Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Mixtura: mit sau...

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie
View previous topic :: View next topic  
Author Message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Mon Jul 13, 2009 4:01 pm    Post subject: Mixtura: mit sau... Reply with quote

Continui seria de „dileme” ale mele icon_mrgreen cu... mixtura de inima de vita, in parte si pentru ca nu m-am lamurit nici cu celelalte dileme. Se pare ca sint tot felul de discusi cu tot felul de apucaturi pe lumea asta icon_eek
Deci iata faptele:
Toti trei discusii mei maturi au fost „ridicati” de la aproximativ 5-6 cm pina la un diametru de peste 15 centimetri numai cu... Tetra Discus (si pentru simplul fapt ca nu se ating de nici o mixtura, proprie sau olandeza). Am incercat, dar in afara de apa murdara si ore pierdute curatind pielita de pe inimi nu am obtinut nimic icon_frown
Inainte am crescut citiva discusi cu mixtura, in acvariu plantat. Se prea poate ca din cauza asta sa fi avut chintale de echinodorus pe care il dadeam pe gratis, in disperare...
Singura mea teama era ca discusii nu vor scoate pui, hranindu-i numai cu fulgi. Dar iata ca acum au scos pui (din care, din pacate am ramas numai cu 5) si au avut chiar grija de ei aproape o luna, timp in care parintii nu au mincat DELOC! Pe zi ce trecea imi era tot mai teama pentru parinti, care incepusera sa slabeasca ingrozitor si grasimea de pe frunte le disparuse. Credeam ca s-a terminat cu discusareala mea, din cauza mincarii... icon_exclaim
Parintii au ajuns ca niste foi de hirtie, puii imi murisera de vreo trei boli una dupa alta, etc.
Acum situatia se prezinta asa:
Dupa instrainarea de pui parintii maninca ca spartii (nu i-am mai vazut de mult asa), bineinteles tot fulgi Tetra. Fruntea a inceput sa le fie din nou rotunda si groasa si ei sint foarte vioi.
Dar culmea, cei 5 pui ramasi sint hraniti tot cu granule Tetra pisate si, cu toate tratamentele la care au fost supusi, cresc! Le-am intrerupt prematur hranirea cu artemia atunci cind am lasat orice speranta ca va mai ramine vreun pui...
Acestea fiind zise, va intreb:
Ce rost are sa ma agit sa le dau mixtura, mai ales ca nu o maninca?
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Jul 13, 2009 5:40 pm    Post subject: Reply with quote

Acum n-are nici un rost. Cand va avea, vei afla singur, fara sa-ti spuna cineva asta. Dar daca nu te lasi de ei nici nu vei scapa de facut mixtura. Savureaza-ti timpul cat nu trebuie s-o faci, ca va fi scurt. Pe cat te vad eu de pasionat de pestii astia, daca nu-i doar un foc de paie, te compatimesc de pa acum pentru momentele intunecate si te invidiez pentru cele stralucite.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue Jul 14, 2009 3:37 pm    Post subject: Reply with quote

Primii mei discusi condusi la maturitate sexuala nu au vazut decat Tetradiscus. Mandru de performanta, am inceput sa diversific populatia cu tot felul de proveniente mai mult sau mai putin verificate. Meniul de asemenea. Rezultatul ... Acuma rad de mine, dar cu ani in urma chiar nu pricepeam ce de ce si cum. Primul meu gand a fost -evident- ca hrana e de vina. Eroarea m-a costat un red turqoise frumusel.
Trecut-au anii si inca nu am intalnit peste sa nu fie innebunit dupa mixtura. Poate nu e chiar dragoste la prima vedere, dar odata incercata, lasa si artemia pentru ea. Ca e de munca (nu am gasit inca mixtura fabricata gata la calitatea pe care o pretind eu si pestisorii mei), e drept. Ca mai iese cate o sarja pe dos ... iar e drept. Dar ai sansa unui menu mai bogat decat orice granulat.
Despre un risc in harnirea cu mixtura, despre inima de vita/porc, s-a mai vorbit pe aici.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
PapaKarlo
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Mar 2009
Posts: 130
Location: Chisinau

PostPosted: Wed Jul 15, 2009 6:56 am    Post subject: Reply with quote

Eu nu am nici 5% din experienta dumneavoastra domnilor (a celor ce au postat dinaintea mea) Insa un crescator care poate stie, poate nu, mi-a spus urmatorul lucru...
-Frate nu te mai chinui sa bagi carnea aia in ei daca nu o accepta... Asta eu am nevoie sa-i cresc repede si cu efect caci trebuie vanduti, insa sa stii ca un discus crescut cu granulat ajunge mult mai colorat si mai interesant ca forme, insa si mult mai greu.

Respect pentru toata lumea care stie sa-i creasca si sa-i reproduca, indiferent de mancarea care o aplica.
Eu... icon_redface m-am incapatinat sa-i maturizez cu TetraDiscus, unde voi ajunge, nustiu, dar promit sa va tin la curent.
_________________
The journey gives us true plasure, not the destination!


Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Wed Jul 15, 2009 1:51 pm    Post subject: Reply with quote

Eu zic sa stai linistit, pentru ca sigur ii vei creste frumosi si sanatosi, asa cum i-am crescut si eu. E drept ca nu TOTI vor rezista, asa cum sugereaza si cei cu mai multa experienta, dar mixtura nu este obligatorie pentru toti discusii (mai ales cind nu vor sa o manince)...
Eu am banuit de multe ori ca hrana ar fi de vina pentru 'invirteli' (ma refer la Tetra Discus). Probabil ca totusi fiind o hrana comprimata si uscata, ii lipsesc multe elemente nutritive care duc la un fel de... epilepsie.
Aproape toti discusii care mi-au murit au murit de 'invirteli', la o dimensiune destul de mare, cind credeam ca nu o sa li se mai intimple nimic. Dar uite, am si discusi care au rezistat si au facut si pui.
Este exact ca si hrana pentru ciini: animalele pot trai numai cu ea, dar daca vrei sa iti creasca repede si sa fie mai fericiti, trebuie sa le dai si cite un os. Desigur, nu e musai sa diversifici meniul cu mixtura, poti sa le dai si alte delicatese.
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Jul 15, 2009 1:57 pm    Post subject: Reply with quote

Crezi ca-i mare filozofie sa adaugi coloranti in mixtura? E simplu ca "Buna ziua". Dar total lipsit de gust. Etic, nu culinar! Ai vrea sa cumperi pesti viu colorati si sa te trezesti ca dupa 2 saptamani mai sunt doar cenusiu roscati? Asta-i inselatorie crasa. Eu nu cobor pana acolo. Daca nu mananca mixtura din primul moment in care le trece pe langa nas, chiar daca nu i-au mai simtit gustul niciodata inaintea, ar fi mai bine sa incerci alta mai buna.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Wed Jul 15, 2009 3:18 pm    Post subject: Reply with quote

Ioane, ce inseamna mixtura 'mai buna'?
Sincer, mie discusii nu-mi maninca nici un fel de mixtura, desi le-am luat cea mai 'buna' mixtura olandeza, cu artemia, krill, vita, curcan, etc.
Tin minte ca se dadeau in vint dupa inima de vita chioara, fara adaosuri. Dar asta era la alti discusi, de mult. De atunci am mai incercat tot felul de retete, cu banane, usturoi, spirulina, peste, fulgi, etc. Cu unele am avut succes, cu altele nu icon_frown
In privinta colorantilor in mixtura, nici nu se pune problema!
As fi curios sa ne explice cineva (de exemplu @dragosdiscus, care se pare a crescut pesti si exclusiv cu fulgi) ce diferente a observat in cresterea pestilor (marime, culoare, boli, rezistenta, forma, etc). Asa ne-am putea lamuri de efectele mixturii pe termen lung.
Eu n-am de unde sa stiu cum este sa-i cresti exclusiv cu mixtura (de bine ce toti aia mi-au murit in mod catastrofal din alte cauze) dar stiu cum e sa-i cresti cu fulgi. Iar Ioan nu cred ca i-a crescut vreodata numai cu fulgi, nu?
Asa ca ar fi interesant sa vedem parerea cuiva care stie ambele variante.
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Jul 15, 2009 7:33 pm    Post subject: Reply with quote

goamanu wrote:
Ioane, ce inseamna mixtura 'mai buna'?
Sincer, mie discusii nu-mi maninca nici un fel de mixtura, desi le-am luat cea mai 'buna' mixtura olandeza, cu artemia, krill, vita, curcan, etc.
Tin minte ca se dadeau in vint dupa inima de vita chioara, fara adaosuri. .
Raspunsul e in intrebarea ta: Mixtura buna-i ceva intre cele doua enumerate. Nici carnea goala, dar nici cea cea olandeza, la care se uita pestii chioras.
"cea mai 'buna' mixtura olandeza"? Ti-au zis pestii ca-i asa?
Si eu am primit mixtura de proba, reclama, de la un crescator renumit. Mi-a lasat o pelicula de grasime in acvariu si restul l-am aspirat dupa 15 min. Pestii mi-au dat nota 3 pentru incercarea aia. Daca nu se gandeau ca "intentia conteaza" primeam nota 1-.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Thu Jul 16, 2009 6:54 am    Post subject: Reply with quote

PapaKarlo wrote:
sa stii ca un discus crescut cu granulat ajunge mult mai colorat si mai interesant ca forme

Nu-mi dau seama cum pot face granulele ca un discus sa fie "mai interesant ca forme" icon_eek icon_rolleyes ....... chiar nu ma prind la ce se refera.

Referitor la lipsa mixturii: la 45 de zile din momentu' in care s-au ridicat la zbor puii au 2-3 cm, majoritatea in jur de 2,5 cm. Puii papa acuma diverse granule si grindal. Ii hranesc foarte des, de la 6:30 pina dupa 23 au mereu hrana la dispozitie. In primele 2-3 saptamini de viata au stat la 30 C, apoi citeva zile la 29 C acuma-s la 27,5-28 C. Or fi mari pentru virsta lor? Or fi mici? Io cred ca-s in regula tinind cont de temperatura scazuta. Probabil erau mult mai mari daca-i cresteam la 32-33 C da' ma gindesc sa-i cresc sa faca fata in sarcofagu' plantat.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu Jul 16, 2009 8:26 am    Post subject: Reply with quote

Nu mi s-au parut mai intens colorati pestii crescuti exclusiv cu granule. Cat despre rezistenta la boli, greu de spus. Teoretic, daca respecti produsele din retetele complexe, aportul de vitamine, minerale si proteine ar trebui sa confere o rezistenta sporita, tocmai datorita diversitatii si originii naturale. In granule, din motive de alterabilitate, se apeleaza la produse de sinteza artificiala (nu bag mana-n foc, dar cam asa ma duce mintea).
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group