Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Ce varietate este?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Genetica si taxonomie
View previous topic :: View next topic  
Author Message
marius.a
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 27 Feb 2008
Posts: 47
Location: Suceava

PostPosted: Wed Feb 27, 2008 12:38 pm    Post subject: Ce varietate este? Reply with quote

Salut,

va rog sa ma ajutati sa identific aceasta varietate: http://www.aquatic-gardens.blogspot.com/
Discusii sunt gazduiti momentan de un prieten care va incerca sa-i reproduca. Vrem sa stim la ce sa ne asteptam de la ei (in afara de pui icon_biggrin ), cum vor arata puii? Vor pastra caracteristicile coloristice ale parintilor sau vor fi diferiti?
Mi-au fost vanduti ca si red-turquoise. Un cunoscator in domeniu mi-a sugerat ca ar fi alta varietate, nu voi spune ce varietate pentru a nu influenta decizia voastra.
Multumesc.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Wed Feb 27, 2008 12:57 pm    Post subject: Reply with quote

Eu zic ca sint doar red-turquise.
Masculul e cel din dreapta?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
marius.a
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 27 Feb 2008
Posts: 47
Location: Suceava

PostPosted: Wed Feb 27, 2008 1:40 pm    Post subject: red turquoise Reply with quote

Am atasat o fotografie la galerie, poza este facuta cand erau la mine in acvariu. http://discus-club.ro/phpBB2/album_personal.php?user_id=65
In aceasta fotografie masculul este in stanga.
Eu as opta tot pentru red turquoise dar cum experienta mea cu discusii lasa de dorit apelez la cunostintele celor care au mai multa experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Feb 27, 2008 3:05 pm    Post subject: Reply with quote

Salut. Probabil ti s-a sugerat ca ar fi "bruni" (proveniti din specia "Symphysodon Aequifasciatus Axelrodi")... Eu as inclina mai mult spre "blue discus" (proveniti din "Symphysodon Aequifasciatus Haraldi") care are culoarea de fond tot maronie, ca si brunul, dar cu striatiuni albastre, in special pe cap, dorsala si anala. Aceasta specie de discus a stat si la baza "red - turquoise", deci oricum, nu erai departe. Posibil ca parintii lor sa fie chiar "red turquoise", iar ei sa fie un "throw back"...
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...


Last edited by ADX on Wed Feb 27, 2008 4:02 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed Feb 27, 2008 3:51 pm    Post subject: Reply with quote

Tind sa-i dau dreptate lui ADX. Prea au in toate pozele dungile de stress + fondul maroniu... La varsta asta red turqoise are un desen pe tot corpul, iar dungile apar numai ocazional (cel putin asa vad la ai mei).
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
marius.a
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 27 Feb 2008
Posts: 47
Location: Suceava

PostPosted: Wed Feb 27, 2008 3:59 pm    Post subject: Reply with quote

Nu stiu ce sa zic. Intr-adevar mi s-a sugerat ca ar fi un fel de bruni (spun "un fel de" pentru ca denumirea care mi s-a spus ca sunt are legatura cu o varietate salbatica). Iar datorita lipsei experientei ma las dus de ape intr-un fel. Adica daca mi-a spus cineva ca sunt red-turquoise atunci, pentru moment, pentru mine sunt red turquoise.
Incerc sa compar fotografiile expuse pe site-ul lui Radu cu aceasta fotografie http://www.amazon-exotic-import.de/Gallerie/Diskuswildf%E4nge/Seiten/Blau_Manacapuru%20Blue.htm . Nu am ce face icon_neutral ma uit la poze neavand pestii in casa. Dar apoi ma uit la fotografiile pe care le-am facut cat au fost la mine si parca nu mai seamana deloc cu cei din fotografia de mai sus.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Feb 27, 2008 6:31 pm    Post subject: Reply with quote

ma inseala ochiul, sau pe cei doi protagonisti ii mai putem vedea la galerie, si intr-un superb bazin de decor??? icon_smile
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
marius.a
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 27 Feb 2008
Posts: 47
Location: Suceava

PostPosted: Wed Feb 27, 2008 7:26 pm    Post subject: Reply with quote

ADX wrote:
ma inseala ochiul, sau pe cei doi protagonisti ii mai putem vedea la galerie, si intr-un superb bazin de decor??? icon_smile


Nu cred. Nu stiu sa am vreo fotografie de a lor la galerie, in afara celei la care am facut referinta in acest topic.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Wed Feb 27, 2008 7:31 pm    Post subject: Reply with quote

Hibrizi! N-arata rau totusi. Daca parintii au fost asemanatori si puii astora ar trebui sa semene oarecum cu parintii si(sau) o combinatie, genul asta de fenotip fiind destul de dominant.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Radu Luchian
New entry
New entry


Joined: 27 Feb 2008
Posts: 16
Location: Suceava

PostPosted: Wed Feb 27, 2008 8:43 pm    Post subject: Reply with quote

Ma bag si eu in discutie dat fiind faptul ca trebuie sa dau ochii cu ei zilnic, macar sa stiu cu ce varietate am onoarea de a da ochii. icon_biggrin

Cand mi-ai spus de Manacapuru Blue nu aveam cu ce sa compar exemplarele, acum ca am vazut fotografia tind si eu sa cred ca seamana foarte mult intre ei, poate "prea mult" ca sa fie altceva. Dar totusi poate intr-adear ne pot lamuri cei mai cu experienta.

In situl in care sunt fotografiile in (fost) acvariu plantat se gasesc in dreapta si niste clipuri video, aruncati o privire pe ele, poate e mai usor de comparat cu varietatile cunoscute deja... o imagine face o mie de cuvinte.. insa un clip video...
_________________
Aquatic Gardens
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Wed Feb 27, 2008 11:19 pm    Post subject: Reply with quote

Radu Luchian wrote:
Cand mi-ai spus de Manacapuru Blue nu aveam cu ce sa compar exemplarele, acum ca am vazut fotografia tind si eu sa cred ca seamana foarte mult intre ei, poate "prea mult" ca sa fie altceva. Dar totusi poate intr-adear ne pot lamuri cei mai cu experienta.


Manacapuru indica zona unde au fost prinsi si Blue - Symphysodon aequifasciata haraldi, botezat dupa Harald Schultz. Daca discusii tai mai precis femela ti-au trimis-o baietii aia din Germania sau altii care au importat Blue discus capturati in Manacapuru atunci poti sa le spui Manacapuru Blue. Banuiesc ca nu e cazul. Nu am cunostinta sa avem discusi salbatici in tara. Nici din Blue salbatici nu cred ca provin din acelasi motiv ca mai inainte. Red Turquoise ar trebui sa aiba striatii pe tot corpul si fondul (intre striatii) un brun roscat sau chiar rosu. Ai un exemplu la Album- Catalog varietati:
http://discus-club.ro/phpBB2/album_page.php?pic_id=33

Sunt mai multe variante de Red Turquoise dar e mai mult de discutat pe tema asta. Astia pe care ii ai sunt probabil obtinuti in urma unei incrucisari (Turquise cu Brun poate?). Poti sa-l intrebi pe cel de la care i-ai luat sa vezi daca le stie originea.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Feb 27, 2008 11:33 pm    Post subject: Reply with quote

ADX wrote:
ma inseala ochiul, sau pe cei doi protagonisti ii mai putem vedea la galerie, si intr-un superb bazin de decor??? icon_smile

Ia priviti atunci aici cu atentie, ca sa-i vedeti pe fratii lor... icon_smile

...............................................

Cand am spus ca par a fi "Aequifasciatus Haraldi", m-am referit, evident, la gena dominanta in fenotip. In fapt ei sunt hibrizi, asa cum a precizat si Ciprian... Referitor la specia originara din bazinul amazonului ("Blue discus") - aceasta (ca si celelalte specii de discus) se prezinta in mediul natural, in foarte multe variante si varietati. Este suficient un search pe google pentru "Aequifasciatus Haraldi" (pe imagini) si va veti convinge... Ce spuneti, cu asta seamana?


Este un Symphysodon Aequifasciatus Haraldi (Blue Discus) de Rio Purus
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
bazil88
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 17 Jan 2008
Posts: 89
Location: Alba Iulia

PostPosted: Thu Feb 28, 2008 8:55 am    Post subject: Reply with quote

Depinde mult de lumina si aparatul foto, comparand cele doua poze inclin sa-i dau dreptate lui Ciprian,
ciprian marcu wrote:

Sunt mai multe variante de Red Turquoise dar e mai mult de discutat pe tema asta. Astia pe care ii ai sunt probabil obtinuti in urma unei incrucisari (Turquise cu Brun poate?). Poti sa-l intrebi pe cel de la care i-ai luat sa vezi daca le stie originea.

se poate spune cu oarecare certitudine daca i-am vedea in acelasi bazin si/sau poza sa fie facuta cu acelasi aparat.
_________________
Sa fii liber nu inseamna sa faci tot ce vrei, ci sa
stii ca poti sa vrei.


http://www.youtube.com/user/bazil88#p/a/u/1/ex_IPv22fHk
http://www.discus-club.ro/cpg14x/index.php?cat=10040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
marius.a
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 27 Feb 2008
Posts: 47
Location: Suceava

PostPosted: Thu Feb 28, 2008 1:31 pm    Post subject: Reply with quote

Ar mai fi aceasta fotografie care este facuta cand aveau puisorii pe con.
http://www.discus-club.ro/phpBB2/album_page.php?pic_id=229

Citind raspunsurile voastre (pentru care va multumesc) tind si eu sa concluzionez cele spuse de Ciprian. Il voi intreba pe cel de la care i-am luat daca sunt scosi in tara sau veniti din import. Ami aduc aminte doar ca atunci cand i-am cumparat (mi-au fost vanduti ca si pereche) mi s-a spus ca sunt red turquoise.

In concluzie, cred ca nu gresesc daca ai voi prezenta drept red turquoise.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
marius.a
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 27 Feb 2008
Posts: 47
Location: Suceava

PostPosted: Thu Feb 28, 2008 1:44 pm    Post subject: Reply with quote

Tocmai l-am sunat pe cel de la care am luat pestii.
Discusii nu sunt scosi de el, iar daca nu se inseala, au fost adusi de undeva din Bucuresti.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Genetica si taxonomie All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group