 15 pesti de 5 cm in 200 l de apa) si am inceput sa ii hranesc de 8 ori pe zi, bacteriile nu mai faceau fata si o saptamana am avut NO2, 0.5 mg/l icon_eek . Cu schimb zilnic de apa de 30 % si nu scadea deloc. A durat aproape 2 saptamani pana sa am NO2 aproape 0.
De aceea recomandarea mea este sa fie introdusa in acvariu aceeasi cantitate da hrana ca si cand ar fi deja discusii in acvariu, chiar daca sifonezi fundul odata la 2-3 zile.
Dar sa vedem ce parere are Ioan ca personal am mai mare incredere in el decat in mine. icon_razz
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Fishboy
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 07 Jan 2010
Posts: 23
Location: Targu-Mures

PostPosted: Fri Jan 08, 2010 2:13 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Cu NO3 (Nitrat) nu se hranesc bacteriile, ci cu NO2 (Nitrit) Artemia nu contine fosfat? Poate gasesti la farmacie amoniac si pui in acvariu pana masori 1-2g/L. Mai adaugi cand scade la 0,2g/L. Asa nici n-o sa ai cu ce murdari filtrele. Lasa lumina stinsa, T-26-30°C, si aeriseste usor apa. Atentie la ph ca poate sa fluctueze la kh asa scazut. Mi bine ridica kh pana pe la 4.


Multumesc pentru sfat. Stiu ca nu se hranesc cu NO3 bacteriile, insa ma gandeam ca e un bun indiciu asupra activitatii coloniilor bacteriilor anaeorbe, si urmarindu-l as putea sa fac ceva. Cum cu colonii bine stabilite cantitativ nivelul de nitriti e nedetectabil, la fel si amoniul nu mai am dupa ce sa ma ghidez. Eventual daca detectez ceva e doar surplusul de amoniu cu care nu se descurca coloniile pe moment. Amoniu pur.... cam riscant cred. Nu mi-am dat capul niciodata in fishless cycling cu amoniu. Desigur din punct de vedere chimic nu e nici o problema dar nu am nevoie de o supradoza chiar inainte de a baga discusii. Desigur ca elibereaza si artemia fosfati in procesul de descompunere dar hrana uscata contine mult mai multe (ce am eu acasa cel putin). Sa maresc kH cu bicarbonat de sodiu?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Jan 08, 2010 3:16 pm    Post subject: Reply with quote

mariusvlad wrote:
De aceea recomandarea mea este sa fie introdusa in acvariu aceeasi cantitate da hrana ca si cand ar fi deja discusii in acvariu, chiar daca sifonezi fundul odata la 2-3 zile.
Se obtine aproape acelasi efect cu ajutorul hranei, dar nu in acelasi timp, pentru ca dureaza cel putin cateva ore bune pana se transforma hrana in amoniac si e mai greu de mentinut concentratia constanta, decat daca se foloseste amoniac lichid. Acesta insa trebuie manuit cu atentie, pentru ca poate fi toxic daca se inspira vapori densi. Are avantajul ca nu face murdarie si nu contine fosfat sau alte produse chimice.
Fishboy wrote:
Stiu ca nu se hranesc cu NO3 bacteriile, insa ma gandeam ca e un bun indiciu asupra activitatii coloniilor bacteriilor anaeorbe, si urmarindu-l as putea sa fac ceva.
Bacteriile anaerobe au nevoie de carbon ca hrana, ca sa foloseasca oxigenul din nitrat pentru respiratie. Nehranite nu vor supravietui, chiar daca ar aparea zone lipsite de oxigen in masa filtrului biologic, printr-o greseala constructiva. Va fi greu sa poti masura o scadere a concentratiei de nitrat in conditiile astea.
Fishboy wrote:
Cum cu colonii bine stabilite cantitativ nivelul de nitriti e nedetectabil, la fel si amoniul nu mai am dupa ce sa ma ghidez. Eventual daca detectez ceva e doar surplusul de amoniu cu care nu se descurca coloniile pe moment.
Tocmai asta-i motivul pentru care este avantajos sa folosesti amoniac. Prin metoda asta ai ocazia sa masori cat timp le trebuie bacteriilor sa transforme o anumita cantitate de amoniac in nitrat si sa afli cat e de eficient filtrul biologic. Cunoscand viteza de transformare, poti opri la timp adaosul amoniacului si sa ai apa curata inainte de a introduce pestii. Oricum ar fi bine sa se schimbe o parte din apa cu alta proaspata inainte de introducerea pestilor, pentru a scadea concentratia nitratului si a bacteriilor daunatoare din masa apei vechi.
Fishboy wrote:
Sa maresc kH cu bicarbonat de sodiu?
Ideal ar fi sa maresti ambele duritati, dar daca n-ai apa mai dura, e si bicarbonatul aproape bun, in caz de urgenta. Rezultatul este o apa cu o concentratie de saruri si minerale prea dezechilibrata fata de cea cunoscuta pestilor.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Jan 08, 2010 3:56 pm    Post subject: salut Reply with quote

Ai 2 variante.Una complicata care ti s-a explicat mai sus si una simpla in care nu trebuie sa faci nimic pentru ca o saptamana nu se intampla nimic, acvariul fiind deja ciclat.Eu am ales varianta 2 de multe ori fara probleme.Uneori lucrurile sunt foarte simple dar ne place noua sa le complicam.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Fishboy
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 07 Jan 2010
Posts: 23
Location: Targu-Mures

PostPosted: Fri Jan 08, 2010 11:41 pm    Post subject: Re: salut Reply with quote

drdiscus wrote:
Ai 2 variante.Una complicata care ti s-a explicat mai sus si una simpla in care nu trebuie sa faci nimic pentru ca o saptamana nu se intampla nimic, acvariul fiind deja ciclat.Eu am ales varianta 2 de multe ori fara probleme.Uneori lucrurile sunt foarte simple dar ne place noua sa le complicam.


Da, poate ai dreptate. Insa imi place sa fiu cat mai precis ceeace priveste chimismul apei. Va fi prima mea intalnire personala cu discusii, si vreau sa fiu cat mai "bun" pentru ei.
Azi am "strabatut" cateva farmacii sa fac rost de amoniac insa cu putin noroc. Asa ca am introdus o cantitate modesta de hrana in bazin intr-un loc de unde pot sa si sifonez comod.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group