Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Cum se deosebesc Heckelii de hibrizi?
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Genetica si taxonomie
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Oct 23, 2009 10:39 pm    Post subject: Reply with quote

Nu e greu, dar trebuie sa stii sa-i deosebesti, sa nu te lasi fentat.
Se gasesc si-s ieftini pentru ca-s greu de intretinut, ceva pentru cine-si poate bate capul cu ei.
Le merge renumele ca au durata de viata scurta, multi mor tineri. icon_biggrin icon_frown
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Fri Oct 23, 2009 10:47 pm; edited 2 times in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Fri Oct 23, 2009 10:43 pm    Post subject: Reply with quote

sper sa vina ziua cand o sa avem si noi de unde alege icon_biggrin , pina atunci ne bucuram cu ce avem icon_neutral
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Fri Oct 23, 2009 10:47 pm    Post subject: Reply with quote

da intr-adevar este o bataie de cap dar satisfactia de a avea ceva salbatic si sa-l pot tine in conditii optime este net superioara icon_biggrin ioan iti multumesc pentru lamuriri icon_biggrin p.s multa rabdare ai cu noi astia incepatorii ! sign0201
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Oct 23, 2009 11:00 pm    Post subject: Reply with quote

Departe de mine gandul de a subaprecia pasiunea cuiva caruia-i plac alti pesti. E gustul omului si trebuie respectat, dar Discusii sunt si vor ramane regii acvariilor de apa dulce, pentru motive pe care nu vreau sa le mai enumar aici.
Frumusetea lor, ca si a Altumilor, e ca muzica clasica, nu dispare ci se perfectioneaza continuu si ofera mereu provocari noi.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ciprian01
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 236
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Oct 24, 2009 7:28 am    Post subject: Reply with quote

Vorbim toti cu Ioan si il rugam ca data viitoare cand vine in Romania sa ne aduca si noua cateva exemplare de heckel! icon_smile Fara indoiala ca este singurul in care putea avea deocamdata incredere! Nu pentru ca altii ar vrea sa ne vanda altceva, ci pentru ca nu stiu nici ei ceea ce vand! Oricum, este suficient sa vezi odata, bine, un salbatic si apoi este mai dificl sa fii pacalit! Este cu totul altceva....! Forma, culoare, nuante....! Eu caut de ceva vreme si nu am reusit sa gasesc! Am primit cateva oferte, pe unii i-am si vazut, dar....!

Last edited by ciprian01 on Sat Oct 24, 2009 12:08 pm; edited 1 time in total
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
aarden69
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 243
Location: Gheorgheni

PostPosted: Sat Oct 24, 2009 8:10 am    Post subject: Reply with quote

Pestii prinsi salbatici,sunt insotiti de un certificat,cu data si locul unde au fost prinsi.Bine,ca aceasta hartie ,comerciantii nu prea arata pentru clienti,din cauza ca mai amesteca si cate ceva intre ele.
Cel care vrea din suflet acesti pesti,nu se uita la cateva sute de kilometri,se urca in masina si cumpara ceea ce ii doreste sufletul.
Eu,de exemplu,cand eram prea incepator in discusi nu ma uitam la 1000 km,daca aflam undeva o perecche buna.
Deci,oameni buni,cine vrea tare,are tot posibilitatea de a aproviziona heckeli cu certificat de origine,dar dupa cum stiu,cel mai aproape la Budapesta este un crescator care face import anual si are in continu de vanzare.Il cheama Lukács Attila.Cine e interesat si capabil sa faca o vizita la dansul,cu mare placere dau numarul de telefon.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Sat Oct 24, 2009 8:58 am    Post subject: Reply with quote

ciprian01 wrote:
Vorbim toti cu Ioana si il rugam ca data viitoare cand vine in Romania sa ne aduca si noua cateva exemplare de heckel! icon_smile Fara indoiala ca este singurul in care putea avea deocamdata incredere! Nu pentru ca altii ar vrea sa ne vanda altceva, ci pentru ca nu stiu nici ei ceea ce vand! Oricum, este suficient sa vezi odata, bine, un salbatic si apoi este mai dificl sa fii pacalit! Este cu totul altceva....! Forma, culoare, nuante....! Eu caut de ceva vreme si nu am reusit sa gasesc! Am primit cateva oferte, pe unii i-am si vazut, dar....!
ciprian ,l-ai botezat pe ioan icon_biggrin eu tocmai despre asta vorbeam cu ioan problema este ca si in arealul lor au inceput sa apara cross-uri , ce se vinde cu certificat chiar sunt salbatici deci provin de acolo dar nu toti sunt heckeli puri ,sunt si corciti aici apare problema pentru cunoscatori ,sincer mie imi plac oricum ca-s hibrizi sau nu ,comportamentul de peste salbatic ramane nealterat plus cerintele asupra calitatii apei .
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
ciprian01
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 236
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Oct 24, 2009 12:10 pm    Post subject: Reply with quote

Scuze Ioan si multam fain Hobbydiscus!icon_smile Am corectat!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Genetica si taxonomie All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group