Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Regim de "ingrasare"

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie
View previous topic :: View next topic  
Author Message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Aug 26, 2009 8:35 pm    Post subject: Regim de "ingrasare" Reply with quote

Intr-un alt post am fost atentionat de catre Ioan love0029 (multumesc mult) ca unul din discusi a cam ramas in urma cu cresterea, si asa era din pacate. Intrebarea mea ar fii ce "regim de ingrasare" as putea sa-i aplic? M-am gandit sa-i hranesc mai des, dar cat de des? si sa le dau mai multe larve rosii, larve albe sau artemia? Care stimuleaza cresterea cel mai mult? Cu mixturile nu prea le am, am cumparat mixtura gata preparata dar nu prea le place.

Ce vreau sa aflu, voi ce metode aplicati in aceasta situatie? Separarea lui si hranirea excesiva nu cred ca ar fii o solutie (cred confused0024 )
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed Aug 26, 2009 9:03 pm    Post subject: Reply with quote

Cumpara o mixtura de firma pe baza de inima de vita si se vor invata sa o manince destul de repede . Artemia e mai mult un laxativ (aduce totusi si un aport de minerale cred ) si nu are prea multa proteina . Si mai bine ar fi sa faci tu mixtura si daca te chinui putin la un moment dat o sa iti iasa . Si mie mixtura nu imi iese tot timpul pe placul lor .Mai ales cind bag in ea si chestii noi e posibil sa mai faca mofturi (acum citeva luni am pus in ea si carne de scoica si a trebuit sa o arunc icon_rolleyes ) .In cazuri de astea se mai intimpla sa trebuiasca sa faci alta . Totul e sa incerci....la un moment dat va iesi cum trebuie .
Deasemenea daca maninca granulat e bine sa le dai . In general da-le hrana cit mai diversificata atit congelata cit si uscata .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Wed Aug 26, 2009 10:34 pm    Post subject: Reply with quote

dragos wrote:
Artemia e mai mult un laxativ (aduce totusi si un aport de minerale cred ) si nu are prea multa proteina .


Gresit.Am impresia ca faci confuzie cu purecii de balta. De aceia stim ca au efect laxativ, si nici ca valoare alimentara nu prea exceleaza.
citez:"La hranirea pestilor mai mari cind nu este necesar ca Artemiile sa fie sub forma de nauplii, cele adulte sint preferabile. Naupliile au un procentaj mai mare de grasimi decit cele adulte (23% din substanta uscata la nauplii, 16% din substanta uscata la juvenili si 7% din substanta uscata la adulti). In acelasi sens, 45% proteine la nauplii si 63% proteine la adulti. De semenea este cunoscut faptul ca naupliile sint deficitare in anumiti aminoacizi pe cind cele adulte ii contin in totalitate."
Am incheiat citatul.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu Aug 27, 2009 1:44 am    Post subject: Reply with quote

Nu-i chiar tot una ce le dai, important e sa contina multa proteina, dar e mult mai important sa manance cu pofta, nu doar ca sa nu moara de foame. Temperatura 31-32°, apa curata schimbata 25% la 2-3 zile, filtrare buna si stres cat mai putin. Indiferent ca-i de la prea multa lumina, sau de la prea multa agitatie (curent puternic de apa!) nicotina din aer prin pompa, toxine din apa de retea, paraziti, migrene, hepatita, indigestie, certuri etc.
Nu totdeuna sunt flagelatele cauza bolilor.
Pe scurt: trebuie sa traiasca normal.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Aug 27, 2009 8:16 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Nu-i chiar tot una ce le dai, important e sa contina multa proteina, dar e mult mai important sa manance cu pofta

Cam pe asta am mizat si castigatoarea a fost larva rosie pana acum.

Ioan wrote:
apa curata schimbata 25% la 2-3 zile

Asta am facut si pana acum si perseverez.

Ioan wrote:
stres cat mai putin

Din partea mea da dar din partea colocatorilor acvariului ma cam indoesc.

dragos wrote:
Cumpara o mixtura de firma pe baza de inima de vita

Am incercat cu mixtura de la Ocean Nutrition simpla si le-a mai dat si cu 30% Krill. Nu par foarte incantati doar "gusta"

dragos wrote:
Deasemenea daca maninca granulat e bine sa le dai

As vrea eu sa manannce astia (ce am avut inainte numai pe granulat am mers) dar sunt cam pretentiosi (am in dulap n feluri de granule). Doar cel bataus mai pune botu si mai mult pe la Hikari si Tetra.

Nu am auzit nici o parere despre separarea discului cu probleme si hranirea lui separata.

Multumesc,
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Aug 28, 2009 7:32 am    Post subject: Reply with quote

[quote="sorinhc"]
Ioan wrote:
Nu am auzit nici o parere despre separarea discului cu probleme si hranirea lui separata.

Te referi la cel agresiv sau la cel timid?
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Aug 28, 2009 5:22 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
sorinhc wrote:
Nu am auzit nici o parere despre separarea discului cu probleme si hranirea lui separata.

Te referi la cel agresiv sau la cel timid?


Ma refer la cel timid
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Aug 28, 2009 7:08 pm    Post subject: Reply with quote

Pentru el ar fi metoda ideala dac-ar fi cu alti pesti asemanatori ca marime, mai bine nu discusi, c-ar fi mai linistit, mai destins, ar manca mai bine. Daca are liniste unde-i singur, adica sa aiba loc unde se poate retrage la umbra, dar asa ca sa-l poti vedea bine, ar fi ok. Nu multa lmina, urmarire atenta, daca intr-adevar si inghite hrana sau doar o testeaza. Incercarile cu hrana diferita sunt bune pana afli ce-i place. Pe urma e mai bine daca-l lasi sa manance ce vrea el, pana se intremeaza. Cand o sa-l pui din nou impreuna cu ceilalti va incepe scandalul de la inceput. Sa speram ca va fi atunci mai bine pregatit.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Aug 28, 2009 7:45 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc Ioan pt. raspunsuri. I-am mai examinat si astazi si cand il vede pe cel timid vrea sa-l atace si se izbeste de geam moment in care timidul nu reactioneaza, nu se sperie. Acum cred ca timidul este mult mai bine din punctul de vedere al sanatatii, s-a deschis la culoare si nu mai sta ascuns iar de mancat mananca foarte bine (nu cerceteaza mancarea o inghite cu pofta). Nici nu stiu de ce i-am spus timidul ca oricum ca ierarhie in acvariu este al doilea si ascuns nu mai sta acum. Am de gand sa mai astept putin cu batausul sa mai dau timp de refacere pt. celalalt.

Multumesc,
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Aug 28, 2009 8:45 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Pentru el ar fi metoda ideala dac-ar fi cu alti pesti asemanatori ca marime, mai bine nu discusi, c-ar fi mai linistit, mai destins, ar manca mai bine.


Dupa cum am mai spus si mai sus am un acvariu comunitar mai bine zis un depozit de plante de care nu m-am mai ocupat de foarte mult timp. Temperatura este pe la 27-29 grade iar ca specii am: 1 botia, 2 jandarmi, 4 betta femele si 1 mascul, 5 nu i-mi mai amintesc acum cum le zice si un custaceu (pe care nu as vrea sa-l pierd) si 2 cory. Daca ar fii sa bag discusul acolo nu cred ca ar avea hrana suficienta deoarece astia mici sunt "devoratori". Acvariul este foarte stabil si dupa cum se vede si din poza are foarte multe plante. Sunt intr-o dilema sa-l bag acolo sau nu?


_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Aug 28, 2009 9:10 pm    Post subject: Reply with quote

Pe tema asta pot sa-ti relatez ceva interesant: perachea de la care am ultimii pui a inceput sa depuna la scurt timp dupa ce am mutat-o in acvariul plantat, dupa ce n-au depus de mai bine de un an si jumatate. Am mutat in plantat un discus care s-a ranit pana la carne cand s-a lovit de suportul neoaneor si nu dadea semne de vindecare nici dupa patru zile.
La cateva ore dupa mutare, rana nu mai era alba, ci se inchidea la culoare vazand cu ochii. Dupa trei zile nu se mai vedea decat o urma greu de observat. Plantele astea au ceva care le face bine discusilor. Daca-l muti acolo gandeste-te ca nu va fi usor sa-l mai prinzi fara sa faci ravagii intre plante. Eventual noaptea, cu lanterna, cand e ametit de somn. Ai mei nu s-au atins de creveti.
Apropo de creveti, ai observat ce viteza prind cand vor?
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sat Aug 29, 2009 7:40 pm    Post subject: Reply with quote

Nici la mine nu au mincat crevetii cu toate ca pe neoni i-au terminat...acum citeva zile l-au mincat pe ultimul .Tohmai cind credeam ca s-au invatat cu neonii si ca asta care ramasese nu va mai fi mincat . Am inteles totusi ca la altii discusii au mincat si creveti asa ca...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ciprian01
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 236
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Sep 13, 2009 12:34 pm    Post subject: Reply with quote

Mai importante decat cantitatea de proteina este calitatea generala a hranei! Si aici este vorba de continut caloric, biodisponibilitate si digerabilitate!
Ca un exemplu: procentul de proteina bruta din hrana vie este cu mult mai mic decat in orice alta forma de hrana! Si cu toate aceste, cu nimic nu cres pestii mai bine si nu sunt mai sanatosi decat cu...hrana vie!
Cantitatea mare de proteina prezenta in hrana, care depaseste capacitatea organismului de a o metaboliza devine nociva!!! In urma unui lant de reactii in organism, se tranforma in uree, corpi cetonic, etc! Aceste substante sunt f daunatoare, constituindu-se in depozite prin diverse tesuturi, etc!
De aceea este foarte important in ce masura poate un peste sa foloseasca toti principii alimentari pe care noi incercam sa ii introducem in hrana preparata! Din exces de zel ii putem face mai mult rau decat bine!
Un exemplu: lemul are o mare capacitate calorica (f multa energie degajata prin ardere). Oricat de mult lemn (celuloza) am manca, noi nu vom beneficia in niciun fel de acest continut caloric! Nu dispunem de enzimele necesare pt a putea digera celuloza!
Acelasi lucru este valabil si in cazul pestilor!

De aceea nu te stradui sa ingrasi pestele! Mai bine incearca sa il alimentezi normal! Ramanerea in urma in privinta cresterii poate avea multe alte cauze, altele decat hrana!

De mult timp ma uit pe acest forum! Extrem de putine discutii sunt depre forma corecta a unui peste! Nimeni nu spune ca un peste peste 14-15 cm este un peste normal! Ce dimensiune au ei in mediul natural?! Ne intereseaza foarte mult dimensiunea! Nu conteaza aspectul general, forma, starea de sanatate! Daca s-ar putea sa avem un discus ,,gigant,, care sa stea jumatate iesit din acvariu, ar fi foarte bine! Si neaparat sa fie cat mai...rosu!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group