Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

intrebare

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
teo
New entry
New entry


Joined: 09 Jul 2009
Posts: 17
Location: Sulina

PostPosted: Wed Dec 30, 2009 8:33 am    Post subject: intrebare Reply with quote

am un acvariu de aproximativ 280-300l in care am 4 discusi. pentru ca nu sa format nici o pereche as dorii sa mai aduc 2. intrebarea este daca vor avea de suferit in cazul in care sint ceva mai mici? si daca sint multi 6 discusi in acest acvariu. va multumesc si noul an sa va aduca bucurii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Wed Dec 30, 2009 9:39 am    Post subject: Salut! Reply with quote

Nu sunt multi 6 discusi, ai putea sa tii si 12...
Important e sa iei unii apropiati ca marime si sa nu uiti de carantina.
Bafta!
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Wed Dec 30, 2009 11:15 am    Post subject: Reply with quote

Sa nu fie sub 8 cm ca nu se vor simti comfortabil alaturi de vechii locatari. Cat despre numarul maxim de pesti intr-un acvariu, eu zic ca filtrarea conteaza. La discusi, eu cred ca 6 e numarul minim ce trebuie sa ii ai pentru a se simti bine.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
teo
New entry
New entry


Joined: 09 Jul 2009
Posts: 17
Location: Sulina

PostPosted: Wed Dec 30, 2009 12:29 pm    Post subject: Reply with quote

asa m-am gindit si eu avind in vedere ca cei 4 sint mari.cit despre filtrare am 2 filtre tetratec 700, si eheim 2224. va multumesc pentru sfaturi.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed Dec 30, 2009 3:07 pm    Post subject: Reply with quote

Eu in locul tau as cumpara inca 4-6 pui de vreo 8 cm daca ai deja discusi maturi sau 2 discusi tot maturi la marime comparabila cu ai tai .

Daca vei lua pui discusii mari in general nu ar trebui sa ii bata prea des pe cei mici (daca vei lua pe cei de maxim 8 cm ) deoarece diferenta de marime si virsta e destul de mare si am observat ca cei mari in astfel de cazuri prefera sa ii ignore pe pui . Bataile vor incepe mai tirziu cind puii vor mai creste dar atunci deja va fi formata o ierarhie si vor fi obisnuiti cu acvariul .

Daca vei lua inca 2 maturi e posibil ca la inceput sa iasa putin scintei si va fi necesar sa ii urmaresti citeva zile pe cei noi sa nu fie batuti prea rau dar in cele din urma probabil ca totul va fi ok .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group