Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Fecale ciudate

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Fri Dec 18, 2009 5:17 pm    Post subject: Fecale ciudate Reply with quote

Am o problema cu unul din Leoparzii mei .Cind m am apropiat azi de avcvariu am observat ca ii atirna ceva ciudat.Ma gindesc sa nu fie constipat sau sa aibe probleme cu digestia.Chestia aia de i atirna seamana cu multe bobite de Hikari Gold -ceea ce ii si dau de mincare printre altele- puse una linga alta intr un mat lung , asemenea unui cirnat.Am atasat si poze :






_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Dec 18, 2009 6:06 pm    Post subject: Reply with quote

Pare sa fie si ceva mucus in fecale (partile care se vad albe ) si e posibil sa fie un inceput al infestarii cu flagelate dar in locul tau nu mi-as face griji deocamdata . Urmareste doar pestele mai atent sa vezi daca nu cumva isi va pierde pofta de mincare sau va face fecale din ce in ce mai albicioase sau va sta retras . La prima vedere eu as zice ca nu ai de ce sa iti faci probleme daca nu sunt si alte simptome .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Fri Dec 18, 2009 6:40 pm    Post subject: Reply with quote

tocmai au trecut printr un tratament cu baktopur direct din cauza flagelatelor.au o pofta de mincare de nedescris chiar si cind le schimb apa ma i au de mina crezind ca le dau de mincare.si inainte cind am observat ca au burta putin umflata si faceau fecale albe-e vorba doar de doi discusi- mincau si se comportau normal.o sa las timpul sa mai treaca si vad cum se prezinta.ma gindeam sa le bag si niste sare ....
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Sat Dec 19, 2009 11:42 am    Post subject: Reply with quote

Pe viitor pentru a evita folosirea de medicamente pentru flagelate, poti incerca mai intai o temperatura mai ridicata si niste sare.
Da rezultate in cea mai mare parte a cazurilor.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Sat Dec 19, 2009 12:07 pm    Post subject: Reply with quote

stiam si eu de tratamentul cu sare si temperatura ridicata dar dupa ce am citit un articol destul de interesant despre ridicarea temperaturii am renuntat.la mine baktopurul a facut intotdeauna minuni.
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Sat Dec 19, 2009 12:36 pm    Post subject: Reply with quote

Da, dar baktopurul este indicat pentru infectii bacteriene.
Nu stiu ce actiune are asupra flagelatelor, daca zici tu ca asta ar fi cauza.
La multiple administrari, poate sa apara rezistenta la medicament.
De aceea ziceam de apa calda si sare.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Sat Dec 19, 2009 12:55 pm    Post subject: Reply with quote

ai dreptate numai ca o sa ma limitez numai la sare.mai zi mi si mie o data dozajul care l stii tu te rog.eu stiam 2g la 10 litrii
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Sat Dec 19, 2009 1:03 pm    Post subject: Reply with quote

La sare poti incepe cu 2 linguri la 40L
Se poate si mai sus.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group