Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

compatibilitate

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Bebe
New entry
New entry


Joined: 27 Oct 2009
Posts: 16
Location: Constanta

PostPosted: Wed Jan 06, 2010 2:06 pm    Post subject: compatibilitate Reply with quote

Salutare si la mai mare pe anu asta.... icon_mrgreen
Am vazut niste pestisori destul de frumosi si reau sa ii adaug langa discusii si neonii care traiesc intr-un acvariu de 200L.Am inteles ca se numesc CUMINGII iar ce-i acre ii vand mi-au spus ca nu exista probleme pt discusi daca stau impreuna...Totusi cer o parere.Ma ajutati?

multzam!
_________________
Cu Stima....pentru toti cei priceputi,pentru cei ca mine .......tragem tare sa va ajungem din urma
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger MSN Messenger
acvailie
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2009
Posts: 121
Location: Cluj-Napoca

PostPosted: Fri Jan 08, 2010 2:31 am    Post subject: Reply with quote

Colegu noi te-am ajuta dar.... Pe piata noastra gasesti Ticto si Schuberti sub numele de Cumingii si Semifasciolatus. Asa ca fii atent ce cumperi. Plus la asta Cumingii vine de la denumirea stiintifica a Barbusului (Puntius cumingii). Si cei din urma au nevoie de:
T=24-26 ( de unde reiese ca nu o sa se simpta prea confortabil la 30)
Ph=6.2-7.4
_________________
“Eu sunt foarte încrezator in noroc, si am observat ca cu cat muncesc mai mult cu atat am mai mult parte de acesta.” Thomas Jefferson
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Fri Jan 08, 2010 8:43 am    Post subject: Reply with quote

Sunt mai multe specii cu denumirea de Cumingii, dar nici una dintre ele nu are viata lunga la temperatura de 30 grade, in plus, sunt foarte activi ceea ce ii va deranja pe discusi. Unii dintre ei vor merge pana acolo incat iti vor ciupi discusii de aripioare. Arealul lor este Asia de sud-est (cam departe de bazinul Amazonului). Eu zic sa renunti la aceasta idee si sa te concentrezi asupra discusilor. Sau vrei sa iti faci viata mai palpitanta?
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group