Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Cum trebuie sa arate discusii nostrii?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Genetica si taxonomie
View previous topic :: View next topic  
Author Message
cristim
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 18 Nov 2007
Posts: 110
Location: Timisoara

PostPosted: Mon Feb 18, 2008 1:00 am    Post subject: Cum trebuie sa arate discusii nostrii? Reply with quote

Toata lumea "alearga" dupa discusi frumosi!
Care sunt criteriile estetice dupa care trebuie sa ne ghidam in selectia discusiilor, pe langa cele legate de sanatate, pentru a putea sa ne laudam cu "frumuseti"? rolleye0018 cool0041 sick0010
Care e forma ideala a corpului, a inotatoarelor, cat mai inalt, cat mai "scund"..... orice detaliu care ne ajuta sa departajam corect un discus de celalalt. Eventual exemplificat cu imagini.
Cine cunoaste standardele dupa care sunt arbitrati discusii la expozitii? Ar trebui sa existe pentru fiecare varietate. Exista carti cu asa ceva?
_________________
Totul e in apa......
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
cristim
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 18 Nov 2007
Posts: 110
Location: Timisoara

PostPosted: Mon Feb 18, 2008 1:11 am    Post subject: Reply with quote

Intr-unul din numeroasele sfaturi pe care mi le-a dat, ADX a laudat forma rotunda a unuia dintre discusii mei. Acesta forma a devenit un model pentru mine. Atunci cand am avut de ales, am cautat sa iau discusi cu un corp cat mai rotund si cat mai inalt.
_________________
Totul e in apa......
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Mon Feb 18, 2008 5:31 pm    Post subject: Reply with quote

Aquarama 2007 in Singapore:

http://www.youtube.com/watch?v=PdDtWv5JKBU
http://www.youtube.com/watch?v=nXo67eASQG0&feature=related

Discus UK show:

http://www.youtube.com/watch?v=zHZFT1KIa7g

Duisburg 2006:

http://www.youtube.com/watch?v=X1iKiO-B5IY

Mediterranea 2007:

http://www.youtube.com/watch?v=itV8pBLVpIo
http://www.youtube.com/watch?v=QUGAo6RpJuc
http://www.youtube.com/watch?v=kGyhzq4dDuY
http://www.youtube.com/watch?v=Q_bl9VfQGeY
http://www.youtube.com/watch?v=fi-8HCjKGlg
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
cristim
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 18 Nov 2007
Posts: 110
Location: Timisoara

PostPosted: Tue Feb 19, 2008 12:52 pm    Post subject: Reply with quote

Frumosi pesti! sign0201 sign0191
O parte din imagini le-am vazut deja. Speram sa gasim un regulament scris pentru aceste concursuri sau macar sa va dati cu parerea (voi cei cu experienta) despre forma ideala a discusului.
_________________
Totul e in apa......
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Feb 19, 2008 8:31 pm    Post subject: Reply with quote

Cristi, este mult de discutat pe tema asta. Incep eu cu cateva dintre caracteristicile principale, in speranta ca voi fi completat de catre ceilalti forumisti. icon_biggrin

Un peste din genul Symphysodon trebuie sa fie in primul rand rotund. Asta e primul lucru la care trebuie sa te uiti si cel mai usor de observat. Mai mult, conturul trebuie sa fie continuu, fara abateri de la "traiectorie". A se observa acest lucru, mai ales in zona fruntii (si mai ales in dreptul ochiului).

In al doilea rand, trebuiesc "cantarite" proportiile dintre marimea pestelui si anumite parti ale corpului:

- ochiul nu trebuie sa fie prea mare in raport cu dimensiunea de gabarit pestelui si sa nu fie foarte apropiat de frunte (sa nu-ti dea senzatia de "scafandru").

- dorsala si anala trebuie sa continue armonios curbura fruntii, respectiv a pieptului si sa nu fie prea "inalte" (cu exceptia unor sub-varietati, pe care eu le-as incadra la capitolul "extravagante genetice")

- operculii trebuie sa acopere branhiile si sa aiba si ei, un contur continuu

Dupa asta trebuiesc privite inotatoarele "active" (pectoralele si codala). Radiile acestora trebuie sa fie drepte si conturate fara abateri.

In ceea ce priveste culoarea, desenul, etc., nu ma bag, pentru ca acest lucru tine mai mult de gustul fiecaruia decat de anumite standarde sau clasificari. Oricum, te asigur ca daca te prezinti la un concurs cu un discus cu forma perfecta, oficialii ii vor gasi negresit o clasa in care sa il incadreze. Ce-i drept, in cadrul fiecarei clase sunt punctate si anumite aspecte ce tin de desen si culoare...
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...


Last edited by ADX on Wed Feb 20, 2008 8:55 am; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Wed Feb 20, 2008 12:30 am    Post subject: Reply with quote

In completare icon_smile
Din cate stiu la fiecare concurs se jurizeaza dupa indicatiile si regulamentul organizatorilor. Pentru fiecare aspect se acorda un numar de puncte si se face totalul.
Simetria e importanta precum si lipsa defectelor, ranilor etc. cum ar fi inotatoare strambe, spini dorsali rupti sau care ies in evidenta, gura stramba etc.
Ochii rosii sunt punctati mai bine decat cei de alta culoare.
Marimea de asemenea conteaza, cu cat mai mare cu atat mai bine.
Impresia generala asupra pestelui.
Cum spunea si Adi operculele trebuie sa acopere branhiile si sa se inchida cand pestele respira.

In ce priveste culoarea aceasta depinde de clasa. Pentru Solid spre exemplu culoarea trebuie sa acopere cat mai mult din corp inclusiv anala si dorsala. De aia se si cheama Solid. icon_wink Pentru Spotted cat mai multe puncte bine delimitate.

Cam asta imi vine in cap la ora asta mad0270 dar sunt mai multe aspecte. Oricum sunt si elemente subiective pentru ca arbitrii sunt si ei oameni si nu poti sa pui un sablon pe peste sa vezi ce si cum. E si treaba de preferinte.

P.S. Heiko Bleher mentionat in alt post e chemat de multe ori sa jurizeze campionate de discus
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
diskusfun
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 14 Sep 2007
Posts: 62
Location: Bucuresti-bdul Brancoveanu

PostPosted: Sat Feb 23, 2008 10:25 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Cine cunoaste standardele dupa care sunt arbitrati discusii la expozitii? Ar trebui sa existe pentru fiecare varietate. Exista carti cu asa ceva?


pai cel mai bine aceste standarde le stiu chiar arbitrii...iar cind trei dintre acestia scriu o carte, produsul trebuie sa fie ceva de referinta...si da exista aceasta carte , iar in 20.02.2008 am reusit sa aduc aceasta ultima aparitie in domeniu, scrisa de cei trei arbitrii internationali si lansata cu ocazia Aquarama 2007 Singapore...raspunde exact la chestiunile ridicate de tine !... din cele 4 bucati aduse, mai este disponibila doar una...primul venit, primul servit...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
diskusfun
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 14 Sep 2007
Posts: 62
Location: Bucuresti-bdul Brancoveanu

PostPosted: Wed Mar 05, 2008 12:05 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
din cele 4 bucati aduse, mai este disponibila doar una


SOLD !
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Genetica si taxonomie All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group