Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Primul discus omorat intentionat...
Goto page Previous  1, 2, 3
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Necrolog
View previous topic :: View next topic  
Author Message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Thu Oct 01, 2009 7:25 pm    Post subject: Reply with quote

Later edit:
Am sters tot postul anterior, pentru ca intre timp m-am documentat pe mai multe forumuri. Inclusiv aici.
Se pare ca subiectul e foarte dezbatut printre acvaristi si nu numai.
Din ce am citit, pot sa va spun ca sint pareri pro si contra ambelor metode (inghetarea si uleiul de garoafe).
Contra inghetarii se spune ca in corpul pestelui se formeaza cristale de gheata, care il dor infiorator (desi dupa mine la faza aia pestele ar trebui de mult sa nu mai aiba metabolism si sa fie amortit).
Contra uleiului de garoafe, cica nu se cunosc exact urmarile: pestele e paralizat, adormit, amortit... simte sau nu simte?
Unii spun ca solutia cea mai buna ar fi sa pui pestele direct in apa cu gheata (eu cred ca tocmai atunci risti sa simta inghetul) altii spun sa pui pestele in ulei de garoafe apoi in congelator (eventual sa organizezi si un ritual de citeva ore) icon_mrgreen
Mie mi se pare cel mai de bun simt atunci adoptarea solutiei mai rapide: decapitarea sau distrugerea brusca a sitemului nervos central. La discus se poate face cu un ciocan, chiar de snitel, cu o lovitura puternica si precisa. Eu asa am de gind sa procedez in cazuri din astea nefericite, desi poate parea sadic. Dar nu este! icon_cry
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
feridisc
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 18 Mar 2008
Posts: 54
Location: sf gheorghe

PostPosted: Sun Oct 04, 2009 12:11 am    Post subject: Reply with quote

Subsccriu in totalitate.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Sun Oct 04, 2009 10:58 am    Post subject: Reply with quote

GeoS wrote:
Puiutule frate,uite cum vad eu lucrurile:La inceput am crezut ca sunt singurul fraier care a dormit cu capul pe trusa de testere.Am crezut ca sunt singurul bleg care se invoieste de la servici cand are pestii bolnavi.Am crezut ca sunt singurul idiot care sufera cand am ajutat sa plece dincolo doi pigeoni.Acum 25 de ani am pierdut 3 generatii de discusi pana cand,dezamagit,am renuntat.Mi-au trebuit 25 de ani sa-mi fac curajul sa o iau de la inceput pentru ca nici o data nu mi-au iesit complect din minte.Imi pare rau pt pierderea ta dar gata,scutura-te de praf si fruntea sus.Prin asta ne deosebim de restul acvaristilor.

Multumesc pentru incurajari. happy0034
Deja am trecut peste acest moment si ma gandesc sa refac "haita" de Leoparzi din acvariu. icon_mrgreen

GeoS wrote:
Avem prieteni comuni si chiar sursa comuna.Ia sa-i intrebi tu daca au trecut prin momente ca acesta.

Cred ca stiu la cine te referi. icon_biggrin

goamanu wrote:
Mie mi se pare cel mai de bun simt atunci adoptarea solutiei mai rapide: decapitarea sau distrugerea brusca a sitemului nervos central. La discus se poate face cu un ciocan, chiar de snitel, cu o lovitura puternica si precisa. Eu asa am de gind sa procedez in cazuri din astea nefericite, desi poate parea sadic. Dar nu este! icon_cry


Cand trei oameni iti spun ca esti beat, te duci la culcare...
Am ajuns la concluzia ca metoda inghetului nu e cea mai buna pentru pestele in cauza.
Decapitarea sau lovitura cu ciocanul nu cred ca sunt in stare sa le aplic, asa ca metoda recomandata de Ioan ramane singura optiune.
Dar sper sa nu am nevoie asa curand sa o aplic! icon_mrgreen
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Sun Oct 04, 2009 5:29 pm    Post subject: Reply with quote

Ca sa glumim putin icon_smile

goamanu wrote:
La discus se poate face cu un ciocan, chiar de snitel, cu o lovitura puternica si precisa.


Nimic nu se pierde, totul se transforma in .....snitele? icon_mrgreen
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
viobank
Discusar EROU
Discusar EROU


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 201
Location: BUCURESTI

PostPosted: Thu Nov 05, 2009 8:13 am    Post subject: Reply with quote

mai raman sentimentele cipriane, oricum te atasezi de ei ( vezi puiutu cu leoparzii ).....dar exista un nou inceput, microbul este foarte puternic

exemplu : aveam la serviciu 14 pestani din productie proprie pentru o noua matca, in fiecare zi se schima 10l apa din acel acvariu si dintr-o data a aparut o mazga pe ei... sare, baktopur, temperatura etc... rezultatul, la 9 pestani ochii au fost atacatii si aveau 12-14 cm ..... icon_evil acum ma gandesc sa mai cumpar 5-6 din alta parte dar de unde?! leoparzii cresc frumos, blue diamond la fel si cand ti-e lumea mai draga ii apuca nebunia si dau cu capul de pereti icon_mrgreen
_________________
schimburi dese de de apa = discusi mancaciosi = discusi mari si frumosi
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Thu Nov 05, 2009 9:40 am    Post subject: salut Reply with quote

Eu acum vreo 13 ani am avut 12 discusi maturi, unii dintre ei se alesesera deja urmand sa-i separ si am plecat la sfarsit de saptamana in alt oras.Cand m-am intors erau toti morti pentru ca se sparsese membrana pompei de aer.Am luat lama si am desprins geamurile de la bazin si le-am dus la gunoi.Ghici cine cauta geamurile dupa 2 zile sa refaca bazinul?
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Thu Nov 05, 2009 10:40 am    Post subject: Reply with quote

viobank wrote:
leoparzii cresc frumos, blue diamond la fel si cand ti-e lumea mai draga ii apuca nebunia si dau cu capul de pereti icon_mrgreen

Exact asa s-a intamplat cu cei doi ai mei!
Nici acum nu stiu ce au avut, deoarece erau cei mai mari si dominanti in acvariu...
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Thu Nov 19, 2009 7:20 pm    Post subject: Inca unul. Reply with quote

Observ ca ultimul post la sectiunea Necrolog tot al meu a ramas.sign0020
As fi dorit ca sa pot contribui si eu cu sfaturi sau posturi interesante, dar nu am cum...
Dar sa revin la subiect:
Mi-a mai murit un discus...
Bineinteles ca, dintre cei 6 pe care ii mai aveam dupa moarte Batausului si a perechii sale, nu putea sa i se intample ceva decat celui mai mare, frumos si mai scump dintre cei ramasi.
De data asta nu l-am omorat intentionat, am incercat sa-l salvez pana in ultima clipa, dar nu am reusit.Dar asta nu inseamna ca nu tot eu l-am omorat, doar ca nu intentionat.
Acesta a fost pestele:

REST IN PEACE!!! sign0013 sign0171
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Thu Nov 19, 2009 7:39 pm    Post subject: Reply with quote

imi pare rau puiutu.. si eu am pierdut recent pe cel mai mare si cel mai frumos si cel favorit... trecem cu greu peste momentele acestea dar ne fac sa ne ambitionam si mai tare!

sign0013 sign0171
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Necrolog All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3
Page 3 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group