Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

AGRESIVITATE
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed Aug 19, 2009 7:58 am    Post subject: Reply with quote

Pai ...
Discusul la mama lui nu traieste in carduri ca neonii, ci in grupuri de 6-10 indivizi (cel putin asa sustin cei ce l-au studiat acolo). Asa ca, cei 26 de pesti ai lui Ioan au alte prioritati pana la rafuielile personale.
Pana la 10 exemplare (mai multe n-am avut niciodata) nu am observat ca numarul sa influenteze agresivitatea, ci mai degraba sa fie mai evidenta.
"Seful" nu este neaparat si "Batausul". Nu odata, elementul alpha se plimba linistit cu aerul unui intelept chinez, iar elementul beta este cel ce "tulbura apa".
Infruntari am avut tot timpul, unele chiar deosebit de violente, dar fara urmari. Fie 2 luptau pentru un post mai mare, fie se pregatea o pereche (aici m-au pus pe ganduri). Cel mai ades se mai alearga in ordinea marimii (pe principiul pestele mare pe cel mic), mai rau fiind de ultimul, care saracul nu mai are pe cine sa-si verse nervii. Presupun ca Ioan nu a eutanasiat asa ceva, ci pe cei care nu-si suporta semenii, impiedicandu-i sa se hraneasca in mod constant, pana la excludere. Pana la urma, un astfel de comportament nici nu este caracteristic speciei, deci poate fi un defect genetic, sustinand astfel teoria ca se transmite la urmasi.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed Aug 19, 2009 10:09 am    Post subject: Reply with quote

Am mai observat ca agresivitatea discusilor intr-un acvariu depinde foarte mult de caracterul sefului din acvariul respectiv . Mi s-a intimplat ca unul dintre discusii care isi lua cafteala de la discusuii dominanti sa urce in virful ierarhiei .Pina cind a fost recunoscut de fostii sefi au iesit niste batai cum nu credeam ca e posibil sa iasa intre discusi (aveam tot timpul discusi cu solzi lipsa si aripi franjurate ) dar dupa ce toti au fost nevoiti sa il recunoasca ca peste dominant nu ii mai alunga nici macar cind ii hranesc . Doar foarte rar se mai bate cu fostul discus dominant daca acesta il provoaca . Deasemenea fostul sef care era destul de agresiv cu ceilalti s-a cumintit dupa ce a pierdut sefia ...

PS: Daca ajung vreodata prin Germania poate ma duc sa stau la pinda ,,in gradina lui Ion / Toate pasarile dorm...... '' sa ii fur recolta .
Voi nu ati inteles ca de fapt Ioan seamana discusi in gradina si toamna ii recolteaza ..... icon_evil
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group