Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Discusi care stau cu capul in jos

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Mar 04, 2008 8:17 pm    Post subject: Discusi care stau cu capul in jos Reply with quote

Boala apare mai mult la femele mature intens colorate, se datoreaza imposibilitatii pestilor de a actiona asupra vezicii inotatoare din cauza unei infectii si evolueaza
de la normal la simptome vadite in decurs de cateva ore, sau cel mult 1-2 zile. Este o boala greu de vindecat.Tratamentul are succes cu atat mai mare cu cat se face
mai devreme si se face cu:Clont, Arilin, Flagyl, Metronidazol-750mg/100L-4 zile, la 28°C si ph sub 7, atunci cand boala este provocata de flagelate care, din
cauza inmultirii in masa trec prin peretele tubului digestiv si ataca celelalte organe interne si stemul nervos.
Ca indiciu se poate considera prezenta masiva a flagelatelor in fecale. Medicamentul distruge doar bacterii anaerobe, deci nu pe cele din filtrul biologic.
Daca se gasesc relativ putine flagelate se poate banui o infectie cu bacterii, caz in care se trateaza cu antibiotice care contin
Nifurpirinol, se gaseste in medicamente din comertul acvaristic.
(Ex. Bactopur direct)Tratamentul se face in functie de gravitatea cazului cu doza concentrata, 12mg/10L -8 ore la 26°C (este de 5 ori mai concentrata
decat doza normala
) - cu aerare intensa, urmat de schimb total de apa. La nevoie se repeta tratamentul dupa 2-3 zile cu aerare intensa, sau in cazul simptomelor
mai usoare doza normala indicata pe ambalaj sau in instructiunile de folosire, timp de 3-4 zile.
Nu se filtreaza bilogic datorita timpului scurt al tratamentului, si nu se hraneste pestele bolnav.Eurofloxacin, (se comercializeaza in diferite concentratii)
in Baytril-2,5% in bazin de carantina, doza concentrata: 25mg substanta activa, respectiv 1ml Baytril 2,5% / 10L, 24 de ore la 26°C, in rest ca la Nifurpirinol.
Daca apar la pesti semne de intoleranta fata de medicament se opreste tratamentul imediat.
Cotrimstada forte, Bactrim forte, solutie Borgal, de ex. 7,5%, este o combinatie intre Trimethoprim si Sulfamethoxazol (Cotrimoxazol); in bazin de carantina:
1,5 tablete de Cotrimstada forte la 100 L sau 20ml Borgal-7,5% /100L. A 2-a si a 3-a zi se schimba 50% din apa si se redozeaza doza pentru volumul de apa inlocuit.


Last edited by Ioan on Mon Jan 11, 2010 6:22 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Tue Dec 15, 2009 8:55 am    Post subject: Reply with quote

De dimineatza cum m-am trezit,uitandu-ma in acvariu surpriza :
Gasesc un leopard cu capul in jos ,
Am crezut ca-i mort,dar totusi misca,innoata circa 30sec cu capul in jos apoi sta nemiscat tot cu capul in jos,am pus o poza cu el/
Pana sa se intample aceasta, statea doar intr-un colt al acvariului,stresat ,refuza mancarea si dadea foarte tare din cei 2 operculi
Are o respiratie mult prea pronuntata si rapida fata de cilelalti ,pana sa-l gasesc cu capul in jos statea numai la suprafata apei,intr-o parte !
Ceilalti pesti din acvariul comun nu ai nimic,sunt perfect sanatosi
Pentru moment l-am separat intr-un acvariu de 20L i-am pus oxigen si filtru,2 linguri de sare la 10litri de apa si astept sfaturile voasre,poate il putem vindeca-salva

_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Tue Dec 15, 2009 10:05 am    Post subject: salut Reply with quote

Ar putea fi 3 cauze.1-inflamarea vezicii gazoase (se intampla des la carasi).Am tratat boala cu antibiotice injectabil-la carasi.2-a luat si o gura de aer odata cu mancarea(daca este hranit si la suprafata apei).Se lasa sa se zbata 30-40 sec pe o suprafata dura.3-balonare daca a avut in meniu larve rosii de tantari.Se introduce usor in anus un ac de seringa si apoi se maseaza pe burta.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Tue Dec 15, 2009 10:41 am    Post subject: Reply with quote

Ideea e ca de aproximativ o saptamana de zile renunta mancarea,nu a mai mancat nimic
Este foarte slabit si daca il las sa se mai si zbata daca mai are putere,tare imi e ca il pierd
_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Tue Dec 15, 2009 12:05 pm    Post subject: Reply with quote

Salutare,

De cand il ai?
Daca il ai de curand a mancat vreodata?
Daca nu a mancat pana acuma era clar ca ceva nu este in ordine cu el.
Balonare nu cred ca e.
As crede ca are ceva infectie la vezica inotatoare.
Daca asta ar fi cauza, poti incerca un antibiotic bun.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Tue Dec 15, 2009 12:39 pm    Post subject: Reply with quote

Nu il am de mult timp
Am luat 4 odata ,ideea ca la respectivul in acvariu pareau foarte ok
din cei 4 unul a murit la o saptamana,se umflase foarte rau abdomenul si-a schimbat culoarea si la 2 zile s-a dus,iar acum am probleme si cu acesta !,dar boala se manifeste cu totul altfel
_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Tue Dec 15, 2009 12:47 pm    Post subject: Reply with quote

Celalalt se pare ca a avut tot o infectie interna, daca zici ca s-a umflat.
A mancat vreodata la tine acasa?
La vanzator in acvariu l-ai vazut mancand?
Ma gandesc ca poate totusi i-ai luat bolnavi si in tot acest timp boala a evoluat foarte mult.
Daca e asa, nu prea mai ai sanse sa-l salvezi.
Inspecteaza-i bine pe toti sa fi sigur ca nu s-a raspandit.
Eu as incerca un antibiotic.


Succes.

EDIT:

Carantina le-ai facut?
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Tue Dec 15, 2009 1:18 pm    Post subject: Reply with quote

In mare parte ai toata dreptateta
Ce antibiotic mi-ai recomanda ?
_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Tue Dec 15, 2009 2:24 pm    Post subject: Reply with quote

Eu incerc sa te ajut, iti pun intrebari dar vad ca raspunsuri la ele nu primesc.

Incearca baktopur direct precum spune si Ioan in primul mesaj.
Ramane la alegerea ta, in functie de starea pestelui, concentratia necesara si durata tratamentului.
Eu nu as devia de la instructiuni.
Uneori medicamentele omoara mai repede decat boala.


Succes.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Tue Dec 15, 2009 3:34 pm    Post subject: Reply with quote

marian4232 wrote:
Carantina le-ai facut?
Cand i-am adus nu !
_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Tue Dec 15, 2009 3:40 pm    Post subject: Reply with quote

Foarte rau.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Tue Dec 15, 2009 9:50 pm    Post subject: CARANTINA E OBLIGATORIE!!! Reply with quote

marian4232 wrote:
Foarte rau.

Asa e!!!
CARANTINA E OBLIGATORIE!!!
P.S. E cumva Mosaic Leopard?
Fratele celui care ti-a murit mai demult?
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Tue Dec 15, 2009 11:02 pm    Post subject: Reply with quote

Da puiutu
A murit si acesta acum cand am ajuns de la serviciu l-am gasit si pe el mort,din cei 4 leoparzi mai am doi mosaic....
Nu--mi explic,toti sunt ok sanatosi si se bat pe mancare iar acesti leoparzi au probleme....
A tras cat a putut,dar a murit
Saracul cand l-am scos din apa mort avea o culoare ata de frumoasa si vie ca nici odata...m-a durut saufletul sa-l dau la gunoi cand l-am vazut atat de viu colorat ,dar asta este......
.....
..
.
Oricum Multumiri Marian,puiutu,drddiscus
_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group