Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Ajutor !

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
radu_1975
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 01 Nov 2009
Posts: 76
Location: Alba Iulia

PostPosted: Sun Nov 29, 2009 4:25 pm    Post subject: Ajutor ! Reply with quote

Va rog fromos, chiar daca s-a mai scris pe forum despre flagelate, fiind incepator n-as vrea sa gresesc dozarea si vreau sa va cer o parere si in identificarea bolii.
Cativa din discusi nu vor sa mai manance de cateva zile, stau c-am retrasi, si nu vor sa se atinga nici chiar de inima de vita dupa care erau innebuniti ! La unul din ei am observat fecale albe !
Am un acvariu de carantina de 40 litrii in care am pus apa ieri pentru eliminarea clorului si am ridicat temperatura la 32 grade. am mutat din acvariul mare un filtru(burete cu aerare) si am dat drumul si unui filtru tip cascada in care am lasat doar buretele.
Acum ce tratament sa folosesc ? Am la indemana deocamdata doar metronidazol de 250mg.
Va rog frumos imi puteti spune pentru un acvariu de 40 litrii apa cum sa-l folosesc si care ar fi pasii-explicati-mi ca pentru un incepator!
Va multumesc anticipat !
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Nov 29, 2009 4:45 pm    Post subject: Reply with quote

1 pastila la 20 L / zi dizolvate in prealabil in apa calduta, ridici temperatura treptat pe la 34 grade si schimbi 50% din apa inainte de tratament. Nu hranii pestii in tot acest timp pt. ca ai un acvariu neciclat. Schimbi zilnic cat mai multa apa inainte de a pune metro. Succes
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
radu_1975
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 01 Nov 2009
Posts: 76
Location: Alba Iulia

PostPosted: Sun Nov 29, 2009 4:52 pm    Post subject: Reply with quote

Am inteles, dar cate zile fac tratamentul cu metronidazol,1 zi da una nu ? Si apoi metro in ce concentratie si cate zile si cu ce schimburi de apa ?
Pot adauga in acvariul de carantina de 40 litrii 3 discusi de 8-9 cm ? Rezista intr-un acavariu asa mic pentru 10 zile ?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
bogpro
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 Jul 2009
Posts: 20
Location: Bucuresti - Ion Berindei

PostPosted: Sun Nov 29, 2009 10:02 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Cind au inceput discusii sa fie tratati cu Metronidazol impotriva flagelatelor a fost stabilita doza si durata tratamentului de catre medici veterinari care stiau ce fac si de ce. Unul dintre ei, Dr. Dieter Untergasser, recunoscut ca somitate in domeniu pe plan modial, a constatat concentratia maxima, care era un compromis intre eficienta combaterii flagelatelor si toxicitatea pentru pesti.
Doza recomandata de el era de 500mg/100L timp de maxim 4 zile, la 32°C, si atragea atentia ca in urma studiilor facute s-a constatat ca marirea concentratiei nu duce la un rezultat mai bun, dar provoaca afectiuni ale ficatului, mai ales daca se prelungeste tratamentul.


Ciprian Marcu wrote:
Tratament cu metronidazol. 10-15 zile 1tableta 250mg/20l dizolvat inainte in apa calduta. Schimbi zilnic cam 50% din apa sau cat e nevoie sa fie apa OK dar un minim 25% si pui doza intreaga de fiecare data. Poti sa lasi doar lumina ambianta daca nu ai plante. Flagelatele de multe ori dau simptomele astea si tratamentul ar trebui sa mearga daca nu mai are si altceva sau nu e foarte slabit.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
radu_1975
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 01 Nov 2009
Posts: 76
Location: Alba Iulia

PostPosted: Sun Nov 29, 2009 10:26 pm    Post subject: Reply with quote

Poate n-am fost destul de explicit si am omis un lucru important: acesti 3 discusi care n-au mancat nimic de cateva zile aveau si un comportament diferit total fata de ceilalti discusi, stateau la suprafata apei cu gura spre suprafata apei, desi aerarea era puternica, testele OK, schimburi zilnice de apa 10-20 %, desi am acvariul plantat ! Nu prezinta nici o pata albicioasa, aripioarele sunt in regula !
Am dedus eu poate ca e vorba de flagelate, poate fi vorba de altceva. Acum sunt intr-un acvariu de carantina, cu aerare mare, 32 grade si cu metronidazul, dar stau in continuare la suprafata apei.
Ce pot face in cazul acesta ?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
bogpro
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 Jul 2009
Posts: 20
Location: Bucuresti - Ion Berindei

PostPosted: Sun Nov 29, 2009 10:50 pm    Post subject: Reply with quote

Imi dau toata silinta sa cresc discusi de un an deci nu sunt expert.
Iti spun parerea mea pentru ca vad ca fiind duminica seara nu-ti raspunde nimeni.
Cand i-am vazut pe ai mei ca stau sus si respira am constatat ca nu au suficient oxigen desi mergeau toate filtrele si cel interior si cel exterior si pompa de aer dar fiind putin mai mult colmatate nu oxigenau suficient.
Deci nu-i deajuns sa vezi ca ies bule din piatra de aer sau sa stii ca ai filtre care circula apa ca sa zici ca au suficient oxigen discusii, mai ales ca ai ridicat temperatura la 32 de grade.
Deci baga cat mai mult oxigen la temperatura asta ca nu ai ce sa deranjezi si poate iti mai raspunde si altcineva mai experimentat mai tarziu.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
aarden69
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 243
Location: Gheorgheni

PostPosted: Mon Nov 30, 2009 10:23 am    Post subject: Reply with quote

Daca stai de fata cu flagelate,in afara lipsei poftei de mincare,apar fecalele albiciose,cu mucus.
In cazul de fata,daca pestii sunt la suprafata apei,este vorba despre viermi branhiali,ori ceva intoxicatie.(de ex.pH ridicat)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
radu_1975
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 01 Nov 2009
Posts: 76
Location: Alba Iulia

PostPosted: Sun Dec 06, 2009 2:56 pm    Post subject: Reply with quote

Am intr-un acvariu 13 discusi dintre care doi discusi care nu manaca de cateva zile. Au fost c-am inchisi la culoare si am observat si ceva excremente albe la ei. Am pus metronidazol la 12 ore cu schimbare de 50% apa inainte de dozare., si am crescut treptat temperatura de la 29 la 33 grade in 12 ore. Dar de la cresterea temperaturii , adica de ieri,cei doi discusi cu probleme sunt mai inchisi la culoare decat inainte de a aplica metronidazolul si cresterea temperaturii !
Cei 2 discusi la temperatura de 27-28 grade sunt deschisi la culoare, si se inchid la temperatura mai mare. poate e vorba de ceva bacterial, si tocmai am terminat un tratament de 3 zile cu baktopur direct, dar am observat acele excremente doar albe si am trecut de metronidazol.
Ce e de facut ?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Mon Dec 07, 2009 2:59 pm    Post subject: Reply with quote

Daca ai inceput tratamentul cu metro continua tot asa pina incep sa manince .Asta daca ai vazut fecale albe .Fecale albe pot aparea si datorita bacteriilor dar de obicei in aceste cazuri apar semne ale infectiei bacteriene si pe suprafata corpului , pe aripioare sau uneori abdomenul este mai mult sau mai putin umflat chiar daca pestele nu maninca nimic . Daca pestii sunt bolnavi de mai mult timp va dura ceva mai mult pina cind vor da primele semne de insanatosire asa ca nu face greseala sa renunti la tratament dupa primele zile daca nu vezi rezultate . Daca intrerupi tratamentul si pestii au flagelate va fi mult mai greu sa ii vindeci dupa acea .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group