Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Viermi albi, ciudati (sau nu?)

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ciprian01
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 236
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Oct 03, 2009 7:35 pm    Post subject: Viermi albi, ciudati (sau nu?) Reply with quote

Am un acvariu de vreo 60 L in care tin un trio de Killie. Acvariul respectiv este fara substar! Doar apa sticla si killie. Am observat in urma cu ceva timp ca pe fundul acvariului se depusese o ceva alb. Initial am crezut ca este vorba de o depunere din apa. Ulerior am constat ca s-au inmultit f mult si ca de fapt este vorba de niste mici, foarte mici viermisori (apox 1-1,5 mm), albi si care se misca continuu!
Nu sunt absolut deloc nocivi si nu au influentat in rau viata pestilor! Din contra, sunt o excelenta hrana pt puiet, indiferent de specie.
Ideea este ca nu stiu despre ce anume viermi este vorba!!!
Mentionez ca hrana pestilor este in exclusivitate...tubi!
Daca cineva poate sa imi dea vreo sugestie i-as fi recunoscator! Si pt ca de cand au aparut si se inmultesc continuu, nu ma mai chinui atat de tare cu microvirmii in culturi...!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Sat Oct 03, 2009 7:47 pm    Post subject: Reply with quote

Cu schimburi de apa dese si verde malachit rezolvi problema. Daca informatia mea este gresita ma poate corecta absolut oricine.
Mai mult ca sigur viermii au ajuns in apa odata cu tubii
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ciprian01
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 236
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Oct 03, 2009 8:47 pm    Post subject: Reply with quote

icon_smile
Multumesc!
Eu nu vreau sa ii distrug sau sa ii extermin!!! Sunt chiar f ok pt pui! Curati, cresc in apa, mici, si se misca continuu!
Pe mine ma interesa ce anume specie de viermi sunt!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
feridisc
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 18 Mar 2008
Posts: 54
Location: sf gheorghe

PostPosted: Sat Oct 03, 2009 11:19 pm    Post subject: Reply with quote

Salutare.Viermii respectivi,apar in toata acvariile in care pestii sunt hraniti cu hrana bogata in proteine.Sunt inofensivi si pot constitui chiar hrana pt. pesti.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Sat Oct 03, 2009 11:30 pm    Post subject: Reply with quote

Apar, apar...dar nu in toate acvariile. Spre exemplu astazi ma chinuiam sa ii "colectez" cu ajutorul unui filtru intern umplut cu vata fina dintr-un bazin. In celelalte nici vorba de ei! Hrana este la fel in toate acvariile...
Singura diferenta care imi vine in minte acum e faptul ca acvariul e umplut de 2 saptamani doar...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ciprian01
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 236
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Oct 04, 2009 12:29 am    Post subject: Reply with quote

Multam fain! Sunt mai mult decat buni pentru puii proaspat eclozati! Ii scot prin hartie de filtru de cafea si apoi ii arnc in recipientul cu pui! Nu am nicio problema zile bune pana se termina! In plus nici apa nu se murdareste!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group