Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Bun gasit!

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Date personale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
georgianam
New entry
New entry


Joined: 15 Sep 2009
Posts: 12
Location: iasi

PostPosted: Thu Sep 17, 2009 9:06 am    Post subject: Bun gasit! Reply with quote

Dupa cum se vede din username , ma numesc Georgiana Macovei. Cum am ajuns la Discus Club...in urma cu o luna eram cu prietenul meu intr-un pet shop din Iasi ( specializat in acvaristica) in cutarea unui filtru pentru acvariul nostru .Si la un momentdat, tot uitandu-ne peste tot...am ajuns in fata unui acvariu acoperit cu un prosop icon_question. Si curiosi din fire , am profitat de un moment de neatentie al vanzatoarei..si ce am vazut in spatele sticlei...doi pestisori extrem de frumosi care erau foarte preocupati de un con ! Am aflat ulterior ca era vorba de Discusi si pe con erau puiutii . A fost dragoste la prima vedere ! Asa am tot cautat pe net informatii si am ajuns la Discus Club Romania. M-au fascinat total , de la faptul ca isi ingrijesc puii, la modul cum imi aleg perechea si ..la faptul ca unii isi schimba culoarea cand se enerveaza ! Acum suntem in perioada de pregatire a terenului. ..acvariului, pardon ! pentru ca sa ne bucuram si noi de ei si sa le amenajam o casa in care sa fie fericiti !
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Thu Sep 17, 2009 9:15 am    Post subject: Reply with quote

Bine ai venit si sper sa ai rabdare sa citesti cat mai mult despre acest peste minunat.

Inainte de a trece la fapte, nu-ti fie rusine si cere sfaturi despre tot ce inseamna discus si acvariul sau, pentru a nu face greseli.

Numai bine.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Thu Sep 17, 2009 9:42 am    Post subject: Bine-ai venit! Reply with quote

sign0016

Bine-ai venit printre noi si documenteaza-te bine inainte.
Sa nu faci greselile pe care le-am facut si eu si altii. icon_redface
Bafta!
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
georgianam
New entry
New entry


Joined: 15 Sep 2009
Posts: 12
Location: iasi

PostPosted: Thu Sep 17, 2009 9:59 am    Post subject: Intrebari de incepator Reply with quote

Multumesc mult pentru promptitudinea raspunsurilor si pentru urarea de bun venit! Momentan citeam despre marimea acvariului si ma tot gandesc daca as putea sa il contrsuiesc eu impreuna cu prietenul meu...am gasit si sticla de 8 si de 10 si cine sa o taie si sa mi-o finiseze.
Ar fi cateva intrebari pentru inceput ..
1. Cam cat timp trebuie sa dureze pana pot introduce pestii in acvariu, la fel ca la ceilalti pesti, in jur de 2 spatamani, sau pot folosi filtrul vechi din acvariul meu si Safe Start de la Tetra?
2. Intentia initiala este sa concep un acvariu plantat, pot folosi substratul de la Tetra si apoi cuart si pietre ?
3. Care ar fi numarul minim de Discusi pe care as putea sa-i achizitionez, cam la 5-6 cm zic eu , astfel incat sa se simt bine ...mi s-a spus ca minim 6 ...?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri icon_smile

GM
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Thu Sep 17, 2009 10:27 am    Post subject: Reply with quote

Practic este acelasi proces de ciclare ca la oricare alt acvariu de apa dulce.

1.Daca il pui la ciclat de la 0, minim 2 saptamani.
Poti stoarce un burete din filtrul vechi, in acvariul nou astfel populand acvariul cu bacteriile denitrificatoare.Astfel vei grabi procesul de ciclare.
Eu nu sunt adeptul substantelor gen Safe start si nu as recomanda
2.Daca incepi cu pui, neaparat steril:
- schimburi de apa rapide
- mai usor de intretinut
- lipsa substratului = mai putina materie prima de descompus = apa mai curata
- posibilitatea cresterii temperaturii la nevoie peste 30 grade
- posibilitatea tratarii pestilor in caz de Doamne fereste
3.E bine sa incepi cu 6 discusi dar cauta sa aiba macar 7-8 cm.
Astfel, vei trece peste perioada mai grea pentru incepatori.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Sep 17, 2009 10:51 am    Post subject: Reply with quote

sign0016

Salut si bine ai venit!

Achizitia discusilor din pet-shop reprezinta un risc foarte mare. Am vazut de prea multe ori exemplare intr-o stare jalnica, cu defecte (mai mult sau mai putin vizibile la o prima vedere) sau chiar suferinzi de anumite boli (mai mult sau mai putin vizibile la prima vedere). Mai mult, am asistat la "sfaturi" date de catre angajati, care parca erau date intr-adins ca sa nu mearga treaba bine (evident, era vorba despre necunoastere). In consecinta, sfatul meu este sa te orientezi, atunci cand vei dori sa faci (macar) prima achizitie, spre crescatori sau importatori pentru care exista garantii de "buna practica" si care, de-a lungul timpului si-au castigat un renume in acest domeniu. Nu sunt singurii, dar trei dintre cei cu feedback-uri excelente ii gasesti (inclusiv ofertele de ultima ora) la sectiunea "Discus-market" (oferte permanente) din acest forum.

p.s. te asteptam cat mai curand (dar fara graba!) cu primele poze in albumul personal happy0034
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
izetserghiun
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 17 Feb 2008
Posts: 123
Location: constanta

PostPosted: Thu Sep 17, 2009 11:20 am    Post subject: Reply with quote

sign0016
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Thu Sep 17, 2009 1:42 pm    Post subject: Reply with quote

sign0016 .
Inca un lucru : Incearca sa cumperi toti discusii cam la aceiasi marime si daca se poate de la aceiasi persoana .Si ..... nu te grabi ca timp e destul.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Thu Sep 17, 2009 2:51 pm    Post subject: Reply with quote

sign0016 si bafta multa!
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Thu Sep 17, 2009 3:52 pm    Post subject: Reply with quote

sign0016
Sa faci cunostinta cu Rebella. Incet incet bag de seama ca feele incep sa le placa pestisorii aia mai si rotunzi.
Multa bafta
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
GeoS
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 73
Location: Bucuresti-Cringasi

PostPosted: Thu Sep 17, 2009 6:08 pm    Post subject: Reply with quote

Bine ai venit.Aici se aplica cel mai bine proverbul,,Graba strica treaba''Usurel,usurel,nu sari etape si mai ales consulta colegii nostrii INAINTE sa faci ceva.Asta te va scuti de mari cheltuieli si suferinte.Iti doresc multa bafta in ceeace doresti sa faci si in viata in general.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
elgreco
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 206
Location: Tulcea

PostPosted: Thu Sep 17, 2009 7:19 pm    Post subject: Reply with quote

sign0016 sign0201
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Thu Sep 17, 2009 7:34 pm    Post subject: Reply with quote

sign0016
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 10:50 pm    Post subject: Reply with quote

Bine ai venit si din partea mea!
Si cum Neica m-a bagat la inaintare deja icon_mrgreen ...iti stau la dispozitie cu sfaturi , aici sau pe messenger daca doresti. E greu la inceput, insa aici e o echipa de oameni minunati de la care ai ce invata!
Multa bafta cu pestisorii.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
discusmaniac
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 12 Feb 2008
Posts: 167
Location: onesti-bacau

PostPosted: Sat Sep 19, 2009 12:23 am    Post subject: salut Reply with quote

au dreptate colegii de forum cu sfaturile. chiar daca unii nu or sa fie de acord cu mine, mi s-a intamplat cateodata sa bag discusi chiar si in apa veche doar de 2-3 zile, si nu au avut nici pe naiba, s-au zdrentuit putin aripioarele dar in 2-3 zile erau perfect adaptati. asta nu inseamna ca iti recomand si tie sa faci asa ceva, nu stiu ce apa ai la robinet...asa ca poti avea incredere in sfaturile colegilor de forum, stiu ce vorbesc.pe mine ma mai ajuta si apa, si imi mai permit din cand in cand abateri de la reguli, dar pe riscul meu(risc totusi controlat de ceva experienta).bafta!
_________________
pluteste inainte, si daca drumul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu ti-l va crea intr-adins pt. a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Date personale All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group