Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Irin@
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Date personale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
irin@
New entry
New entry


Joined: 18 Nov 2009
Posts: 7
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Nov 18, 2009 5:57 pm    Post subject: Irin@ Reply with quote

Buna ziua, eu sunt Irina si locuiesc in Bucuresti. Sunt proaspata detinatoare a unui acvariu de 54l complet utilat. Procesul de ciclare a inceput de o sapatamana si am cateva nelamuriri. Astept cu nerabdare sa imi cumpar pestii icon_mrgreen si vreau sa le ofer o viata cat mai buna.
_________________
Irin@
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed Nov 18, 2009 6:36 pm    Post subject: Reply with quote

Daca vrei discusi in 54 litri...e mai greu (nu imposibil) mai ales daca nu ai putina experienta . Oricum bun venit si sa auzim de bine icon_cool
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Wed Nov 18, 2009 6:52 pm    Post subject: Reply with quote

bine ai venit... icon_mrgreen
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Wed Nov 18, 2009 7:08 pm    Post subject: Bine-ai venit! Reply with quote

sign0016
Cam greu cu discusii in 54 litri...
Ai doua variante:
1.Cu unii mai tineri, chiar puiuti si sa ii muti cand cresc intr-un acvariu mai mare.
2. In cazul tau, incepatoare fiind, ti-as recomanda discusi mai "saltati", cam 6 pesti de macar de 6-7 cm si un acvariu de macar 150l.
Un discus matur are nevoie de cel putin 30l de apa.
Dupa cum vezi, oricum o sa ai nevoie de un acvariu mai mare daca vrei discusi, asa ca sfatul meu e sa aplici a doua varianta.
Inca ceva:incepe cu acvariu steril si mai tarziu, cand discusii sunt maturi, poti sa faci un acvariu plantat.
Bafta!

P.S. Ciclarea dureaza cam o luna de zile si o poti considera incheiata numai dupa ce ai facut teste de nitrati, nitriti si amoniac.
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
irin@
New entry
New entry


Joined: 18 Nov 2009
Posts: 7
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Nov 18, 2009 7:29 pm    Post subject: Ciclare Reply with quote

Buna seara si bine v-am gasit. Ma gandeam sa-mi iau doi pui de discusi pt inceput si apoi, la anul cand voi prinde experienta sa ii mut intr-un acvariu mai mare si sa mai iau doi. Acvariul este steril si am luat plante din plastic, dar voi pune si 2-3 naturale.
Apa este bineinteles tulbure de o saptamana de cand se cicleaza, am facut testele cu No3 si No2 dar nitritii sunt 0 din prima zi. Nitratii au fost mai mari dar au scazut acum. Maine voi face si un test de amoniac si daca indica 0 am inteles ca ii pot cumpara pe cei mici. Trebuie sa cumpar plantele naturale zilele astea si dupa 3 zile sa le schimb apa 20%,nu? Inainte sa pun pestii in acvariu trebuie s-o mai schimb? Postez mesajul la ciclare sau continui aici? Multumesc
_________________
Irin@
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Wed Nov 18, 2009 7:46 pm    Post subject: Re: Ciclare Reply with quote

irin@ wrote:
Buna seara si bine v-am gasit. Ma gandeam sa-mi iau doi pui de discusi pt inceput si apoi, la anul cand voi prinde experienta sa ii mut intr-un acvariu mai mare si sa mai iau doi.

Doi discusi nu au prea multe sanse...
Trebuie sa ai minim 5-6 bucati!!!
irin@ wrote:
Acvariul este steril si am luat plante din plastic, dar voi pune si 2-3 naturale.

Mai bine nu pui deloc plante si substrat.
irin@ wrote:
Apa este bineinteles tulbure de o saptamana de cand se cicleaza, am facut testele cu No3 si No2 dar nitritii sunt 0 din prima zi. Nitratii au fost mai mari dar au scazut acum. Maine voi face si un test de amoniac si daca indica 0 am inteles ca ii pot cumpara pe cei mici.

NU!!! Mai citeste despre ciclul azotului!!!
Daca "pricepeste" englezeste, vezi aici: http://puffernet.tripod.com/nitrogencycle.html
E un articol informativ, iar valorile pot varia, normal.
Aproape de a 20-a zi, valorile nitritilor cresc foarte mult!!!
Abia dupa 30 zile(daca indicatiile testelor sunt OK) poti sa consideri ca ciclarea e facuta.
Poti, intradevar, s-o accelerezi cu Sera Nitrivec sau ceva similar de la Prodibio, dar tot trebuie sa faci teste.
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
irin@
New entry
New entry


Joined: 18 Nov 2009
Posts: 7
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Nov 18, 2009 7:59 pm    Post subject: Reply with quote

In sfarsit m-a lamurit si pe mine cineva. Ok o sa fac teste peste vreo saptamana. Eu momentan pun mancare o data pe zi in apa. Am pus si 10ml de filterstart acum 4-5 zile dar cei de la magazin nu mi-au spus ca trebuie pus zilnic asa ca nu am mai luat. Sa mai schimb apa 20% din cand in cand? Multumesc
_________________
Irin@
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
MIKI
New entry
New entry


Joined: 01 Nov 2009
Posts: 15
Location: Tiream,Jud.Satu Mare

PostPosted: Wed Nov 18, 2009 8:25 pm    Post subject: Sal ! Reply with quote

Bine ai venit Irina ! sign0016
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Nov 18, 2009 8:28 pm    Post subject: Reply with quote

sign0016 Bine ai venit pe forum.De un lucru sa fii sigura toti am fost incepatori.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
irin@
New entry
New entry


Joined: 18 Nov 2009
Posts: 7
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Nov 18, 2009 8:46 pm    Post subject: Reply with quote

Va multumesc si sper sa aveti rabdare cu mine icon_smile Vreau sa inteleg si sa invat cat mai multe lucruri icon_biggrin
_________________
Irin@
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Wed Nov 18, 2009 9:22 pm    Post subject: Reply with quote

sign0016
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
izetserghiun
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 17 Feb 2008
Posts: 123
Location: constanta

PostPosted: Thu Nov 19, 2009 11:20 am    Post subject: Reply with quote

sign0016
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Thu Nov 19, 2009 4:25 pm    Post subject: Te-ai hotarat? Reply with quote

Cum merge treaba, irin@ ?
Te-ai hotarat ce pesti iti iei?
Discusi sau "4 masculi de guppy, 4 femele de platy si 4 red nose" ?
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
irin@
New entry
New entry


Joined: 18 Nov 2009
Posts: 7
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Nov 19, 2009 7:37 pm    Post subject: Reply with quote

Imi merge bine, multumesc pentru intrebare. M-am horat la discusi desi am inteles ca nu e bine sa tin doar 2 in acvariu. Lista mea de pesti s-a tot schimbat, este vreo problema? De la carasi la terta barbs apoi la cei enumerati de dvs si mai nou la discusi. Mi-ar fi placut si red parrot dar e mai greu cu el. Deci daca este vreo problema ca m-am razgandit si ca vreau discusi astept comentarii.O seara buna
_________________
Irin@
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Thu Nov 19, 2009 7:50 pm    Post subject: Reply with quote

irin@ wrote:
Deci daca este vreo problema ca m-am razgandit si ca vreau discusi astept comentarii.

Doamne-fereste!!!
Departe de mine gandul de a contesta alegerea ta. mai ales ca nu-mi arde acum de"bascalie" - vezi ultimile posturi de la sectiunea Necrolog icon_cry - sunt cam amarat acum.
De aceea am si inteles gresit, credeam ca vei lasa discusi in cel mic si vei lua unul mai mare pentru vivipari.
Scuze, mai ales ca am circumstante atenuante - vezi aici
Bafta in continuare!
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Date personale All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group