Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Specii compatibile
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed May 21, 2008 6:35 pm    Post subject: Reply with quote

Poate sa imi spuna cineva totusi de ce nu e recomandata asocierea discusilor cu scalarii ? Eu am in acvariu aceste 2 specii si mi se pare ca se inteleg foarte bine . Ce e drept am un scalar care citeodata mai ataca cite un discus dungat dar e mai mult mimarea unui atac (oricum alti discusi ii bat mult mai rau ) . Spun ca ataca foarte rar doar discusi dungati deoarece de cei portocalii fuge ca de icon_evil .Motivul e ca am vreo trei discusi portocalii care bat tot ce se apropie de teritoriul lor fie el discus sau scalar (cu puii de ancistusi nu au nimic ). De multe ori am auzit ca scalarii transmit unele boli discusilor dar probabil ca numai scalarii infectati cu respectivii microbi si numai discusilor cu sistemul imunitar slabit . In afara de asta mi se pare ca scara erarhica care s-a format la mine in acv. se manifesta si la discusi si la scalari ca si cum ar fi din aceiasi specie (adica fiecare isi cunoaste lungul nasului ca sa zic asa).
In alta ordine de idei scalarii au aceleasi cerinte in ce priveste apa si mediul ca si discusii deci..... care e motivul incompatibilitatii celor doua specii ?

Ma gindeam serios sa renunt la scalari (dar pt asta tre sa ma bat cu nevastamea icon_evil ) pina mi-am pus intrebarea pe care v-am pus-o si voua .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu May 22, 2008 5:47 pm    Post subject: Reply with quote

Scalarii au fost suspectati ca vectori ai hexamitozei. Aspect discutabil, dar totusi o deparazitare specifica ar fi o idee buna. Boala se poate manifesta sau nu la scalari, dar o transmit. Am avut candva scalari cu discusi, am vazut si la alti acvaristi aceasta asociere , dar nu pot confirma sau infirma aceasta acuza adusa scalarilor.
Cert este insa ca temperamentul tumoltos al scalarilor la reproducere nu va fi agreat de mai lenesii discusi. Diferentele temperamentale nu sunt atat de evidente in tinerete, dar cu timpul...
Inca un aspect: spatiul ocupat in acvariu. Mai bine ai introduce niste ramirezi.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Abu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 May 2008
Posts: 84
Location: Bucuresti - Pantelimon

PostPosted: Thu May 22, 2008 7:11 pm    Post subject: Reply with quote

Nu a incercat chiar nimeni sa tina si SAE cu Discus? Eu asa stiam, ca se inteleg destul de bine, iar SAE chiar fac treaba cu algele (cel putin pana cresc).
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Thu May 29, 2008 11:26 am    Post subject: Reply with quote

dragos wrote:
De multe ori am auzit ca scalarii transmit unele boli discusilor dar probabil ca numai scalarii infectati cu respectivii microbi si numai discusilor cu sistemul imunitar slabit .
Parerea mea e ca din punct de vedere al bolilor pe care le pot transmite, scalarii nu-s cu nimic mai periculosi decit orice alti pesti cumparati din petshopuri. Iar discusii se pare ca oricum sint parazitati icon_mrgreen .
Scalarii sint lacomi si agitati cind primesc mincare si-i intimideaza pe discusi - asta cred ca-i singuru' motiv pentru care nu-i bine sa stea impreuna.


Abu wrote:
Nu a incercat chiar nimeni sa tina si SAE cu Discus?
Am incercat io. SAE sau fals SAE, nu stiu ce erau, da' n-as mai incerca odata, simteau o mare bucurie sa se agate de mucusu' discusilor ....... pe linga asta, sint aproape imposibil de prins cu plasa jumping0006 .
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
adrianmester
New entry
New entry


Joined: 11 Oct 2009
Posts: 7
Location: Romania-TIMISOARA

PostPosted: Fri Nov 27, 2009 10:21 am    Post subject: Reply with quote

Ce parere aveti de Synodontis in acvariu cu discusi? Am citit posturile de aici si nu am vazut nicio referire la aceasta specie? As mai avea o intrebare: toate varietatile de Corydoras sunt indicate in acvariul cu discusi?
Multumesc pentru un eventual raspuns. animal0028 animal0028
_________________
Nimeni nu moare virgin! Viata i-o trage fiecaruia ,macar o data!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Nov 27, 2009 11:58 am    Post subject: salut Reply with quote

Synodontis am avut eu la ciclidele africane.Sunt mai potriviti cu ele decat cu discusi.Cresc mari si nu le vad rostul intr-un bazin cu discusi.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
adrianmester
New entry
New entry


Joined: 11 Oct 2009
Posts: 7
Location: Romania-TIMISOARA

PostPosted: Fri Nov 27, 2009 12:11 pm    Post subject: Reply with quote

Am inteles. Dar referitor la compatibilitate intre specii si conditiile de temperatura,pH,? Sunt probleme? Ideea e ca am un acvariu "comunitar" in care sunt 2 indivizi, si 10 corydoras albi.Nu vreau sa-i dau si as vrea sa transform acvariul pentru discusi. Are 100l iar cel in care am discusii acum are 60 l. Cel cu discusi e semisteril iar cel comunitar e plantat.... Mai am gurami 3 spots in acvariu,doi pesti fantoma si 4 tetrazone black. De aceste speciilor nici nu cutez sa intreb daca merg cu discusi! Vor pleca la un prieten, in vacanta,pentru moment!
Mentionez ca am discusii de 2 luni,sunt incepator, dar nu ma las nici sa stiu ca e ultimul lucru pe care-l fac in viata asta!!!!!!!!
Multumesc pentru ajutor. Sunt numai ochi si urechi! cool0010
_________________
Nimeni nu moare virgin! Viata i-o trage fiecaruia ,macar o data!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Nov 27, 2009 1:20 pm    Post subject: salut Reply with quote

Discusii se impaca bine cu cory.Cand iti cumperi discusi ia 6-8 la 6-8cm.Daca iei 2 discusi vor sta numai ascunsi si nu vor manca.Daca ii iei mai mici se vor acomoda mai greu si multi or sa ramana mici.Din 6 discusi la 4cm sunt sanse mari sa aduci doar 1-2 la maturitate.Este bine ca atunci cand ii cumperi sa te uiti la ei sa nu fie speriati.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
adrianmester
New entry
New entry


Joined: 11 Oct 2009
Posts: 7
Location: Romania-TIMISOARA

PostPosted: Fri Nov 27, 2009 1:27 pm    Post subject: Reply with quote

Am cumpara 4 bucati. Am un Red Marlboro white head, Leopard skin, pigeon si cobalt. Pretul e prohibitiv aici in Timisoara! Vreau sa pregatesc acvariul mare inainte de a face noi achizitii.
Iti multumesc pentru raspunsurile clare si in timp foarte scurt!
_________________
Nimeni nu moare virgin! Viata i-o trage fiecaruia ,macar o data!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Nov 27, 2009 2:09 pm    Post subject: Reply with quote

Mai tirziu vei dori sa opresti citeva perechi si poate sa scoti pui de acea te sfatuiesc sa nu cumperi discusi de toate culorile si toate felurile . e de preferat sa cumperi discusi din una sau doua varietati pt a scoate mai tirziu pui frumosi . Deasemenea nu face compromisuri cind vine vb de pret si sa alegi de ex un peste mai uritel care e cu 50 lei mai ieftin decit un altul mult mai frumos . Gindeste-te ca daca totul va merge bine vei avea acesti pesti in acvariu citiva ani buni asa ca alege ce e mai frumos . In timisoara din fericire pt voi cei de acolo se gasesc discusi de calitate si ai de unde alege .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
adrianmester
New entry
New entry


Joined: 11 Oct 2009
Posts: 7
Location: Romania-TIMISOARA

PostPosted: Fri Nov 27, 2009 3:53 pm    Post subject: Reply with quote

ai mare dreptate referitor la mixtura ce am facut-o! am realizat dupa aceea. .. o sa ma axez doar pe pigeon. merg la schimb si o sa se remedieze problema. acum caut tuburi noi ptr ca au deja 7,respectiv 9 luni. referitor la posibilitatile din timisoara, ai dreptate, dar eu am o singura sursa, de mare calibru, calitate si training. multumesc!
_________________
Nimeni nu moare virgin! Viata i-o trage fiecaruia ,macar o data!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group