Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Cunoaste cineva cauza........
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ionutzpopbr
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Feb 2009
Posts: 52
Location: BRAILA

PostPosted: Thu Dec 10, 2009 8:16 pm    Post subject: Reply with quote

Pestii sunt mai bine, doar doi rosii mai stau in colt. Operculii au ramas la fel de infundati la toti. Maine fac tratamentul cu Gyrodol pentru a doua oara, iar dupa terminarea tratamentului o sa pun sare asa cum mi-ai zis.
Am pus in fiecare zi cate o doza intreaga de aquatan, dupa primul tratament.
Dupa al doilea tratament trebuie sa pun iar in fiecare zi timp de 7 zile, o doza de aquatan. Are ceva daca pun si sare si Aquatan?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Dec 10, 2009 11:22 pm    Post subject: Reply with quote

Nu nu vad de ce sa fie o problema. Observa pestii si vezi cum se comporta.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
ionutzpopbr
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Feb 2009
Posts: 52
Location: BRAILA

PostPosted: Sat Dec 12, 2009 7:56 am    Post subject: Reply with quote

Asta am gasit azi dimineata in acvarii :
http://img300.imageshack.us/img300/433/imgp4975.jpg
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Sat Dec 12, 2009 5:53 pm    Post subject: Reply with quote

Imi pare rau pentru pestii tai.

Aquatanul si Gyrodolul sunt pentru utilizare si in apa apa sarata. Interactiune din punctul asta de vedere, conform producatorilor, nu ar trebui sa existe. Sarea in concentratie mai mare e problematica doar daca pestii sunt stresati mai serios din alt motiv...cum ar fi un tratament mai agresiv. De asta sarea trebuie pusa in etape si pestii observati in timpul asta.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
ionutzpopbr
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Feb 2009
Posts: 52
Location: BRAILA

PostPosted: Sun Dec 13, 2009 7:06 am    Post subject: Reply with quote

E asa grav ca am gasit excrementele alea albe in apa,de ce pareri de rau ? Ieri dimineata nu era bagata sare in apa decat 1 lingura la 10 l de apa de cu seara ,apoi am continuat dimineata si ieri seara ,asa ca sarea s-a pus in 3 etape ,pestii sunt bine,ieri au mancat toti artemia congeleta iar la tetra discus doar 2 rosii nu au venit ,dar totusi sunt semne de vindecare .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sun Dec 13, 2009 7:21 am    Post subject: Reply with quote

ionutzpopbr wrote:
,de ce pareri de rau ? .


icon_mrgreen Uita-te la poza pe care ai pus-o icon_mrgreen E pusa cu fundu' in sus si toti pestii par ca sunt morti . Bine ca nu e asa icon_lol
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ionutzpopbr
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Feb 2009
Posts: 52
Location: BRAILA

PostPosted: Sun Dec 13, 2009 8:17 am    Post subject: Reply with quote

Da, scuze ,nu am precizat ca ala este fundul acvariului si defapt ma refeream la fecalele albe ,iar pestii care se vad sunt reflectati in fundul acvariului si se vede si aripioara unui red in partea de sus a pozei .
Inca o data scuze .Chiar m-am speriat ca-i grava situatia. Uf, ce usurare .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Sun Dec 13, 2009 7:27 pm    Post subject: Reply with quote

ionutzpopbr wrote:
Da, scuze ,nu am precizat ca ala este fundul acvariului si defapt ma refeream la fecalele albe ,iar pestii care se vad sunt reflectati in fundul acvariului si se vede si aripioara unui red in partea de sus a pozei .
Inca o data scuze .Chiar m-am speriat ca-i grava situatia. Uf, ce usurare .


Pai specifica pentru astia cu gandurile imprastiate si mai in urma cu somnul. icon_mrgreen

Sigur sunt fecale acelea? Arata cam ciudat in poza. Sa nu fi fost ceva prin sare. Acum da-le mancare preponderent ceva ce accepta.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
ionutzpopbr
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Feb 2009
Posts: 52
Location: BRAILA

PostPosted: Mon Dec 14, 2009 7:50 am    Post subject: Reply with quote

Aseara am pus si ultima transa de sare pentru a ajunge la 3 linguri rase la 10 l de apa , de mancat mananca bine cu totii ,doar 3 rosii nu manaca decat artemia congelata ,in rest toti sunt bine au pofta de mancare si mananca detoate hikari ,larve rosii,tetra discus ,sera discus,mixtura. Alea sunt sigur fecale albe ,sarea e aceeasi care o folosesc de obicei,neiodata ,am luat mai multa odata .Acum diminetata nu am mai gasit nimic anormal,nici excremente albe sunt normale rosiatice de la hikari de aseara ,am sa va spun diseara cum au mancat .

Last edited by ionutzpopbr on Mon Dec 14, 2009 7:02 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ionutzpopbr
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Feb 2009
Posts: 52
Location: BRAILA

PostPosted: Mon Dec 14, 2009 7:02 pm    Post subject: Reply with quote

Aceeasi problema cei 2 rosii nu au mancat nimic toata ziua ,nici la artemia nu au venit ,sa vedem in urmatoarele zile.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Tue Dec 15, 2009 7:27 am    Post subject: Reply with quote

Daca ai vazut fecale albe sau transparente si ai doi pesti care nu maninca fa tratament contra flagelatelor .Cu cit vei intirzia mai mult cu atit va fi mai greu sa ii vindeci .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ionutzpopbr
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Feb 2009
Posts: 52
Location: BRAILA

PostPosted: Thu Dec 17, 2009 7:42 am    Post subject: Reply with quote

Da,se pare ca nimic nu ii face sa renunte la greva foamei pe cei 2 rosii,am sa incep sa desalinizez apa schimband in fiecare zi cate 25% din apa din acvariu, pana am sa raman la concentratia de pana acum de 1 lingura la 10 l de apa.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Thu Dec 17, 2009 3:19 pm    Post subject: Reply with quote

Iti zic eu ceva ce probabil i-ar face sa renunte la greva foamei si poate chiar sa uite si ca sunt bolnavi? tubifex icon_mrgreen

dar cu tubi e posibil sa le dai alte boli asa ca e un risc pe care tu decizi daca merita sau nu sa ti-l asumi...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Thu Dec 17, 2009 3:38 pm    Post subject: Reply with quote

Poti incerca si cu artemia sau larve rosii congelate.
Ai mei nu au rezistat tentatiei ori de cate ori au fost bolnavi.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
ionutzpopbr
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Feb 2009
Posts: 52
Location: BRAILA

PostPosted: Tue Dec 29, 2009 4:15 pm    Post subject: Reply with quote

Se pare ca in sfarsit sau terminat problemele,doar unul rosu vine de 2 ori pe zi la mancare numai la mixtura si tatra discus ,in rest toate bune .Va multumesc tuturor celor implicati in ajutorul dat .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
Page 2 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group