Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

mixtura de vita

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Bebe
New entry
New entry


Joined: 27 Oct 2009
Posts: 16
Location: Constanta

PostPosted: Wed Nov 11, 2009 12:00 pm    Post subject: mixtura de vita Reply with quote

Salutare......
Am inteles ca discusii maturi se hranesc de 2 ori pe zi si una din mese este indicat sa fie aceasta mixtura(pe care nu o gasesc in Constanta)Am gasit pe net cateva retete dar--- una ca nu am timp si a doua ca nu as vrea sa pun pestucii' mei pe post de cobai.Ma poate ajuta careva sa gasesc deliciu' asta in Constanta? icon_eek
_________________
Cu Stima....pentru toti cei priceputi,pentru cei ca mine .......tragem tare sa va ajungem din urma
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger MSN Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Wed Nov 11, 2009 12:09 pm    Post subject: Reply with quote

Cel mai bine ti-o faci singur.

Nici nu dureaza mult sa o faci.
Inima de vita curatata de pieliti si grasime se da prin masina de tocat impreuna cu ardei capia, banane, spanac, morcov, granule tetra discus, spirulina si alte eventuale ingrediente.
Dupa aceea se pune in pungi si se baga la congelator.
Asta e tot.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Bebe
New entry
New entry


Joined: 27 Oct 2009
Posts: 16
Location: Constanta

PostPosted: Wed Nov 11, 2009 12:25 pm    Post subject: mixtura de vita Reply with quote

Ma poti ajuta si cu ceva cantitati....Ca pentru incepatori icon_mrgreen
_________________
Cu Stima....pentru toti cei priceputi,pentru cei ca mine .......tragem tare sa va ajungem din urma
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger MSN Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Nov 11, 2009 1:44 pm    Post subject: Reply with quote

La 1kg de carne curatata pui 150-200g spanac blansat ( = oparit 10 secunde si racit in apa cat mai rece), doua galbenusuri de ou, o lingurita de boia nu prea plina, un catel de usturoi, (ca. 20g) ardeii ar fi buni, ca au vitamine si minerale, dar lasa prea multa apa si se destrama mixtura foarte usor si tulbura apa, mai ales daca nici n-o legi cu gelatina. Banane am pus si eu o data, dar au cam refuzat mixtura atunci, asa ca nu mai pun. Poti sa cumperi scoici comestibile, carne de peste fara oase, dar cu cat pui mai multe adaosuri cu atat creste riscul sa le refuze. Incepe cu una simpla si aduga pe rand cate ceva nou, dar nu doua produse deodata, ca atunci nu mai stii data viitoare ce nu le-a placut.
Ai grija sa cureti carnea ca lumea ca altfel,...ne vedem la "Boli"
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Wed Nov 11, 2009 1:47 pm; edited 2 times in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Wed Nov 11, 2009 1:44 pm    Post subject: Reply with quote

Nu am masurat niciodata dar la o inima de vita am pus un ardei capia, o banana, un morcov, spanacul nu pot aproxima deoarece era din acela congelat la punga si am pus doar jumate din cantitate.
Baza trebuie sa inima de vita la care se adauga din fiecare.
La inceput s-ar putea sa refuze dar in timp se vor obisnui cu ea.
Daca ai acvariul plantat nu as recomanda inima de vita.
Al meu e steril si tot ceea ce ramane, scot cu aspiratorul.

Vezi ca sunt pe internet fel si fel de retete care dau si cantitatea.

Succes.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed Nov 11, 2009 2:04 pm    Post subject: salut Reply with quote

Atentie la pestele din mixtura.Eu in loc de cod am incercat pangasius si mi-a iesit mixtura grasa.Si eu folosesc reteta lui Ioan de ceva ani si mi se pare cea mai buna.Mai pun in plus morcovi baby congelati.Mixtura o faci odata si ai pentru mai mult timp.Pierzi cateva ore intr-o duminica ploioasa dar ai pentru cateva luni.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Nov 11, 2009 2:11 pm    Post subject: Re: salut Reply with quote

drdiscus wrote:
Pierzi cateva ore intr-o duminica ploioasa, dar ai pentru cateva luni.
Mi-ai luat-o inainte icon_biggrin Asta vroiam sa scriu eu. Azi ploua mocaneste si ma astepta mixtura neterminata inca, in bucatarie. icon_cry
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Wed Nov 11, 2009 2:24 pm    Post subject: Reply with quote

Am uitat sa specific gelatina care leaga mixtura cat de cat.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
soringeorge2003
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 27 Jul 2009
Posts: 44
Location: Constanta

PostPosted: Fri Dec 04, 2009 11:21 pm    Post subject: Re: mixtura de vita Reply with quote

morcovii sa fie mai mici si frumosi, si faci suc din ei, cu storcatorul, si sucul asta il torni peste celelate ingrediente, eu prima data am pus morcovii bucati si au ramas bucatele micute de 2,3 mm pe care mixerul nu le tocat
suplimentar adaugi in compozitie vitamine pentru pesti, o poti face in sucul de morcov ca tot il torni peste compozitie
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Wed Dec 09, 2009 10:41 pm    Post subject: Reply with quote

Am gasit in revista Aquarium o reteta de mixtura si as vrea sa stiu cit de buna e.Ei zic reteta de "crestere" :
500g morcovi fierti in abur
500g de inima
10g praf de spirulina pura
un plic de gelatina pentru dulceata

Astept pareri.

Nu mi raspunde si mie nimeni sa mi zica cum e mixtura asta?
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Dec 14, 2009 7:55 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
La 1kg de carne curatata pui 150-200g spanac blansat ( = oparit 10 secunde si racit in apa cat mai rece)


Maine ma duc sa iau inima proaspata (s-a vorbit .....) ca nu prea mai am mixtura dar nu am gasit spanac ! icon_evil Cu ce pot inlocui spanacul? Spanac congelat din cate stiu nu ar fii indicat dar ar fii o solutie pt. mine si se gaseste din belsug. Ce parere aveti? Nu prea am timp sa mai caut spanac asa ca cred ca am sa apelez la cel congelat. Il decongelez sau nu, il scurg .... cum se face? Eu am folosit mereu proaspat.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Tue Dec 15, 2009 7:22 am    Post subject: Reply with quote

Poti folosi spanac la conserva si nu mai trebuie nici sa-l oparesti . Sau poti folosi din cel inghetat , sau poti sa nu mai pui spanac si sa-l inlocuiesti cu urzica sau spirulina .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Tue Dec 15, 2009 9:57 am    Post subject: salut Reply with quote

Eu folosesc numai spanac maruntit si congelat.Este foarte bun si se gaseste din belsug.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group