Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Ce o fi asta?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sun Aug 23, 2009 8:02 pm    Post subject: Ce o fi asta? Reply with quote

http://discus-club.ro/phpBB2/album_page.php?pic_id=2888
Scuzati calitatea pozei dar mai mult nu poate camera .
Daca sunteti atenti pe partea dreapta a pestelui se observa ca o mica umflatura alba (in realitate e transparenta ) . De fapt e ca un balonas transparent care cind apare e foarte mic si lunguet apoi creste timp de citeva zile ( 3-6 zile ) pina face 2-4 mm diametru si se face aproape sferic , dupa care dispare fara sa lase nici o urma pe gazda .Apare lipit ori pe corp ori pe aripioare . Pestii nu par deranjati de chestia asta dar deja a tot aparut de vreo 3-4 ori in ultimele 2-3 luni pe cite un peste si ma enerveaza ca nu stiu ce e . Daca nu ar fi transparente as crede ca sunt lipitori dar asa mad0270 nu stiu ce sa cred . Voi ce credeti ca e ?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Stef
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 20 May 2009
Posts: 133
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Aug 23, 2009 11:15 pm    Post subject: Reply with quote

Incearca sa faci o poza mai buna, ca in acea poza nu se vede nimic.....
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Aug 24, 2009 7:00 am    Post subject: Reply with quote

Obisnuiesti sa faci schimb de apa fara sa astepti sa iasa surplusul de gaze din ea?
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Mon Aug 24, 2009 1:07 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Obisnuiesti sa faci schimb de apa fara sa astepti sa iasa surplusul de gaze din ea?


Folosesc doar apa de osmoza la care adaug doar sera mineral salt a.i. sa am kh=2,5-3 si gh=5 . Apa astfel preparata o string in decursul a 2 sau 3 zile deoarece osmozorul are rezervorul de doar 10 litri si dureaza cam o ora , o ora jumatate pina se umple dupa ce este golit . Se mai intimpla sa pun cel mult 10 litri de apa strinsa in ziua respectiva dar restul apei sta in butoaie minim o zi .Schimb 80 de litri de apa de doua ori pe saptamina .Acvariul are 240 litri .
Chestia care apare pe discusi arata exact ca o basica transparenta plina de lichid la sfirsit .Cind abia apare arata ca un fel de cirnat transparent cu mai putin lichid dupa care se tot umfla si devine sferica si mai mare dupa care dispare pur si simplu fara sa ramina nici o urma pe corpul sau aripile pestilor . Dealtfel nici nu imi arata pestii ca i-ar deranja chestia respectiva dar .... pe mine tot ma enerveaza cind vad ca apare pe cite un peste .
Din pacate camera pe care o am cam atita poate cind ii dau zum . Voi incerca sa mai fac astazi o poza poate a mai crescut basica si se vede mai bine .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
soringeorge2003
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 27 Jul 2009
Posts: 44
Location: Constanta

PostPosted: Fri Aug 28, 2009 11:45 am    Post subject: sal Reply with quote

1. pt poza , intreb si eu prieteni nu ai ca sa iti imprumute un aparat mai bun decat al tau?
2. o chestia asemanatoare a avut si unul de al meu dar suplimentar mai aveau altii 2-3 , cat si impricinatul, 2-3 pctulete albe , gen gris pe aripioare
rezolvarea mea a fost punktol si odinol, dela jbl, plus vitamine lichide de 2 opri pe saptamana, schimb de apa la 150 de litri ai mei, inainte de a pune vitaminele
dupa cateva zile au disparut probleme si doamne ajuta sa nu mai apara
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Aug 28, 2009 12:24 pm    Post subject: Re: sal Reply with quote

soringeorge2003 wrote:
1. pt poza , intreb si eu, prieteni nu ai ca sa iti imprumute un aparat mai bun decat al tau?
Eu nu cred ca exista un aparat de fotografiat aflat in stare de functionare normala si care nu-i o jucarie de plastic, care sa faca asa poze asa de neclare. Cauza neclaritatii din poza asta se afla in spatele aparatului, nu in el. icon_biggrin
soringeorge2003 wrote:

dupa cateva zile au disparut probleme si doamne ajuta sa nu mai apara
Acelasi lucru se intampla si daca nu tratai deloc. E ca si cum ai afirma ca s-a vindecat un discus in Romania pentru ca s-au ciocnit doua masini in Mexic.
Asta in cazul in care nu era vorba de Ichthyophthirius Multifilis, dar aici e clar ca nu-i acela.
Nu-i tocmai recomandabil sa treci urgent la tratamente fara sa stii ce tratezi, sau mai ales daca-i cazul sau nu. Medicamentele astea nu au doar efecte bune.
Am vorbit cu colegi care ma intreaba de ce le merge pestilor rau, cu toate ca le ofera acum cele mai bune conditii de viata, dupa ce au facut greseli grave in trecut.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Aug 28, 2009 2:05 pm    Post subject: Reply with quote

Chestia care apare nu e alba ci transparenta sau transparent cu o usoara tenta alburie .Pozele ca sa se vada trebuie sa le fac numai din lateral deoarece daca fac din profil nu se vede absolut nimic si trebuie sa conving si pestele sa stea la pozat .Deocamdata a disparut basica de pe discus si nu mai pot sa fac alte poze .Intr-adevar probabil ca in mare parte si eu sunt vinovat de calitatea pozei deoarece misc camera ( nu declanseaza imediat ce apas butonul ci cam la o secunda diferenta si trebuie sa urmaresc pestele cu ea ca sa pot sa il pozez ) .Daca va mai aparea pe vreo-un discus voi incerca sa fac poze de calitate mai buna .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Mon Aug 31, 2009 1:11 pm    Post subject: Reply with quote

Unele bacterii pot provoca simptomele respective.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group