Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Discusii mei, acvariul meu.

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discusii mei / Acvariile mele
View previous topic :: View next topic  
Author Message
tezeu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 24 Feb 2008
Posts: 30
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Aug 12, 2009 1:31 pm    Post subject: Discusii mei, acvariul meu. Reply with quote

Salutare, ma numesc Alexandru si sunt din Bucuresti, detin si eu discusii de un an si jumatate daca nu mai bine si bineinteles ca am inceput cu cativa pui intr-un bazin "steril", pui din care am ales cateva exemplare in prezent(au existat si pierderii bineinteles). Cand au ajuns sa depaseaca 10 cm i-am mutat intr-un bazin plantat si le sta tare bine icon_smile .
---Bazinul are 180L(100Lx40lx45h)...
---Filtrarea(deficienta stiu dar urmeaza un filtru extern in curand) este compusa dintr-un filtru intern resun sp1100
---Iluminarea este compusa din 4 neoane de 30w fiecare(asta mai nou ca pana zilele trecute aveam decat 90w)
---Co2 - bomba cu drojdie(si asta este o noutate)
---Ca si flora pot enumera: echinodorusi, cryptocorine, blyxa, valisneria, bacopa, anubiasi, nymphea lotus red... etc . Plantele vad ca se descurca la temperatura de 29-30 de grade si chiar dau randament.
---Printre vietuitoare se numara: 6 discusii din care 2 maturi si restul "adolescenti". Iar lor varietatiile sunt cele "comune", uzuale: pigeon blood, pigeon white, 2 red turqouise, 1 blue turqouise si un blue diamond. Cu discusii mai convietuies: ramirezii, neoni, rasbora, corydorasi, pomaceea(stiu ca este cam "scandal" dar sper ca pana cresc si "adolescentii" sa le pot oferii un bazin mai mare).

http://s645.photobucket.com/albums/uu178/tezeu_07/?action=view&current=IMG_0675.jpg aici vei gasi o poza cu bazinul in forma lui cea mai recenta(dupa o reamenajare) si tot pe acolo veti mai gasii poze din evolutia lui ca si bazin plantat.

Va multumesc pentru timpul acordat, numai bine.
P.S. astept aprecieri, dezaprecieri, sfaturi si ce ma aveti la indemana.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Wed Aug 12, 2009 1:43 pm    Post subject: Bine-ai venit! Reply with quote

sign0016
Noi ne stim si de pe alt forum...
Imi pare rau de problemele tale(le-ai descris in celalalt topic).
Intr-adevar, filtrul biologic extern e un MUST HAVE.
Probleme am avut si eu(ca orice incepator), dar le-am depasit cu destule pierderi, pierderi limitate de ajutorul dat de cativa dintre membrii de seama ai acestui forum, discusari cu vechime si implicit, vaste cunostinte. sign0188
Acvariul tau arata bine, dar se mai poate imbunatati, ca si multe altele, inclusiv al meu... icon_mrgreen
Bafta, apa limpede si pesti sanatosi!
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
tezeu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 24 Feb 2008
Posts: 30
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Aug 12, 2009 2:18 pm    Post subject: Reply with quote

Da, ne stim si ne cunoastem:) si acum am mancare luata in urma cu ceva vreme de la tine(tetra discus) si se consuma bine. Multumesc frumos pentru aprecieri icon_smile si incurajari.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
izetserghiun
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 17 Feb 2008
Posts: 123
Location: constanta

PostPosted: Wed Aug 12, 2009 8:39 pm    Post subject: Reply with quote

sign0016
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discusii mei / Acvariile mele All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group