Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Reteta mixtura

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ciprian01
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 236
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Sep 12, 2009 1:39 pm    Post subject: Reteta mixtura Reply with quote

Este pentru a doua oara cand incerc acesta mixtura si rezultatele au fost mai bune decat oricare altele de pana acum. Poate parea ciudata, dar va asigur ca este foarte ok!

1. 500g - inima de vita
2. 500g - tubi (curatati si congelati la -30 grade)
3. 200g - creveti (Auchan)
4. melci (culesi dupa ultima ploaie; 2,5 kg in viu; scos doar carnea)
5. spanac (...din ochi).
6. 100g hrana concentrata pentru cresterea puietului de pastrav
7. boia dulce (din ochi)
8. 3 galbenusuri (oua de la gaini de casa)
9. 2 fiole complex vitaminic B de uz uman
10. 2 plicuri gelatina praf )

Pentru maruntire si tocare folosesc un blender care transforma toata hrana intr-o pasta. Folosesc gelatina praf deorece se poate introduce in amestec de la inceput si se omogenizeaza odata cu prepararea in blender. Leaga mancarea foarte bine in acest fel.

Este o mixtura f completa din punct de vedere calitativ. Are avantajul ca fiind foare fina poate fi administrata si altor specii de pesti. Mai mult decat atat, se preteaza foarte bine pentru hranirea puietului.
Eu o folosesc numai odata pe zi la hranirea pestilor. Personal sunt adeptul hranei vii pe care o utilizez cat de mult pot.
Mixtura ma ajuta sa adimistrez pestilor ceea ce am nevoie (medicamente, suplimente, etc...)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
daniel00
New entry
New entry


Joined: 20 May 2008
Posts: 8
Location: suceava

PostPosted: Sat Sep 12, 2009 1:50 pm    Post subject: Reply with quote

scuze ca-mi dau si eu o parere, dar ar fi bine sa pui si niste spirulina praf
_________________
informatii despre cresterea si reproducerea discusilor
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ciprian01
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 236
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Sep 12, 2009 1:55 pm    Post subject: Reply with quote

Nu sunt un adept atat de convins al spiruluinei...! Personal nu am constatat vreo diferenta in ceea ce priveste administrarea de spirulina, spanac, etc...! Doar ca si costuri! Dar cu siguranta fiecare decide in functie de experienta si rezultatele avute!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Sat Sep 12, 2009 2:11 pm    Post subject: Reply with quote

Interesanta reteta.
Folosesc si eu de multe ori in cate o mixtura fructe de mare si artemia matura, si e foarte apreciata de discusi. Referitor la melci, aseara discutam cu au amic... Astept prima ploaie sa ma duc sa caut cateva kile. Probabil o sa ii scot din cochilie apoi ii pun la congelat ca atare pentru a-i folosii la urmatoarea mixtura.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Sat Sep 12, 2009 4:05 pm    Post subject: Reply with quote

Totul mi se pare bun cu exceptia tubilor, chair daca sunt congelati la -30 grade.
Am citit multe despre ei si nu as vrea sa risc.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Sat Sep 12, 2009 5:25 pm    Post subject: Reply with quote

marian4232 wrote:
Totul mi se pare bun cu exceptia tubilor, chair daca sunt congelati la -30 grade.
Am citit multe despre ei si nu as vrea sa risc.


Tubi cat de curati si proaspeti ar fi ei sunt tare daunatori si mari purtatori de diferite boli
_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
ciprian01
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 236
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Sep 12, 2009 6:07 pm    Post subject: Reply with quote

Si eu am auzit o multime de povesti despre tubi si cat de nocivi sunt ei administrati ca si hrana pestilor!
Totusi, in multi ani de cand ma ocup de pesti, pesti pe care i-am hranit in cea mai mare masura cu tubi, nu am avut nicio problema din acesa cauza, din contra!
Afirmatia ca tubi imbolnavesc pestii as vrea sa fie sustinuta de cateva argumente:
1. Ce anume boli transmit tubii si alte tipuri de hrana nu transmit? Cum se manifesta aceste boli? Simptome!! Care este agentul cauzal?
2. Cati pesti i-au murit cuiva in urma administrarii acestui tip de hrana? MA refer la pestii morti ,,in masa,, si de cel putin 2 ori in urma administrarii de tubi (pt a putea face o legatura clara)
3. Cati pesti au murit datorita degradarii apei povocata de surplusul de orice alt tip de hrana (granulat, mixtura, etc...)?
4. Exista hrana sterila...?

Nu doresc sa intru in polemica in legatura cu acest subiect deoarece a fost mult dezbatut! Ceea ce sustin eu este ca un peste sanatos, cu un sistem imunitar bun, va face facta fara nicio problema unei hraniri cu tubi curatati! Este evident ca pentru un peste cu un sistem imunitar slab un germene transmis de catre tubi (sau orice altceva) va fi fatal.
Personal sunt adeptul selectie naturale in cea mai mare masura! De aceea nu am acvarii ,,sterile,,!
Consider ca sensibilitatea exagerata a unor exemplare ni se datoreaza in cea mai mare masura (acvarii sterile, hrana sterila, tratamente preventive excesive, ect)!
Depasind dezavantajele teoretice ale administrari de tubi, cunoastem toata lumea avantajele administrarii!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ovidiuaylin
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2008
Posts: 253
Location: cluj-napoca

PostPosted: Mon Sep 14, 2009 11:43 am    Post subject: Reply with quote

si eu hranesc discusii o data pe zi cu tubii vii si nu am avut probleme majore,cum zice ciprian01 cine rezista prospera [selectie naturala]cruda realitate
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Mon Sep 14, 2009 12:13 pm    Post subject: Reply with quote

Sincer eu am folosit in ultimul timp tubi vii foarte rar (doar de vreo 2-3 ori anul asta ) si nu a fost nici o problema cu pestii . In trecut totusi am pierdut 2 din 4 discusi (erau primii mei discusi acum vreo 4-5 ani ) si o gramada de alti pesti din doua acvarii diferite in decurs de 2 saptamini cind am hranit pestii cu niste tubi sau chironomide care erau purtatori se scame .Acei pesti fusesera hraniti pina in momentul ala in proportie de 60-70% cu hrana vie timp de vreo jumate de an sau un an si nu avusesem probleme din cauza asta pina atunci . Parerea mea e ca posibilitatea ca pestii sa aiba probleme mari datorita hranei vii e mica (sa zicem 1%) dar ..... daca la un moment dat se intimpla . Fiecare trebuie sa cintareasca daca se merita sa iti asumi acest risc .... fie el si de numai 1% ...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Mon Sep 14, 2009 2:08 pm    Post subject: Re: Reteta mixtura Reply with quote

ciprian01 wrote:

Pentru maruntire si tocare folosesc un blender care transforma toata hrana intr-o pasta. Folosesc gelatina praf deorece se poate introduce in amestec de la inceput si se omogenizeaza odata cu prepararea in blender. Leaga mancarea foarte bine in acest fel.

Deci sa intelegem ca nu prepari gelatina, ci o adaugi direct? Si se leaga bine, zici... Si eu care m-am chinuit ca la cofetarie si in final nu s-a inchegat...
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ciprian01
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 236
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Sep 14, 2009 3:04 pm    Post subject: Reply with quote

Dragos: riscul ca un peste sa se imbolnaveasca exista indiferent de situatie sau modul de hranire! Acum depinde de fiecare dintre noi daca ne asumam un risc (care exista) punand in balanta avantajele si dejavantajele! Uite, un avantaj pe care eu il gasesc foarte ok, in afara de calitatea in sine a hranei este ca apa se pastreaza curat amult mai mult timp!

Dragosdiscus: efectiv presar gelatiana daca este praf pun totul la blender! Daca este foite atunci fac si eu vechea reteta...! Avantajul cu blander-ul este ca pot sa pun toate ingredientele odata si scurtez f mult timpul de preparare!

Oricum, fiecare are modalitaea cea mai la indemana sau cu care (scuze) s-a obisnuit mai bine!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group