Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Am nevoie de ajutor cat mai repede !
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Thu Dec 03, 2009 10:15 pm    Post subject: Reply with quote

Decicleaza intr-adevar dar nu in totalitate.
Ceea ce spun e din proprie experienta.
De fapt nu am vazut nici o diferenta cand am folosit baktopurul.
La fel nu am observat diferenta cand am folosit oxitetraciclina cu eritromicina si nici cand am folosit formol.
Poate ca nu a apucat sa omoare toate bacteriil sau poate la concentratii mai mari decicleaza rau.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
radu_1975
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 01 Nov 2009
Posts: 76
Location: Alba Iulia

PostPosted: Thu Dec 03, 2009 10:51 pm    Post subject: Reply with quote

Am efectuat testul doar la amoniu si nitrit.
Inainte de dozarea medicamentului, aveam in acelasi acvariu cu aceeasi pesti : amonium=0,2; nitrit=0,1.
Acum dupa 24 ore tratament cu baktopur direct valorile sunt foarte modificatechiar prea toxice: amonium=0,8; nitrit=0,4
Am hotarat sa schimb apa fiindca decicleaza !

pentru marian4232 : iti multumesc sincer ca mi-ai amintiit de teste. Chiar uitasem de ele, si daca nu mi-ai fi aminti, la ce valori aveam in acvariu = otrava sigura !
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Fri Dec 04, 2009 12:21 am    Post subject: Reply with quote

Schimbi apa pana la terminarea tratamentului doar daca e nevoie pentru mentinerea calitatii apei si atunci trebuie redozat pentru cantitatea de apa schimbata. In timpul tratamentului hranesti mai putin in cazul asta. In unele cazuri nu se hraneste deloc.

De paraziti externi e posibil sa scapi si doar cu sare grunjoasa, neiodata. 3linguri rase/10litri aplicata cam in 3 transe in 24h (indicatie orientativa). Daca o sa mearga sau nu ramane de vazut pentru ca nu stii cu ce ai de a face dar cu siguranta ajuta. Merge si in combinatie cu una din urmatoarele Omnipur, formol, sulfat de cupru, costapur etc. Poate Omnipurul ar fi mai indicat in cazul asta. Dar asta dupa ce termini cu Baktopurul Direct daca tot ai inceput cu el.

Daca ai plante merg scoase si dezinfectate inainte de a fi reintroduse sa nu sufere in timpul tratamentului.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
radu_1975
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 01 Nov 2009
Posts: 76
Location: Alba Iulia

PostPosted: Fri Dec 04, 2009 11:15 pm    Post subject: Reply with quote

Dupa 2 zile de tratament cu baktopur direct au inceput sa apara pete albe pe discusii inchisi la culoare, deci pentru cei pentru care de fapt am inceput si acest tratament.
Desi pe prospectul baktopur direct scria ca tratamentul dureaza 3 zile, si mai mult pentru ca medicamentul nu a avut efecte benefice, am hotarat ca dupa 2 zile de tratament sa schimb 50 % din apa si sa folosesc Sera Omnipur, datorita si petelor albe !
Cristian imi recomanda sa adaug treptat in 24 ore sare cate 2-3 linguri la 10 litrii.
Ceea ce vreau sa va intreb: la ce temperatura e nevoie sa-i tin la acest tratament cu sare si Omnipur ?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Sat Dec 05, 2009 1:00 am    Post subject: Reply with quote

Parerea mea e ca nu trebuia sa intrerupi tratamentul.
Trebuiau observati pestii doar, facut un schimb de apa si redozat in caz de amoniu si nitrit.
Aceeasi temperatura este buna - 28.
Nu se intampla nimic daca ii tii la 28, din contra, concentratia de oxigen va fi mai mare la temperaturi mai scazute iar bacteriile se vor inmulti mai greu.

Sa speram ca Omnipur va remedia problema.


Numai bine.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
radu_1975
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 01 Nov 2009
Posts: 76
Location: Alba Iulia

PostPosted: Sat Dec 05, 2009 2:11 pm    Post subject: Reply with quote

Desi nu am mari sperante, unul din discusi, cel care era cel mai vioi si mai mare dintre ei, de aseara sta doar pe fundul acvariului culcat. Credeam ca-si da duhul de aseara, dar vad ca lupta mult si la ora aceasta !
Incerc totusi, si va intreb exista vre-un tratament pentru acest discus ?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Sat Dec 05, 2009 2:23 pm    Post subject: Reply with quote

Tratament peste tratament.
Ceea ce il deranjeaza cu siguranta poate rezolva omnipur numai sa nu fie intr-o stare prea avansata.
Avand in vedere boala de la care s-a plecat (infectie bacteriana sau paraziti externi) ce alt tratament ai vrea sa mai faci?
Poate infectie bacteriana a patruns in interior.
Ceilalti cum se prezinta?

Ceva poze nu poti sa pui?


EDIT:
Sa nu uiti niciodata de carantina.
Tratamentele profilactice te scapa de bolile ascunse, chiar daca ei nu sunt bolnavi pot fi purtatori.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
radu_1975
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 01 Nov 2009
Posts: 76
Location: Alba Iulia

PostPosted: Sat Dec 05, 2009 2:44 pm    Post subject: Reply with quote

Poze nu prea are rost sa fac, apa fiind vrea verde de la Omnipur.
Am mai avut pana acum 3 ani dscusi, si n-am avut nici o problema cu ei si n-am pierdut nici un discus in decurs de cativa ani, atata doar ca i-am pierdut pe toti cand mi s-a spart acvariu fiind plecat si in concediu.
Acum parca numai ghinioane am cu ei, am pierdut si multi discusi. Imi pare sincer rau mai mult pentru ei decat pentru bani. Si vad ca n-am scapat de probleme !
Dupa tratamentul cu baktopur am schimbat 50 % apa si am filtrat 3-4 ore cu carbune, dupa care am adaugat Omnipur si sare treptat intr-o ora(7 liguri rasela 150 litrii). Si dupa 2 ore am observat ca acel discus incepe sa innoate dezordonat si apoi sa cada pe fundul acvariului. Chiar credeam ca-si da duhul in scurt timp, dar vad ca lupta pentru viata si dupa 12 ore.
Ceilalti innota si se bat intre ei, chiar si cei inchisi la culoare !
Acum ii tin inca sub tratament cu Omnipur, si va mai tin la curent !
Daca mai aveti alte sfaturi va rog sa ma ajutati !
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
garga
New entry
New entry


Joined: 04 Nov 2009
Posts: 3
Location: bucharest

PostPosted: Tue Dec 08, 2009 6:55 am    Post subject: discus culcat Reply with quote

si eu am avut un discus culcat pe o parte dar statea la suprafata apei a stat doua zile aproape incerca chiar sa manance . Am separat discusul si lam tratat cu mycopur dimineta iar seara era in picioare.Acum este ok dar uitate bine sa identifici boala bine . Cauta pe net Tabel diagnostic pt bolile pestilor./
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Wed Dec 09, 2009 11:25 pm    Post subject: Reply with quote

Ai pus si sare in doza recomandata mai sus, impreuna cu Ominipurul?

Limiteaza-te la un singur topic cu problemele pe care le au pestii tai pentru ca altfel e greu de urmarit si de gasit o solutie.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
radu_1975
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 01 Nov 2009
Posts: 76
Location: Alba Iulia

PostPosted: Thu Dec 10, 2009 11:22 am    Post subject: Reply with quote

Imi pare rau ca am deschis mai multe topicuri, dar asta deoarece in cele doua acvarii discusii se comportau diferit si am dedus ca sufereau de boli diferite. Si poate si pentru ca sincer, la un moment dat am intrat intr-o stare de "disperare" ! Dar nu ma las, orice s-ar intampla si merg inainte !
Acum dupa tratamentul cu baktopur 3 zile, am filtrat apa prin carbune activ o zi si am schimbat 50 % apa si am trecut pe metronidazol 6 zile si n-a avut chiar nici un efect benefic asupra celor 2 discusi. Si am hotarat sa-i mult intr-un acvariu de carantina cu Omnipur si aceeasi salinitate cu cea a acvariului din care i-am scos. Ceea ce e culmea e ca nu mai sunt inchisi la culoare dar nu dau semne de hranire ! Sa speram ! Nu stiu cat sa-i tin in Omnipur+sare ! Ce ziceti ?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Dec 10, 2009 11:13 pm    Post subject: Reply with quote

Cat e indicat in prospectul la Omnipur. Uneori e nevoie sa repeti. Dar ca idee termina tratamentul dupa 2-4 zile de cand dispar simptomele....inegrire, mucus in exces etc.

Metronidazolul nu mereu da rezultate in cateva zile. Uneori poate dura 2-3 saptamani. Depinde de mai multi factori daca functioneaza sau nu. Momeste-i cu hrana congelata sau vie. Incearca cu niste rame tocate.

Desi de multe ori lipsa apetitului si fecale tranparente indica prezenta flagelatelor intestinale, pot fi si alte cauze sau combinatii. Un diagnostic mai apropiat de realitate se face observand fecalele respective la microscop.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group