Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

oare merge pentru tratament?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
tiutiu_liviu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 06 Dec 2009
Posts: 69
Location: Motru, Gorj

PostPosted: Sat Jan 02, 2010 5:20 pm    Post subject: oare merge pentru tratament? Reply with quote

salut in primul rand, am primit 3 sticlute a cate 200 ml fiecare de metronidazol solutie perfuzabila...oare merge pentru tratament la discusi??? am doua sticlute de solutie perfuzabila de tip B si 1 de tip A. diferenta dintre A si B este ca, solutia de tip A are in + glucoza monohidrat. las pozele sa vorbeasca!

sticlutele: DSC04682.jpg (3.0 MB)
solutie tip A: DSC04685.jpg (2.8 MB)
solutie tip B: DSC04686.jpg (2.6 MB)
_________________
In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Jan 02, 2010 6:03 pm    Post subject: Reply with quote

Glucoza as evita-o pentru ca poate sa produca o inmultire exagerata de bacterii cu consum mare de oxigen si tulburarea apei.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
tiutiu_liviu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 06 Dec 2009
Posts: 69
Location: Motru, Gorj

PostPosted: Sat Jan 02, 2010 6:19 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Glucoza as evita-o pentru ca poate sa produca o inmultire exagerata de bacterii cu consum mare de oxigen si tulburarea apei.


inseamna, ca aceea de tip A nu este buna, dar cum ramane cu solutia de tip B? daca observi in poza, la compozitie, mai sunt si excipienti, ma gandesc ca si pastilele de metronidazol au ceva excipienti in ele, nu? multumesc

Liviu
_________________
In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ciprian01
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 236
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Jan 02, 2010 6:27 pm    Post subject: Reply with quote

tot ce este in afara substantei active este excipient! adica ,,material de umplutura,,!
ex: apa oxigenata 0,3%: in 100 parti produs, 0,3 parti este apa oxigenata si restul pana la 100 este excipient!
sau din 100 ml solutie apa oxigenata, 0,3 ml este apa oxigenata pura iar 99,7 ml excipient.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
tiutiu_liviu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 06 Dec 2009
Posts: 69
Location: Motru, Gorj

PostPosted: Sat Jan 02, 2010 10:04 pm    Post subject: m-am gandit eu mai bine Reply with quote

ce ar fi daca, granulele care le dau la discusi, le inmoi prima data (le fac o baie prin metronidazol, solutie tip B pentru ca nu are acea glucoza)...voi ce imi recomandati sa fac cu solutiile? multumesc mult! salut

Liviu
_________________
In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sun Jan 03, 2010 7:17 am    Post subject: Reply with quote

Daca discusii maninca granule nu prea cred ca au probleme cu flagelatele . De obicei la infstarile cu flagelate discusii refuza tipurile de hrana care nu le plac foarte tare (deci granulele) si de multe ori refuza toata hrana .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Jan 03, 2010 8:02 am    Post subject: Reply with quote

Trebuie doar sa te descurci cu doza! 5g/1L e concentratia, deci ar trebui sa ai in 200ml ca.1g metronudazol. Cipriane ajuta-ne terog, sa nu facem vreo boacana. Acum exista o diferenta intre experientele voastre si a mea in privinta dozarii, asa ca nu fac recomandari. Important e doar sa cunosti concentratia si sa dozezi corect. Sarea din solutie nu cred c-ar fi o problema, pentru ca e o cantitate neglijabila deja in solutie. 0,9%, cred. Daca se mai si imparte la vreo 100L nu mai are nici un efect asupra pestilor.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Mon Jan 04, 2010 2:31 am    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Trebuie doar sa te descurci cu doza! 5g/1L e concentratia, deci ar trebui sa ai in 200ml ca.1g metronudazol. Cipriane ajuta-ne terog, sa nu facem vreo boacana. Acum exista o diferenta intre experientele voastre si a mea in privinta dozarii, asa ca nu fac recomandari. Important e doar sa cunosti concentratia si sa dozezi corect. Sarea din solutie nu cred c-ar fi o problema, pentru ca e o cantitate neglijabila deja in solutie. 0,9%, cred. Daca se mai si imparte la vreo 100L nu mai are nici un efect asupra pestilor.


Da e OK. 200ml are 1g metronidazol substanta activa. Ca si doza 200ml(toata sticla)/80-100litri apa sau altfel 20ml/8-10litri. Schimb zilnic de apa 50% sau mai mult si redozat doza intreaga inainte de reumplerea bazinului. Ca si durata a tratamentului 10 zile ...dar depinde si cat de "loviti" sunt, de sistemul imunitar al pestilor etc. si poate dura in unele cazuri destul de mult un tratament.

Nu pare rentabil icon_confused fata de tablete. Dar nu am incercat solutia perfuzabila pana acum. Ca si raport pret/mg metronidazol prefer comprimatele. icon_mrgreen

"Tip medicament : SOL. PERF.
Doza : 5g/l
Ambalaj : Cutie x 1 flacon x 200ml solutie perfuzabila (2 ani)
Pret ridicata : 4,97 ROL (0,00 RON)
Pret amanunt : 7 ROL (0,00 RON)
Firma producatoare : INFOMED FLUIDS SRL"



"Tip medicament : COMPR.
Doza : 250mg
Ambalaj : Cutie x 2 blistere din PVC/Al x 10 comprimate (2 ani)
Pret ridicata : 0,76 ROL (0,00 RON)
Pret amanunt : 1 ROL (0,00 RON)
Firma producatoare : SICOMED SA"


tiutiu_liviu wrote:
ce ar fi daca, granulele care le dau la discusi, le inmoi prima data (le fac o baie prin metronidazol, solutie tip B pentru ca nu are acea glucoza)...voi ce imi recomandati sa fac cu solutiile? multumesc mult! salut

Liviu


In principiu e bine sa administrezi in hrana dar tinand cont ca nu toti se hranesc la fel si de cele mai multe ori cand cineva observa probleme deja nu se mai hranesc de ceva timp e bine de administrat si in apa. In plus pentru dozarea in hrana trebuie 1g/100g hrana, iar solutia respectiva are concentratie 5‰ metronidazol. Tinand cont ca in granule o sa fie concentratia si mai mica dupa absorbtie si ca o parte probabil se mai scurge in apa daca nu sunt inghitite imediat nu stiu cat o sa fie de eficient. Poti sa folosesti solutia B pentru administrare in apa cand o sa fie nevoie si sa ne anunti si pe noi de eficienta icon_mrgreen...desi nu ar trebui sa fie diferenta. Daca poti sa primesti cu sacosa si nu dai bani pe ele pare in ordine. icon_biggrin
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
tiutiu_liviu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 06 Dec 2009
Posts: 69
Location: Motru, Gorj

PostPosted: Mon Jan 04, 2010 12:11 pm    Post subject: ! Reply with quote

eu nu dau banii pe ele..cand va mai fi nevoie(sper sa nu mai fie) o sa incerc cu solutie tip B...sa vedem ce rezultate da..o sa spun jurnalul aici pe forum!!

eu pe ele nu dau bani...si eu tot cu flagyl am facut tratament acum 1 saptamana! si-au revenit pestanii! sunt in regula!

Multumesc mult!
Liviu
_________________
In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Mon Jan 04, 2010 9:32 pm    Post subject: Re: ! Reply with quote

tiutiu_liviu wrote:
eu pe ele nu dau bani...si eu tot cu flagyl am facut tratament acum 1 saptamana! si-au revenit pestanii! sunt in regula!

Multumesc mult!
Liviu


Pe viitor in loc de Flagyl poti sa folosesti metronidazol de productie romaneasca....mult mai ieftin....cat o sa mai fie.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
tiutiu_liviu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 06 Dec 2009
Posts: 69
Location: Motru, Gorj

PostPosted: Mon Jan 04, 2010 9:46 pm    Post subject: Re: ! Reply with quote

Ciprian Marcu wrote:
tiutiu_liviu wrote:
eu pe ele nu dau bani...si eu tot cu flagyl am facut tratament acum 1 saptamana! si-au revenit pestanii! sunt in regula!

Multumesc mult!
Liviu


Pe viitor in loc de Flagyl poti sa folosesti metronidazol de productie romaneasca....mult mai ieftin....cat o sa mai fie.


pai ciprian, treaba este ca la mine in oras nu se mai gaseste...am cateva tablete pe acasa dar sunt expirate, le tin degeaba! am cautat in tot orasul...numai flagyl am gasit!
_________________
In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group