Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Puiutii mei de discus

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discusii mei / Acvariile mele
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Tue Jul 14, 2009 12:05 pm    Post subject: Puiutii mei de discus Reply with quote

In sfarsit mi-au sosit acas primi 16pui de discus Pigeon's Blood si ii am de 1sapt si ceva,au intre 3 si 6cm[din care mi-au mai ramas 10 deoarece 3au murit pe drum(pe caldura asta infernala de la buc din berceni in mioveni) si 3 in acvariu,atat].Ce a ramas sunt fff mancaciosi,nebuni si foarte colorati.Am mixtura,artemia congelata,tetra dar nu mananca alceva inafar de tetra.Momentan ii tin intr-un acvariu de 80L pt ca ce-l de 300L este in ciclare.Nu am nici un medicament,ce-mi recomandati sa am la indemana?Temperatura este de 28-29*C si ii tin cu 2ancistrusi,un SAE si 3cory.Vad ca acu se comporta OK,nu au probleme,dar sa previn ceva,ce as putea avea la indemana?Va multumesc mult.
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Jul 14, 2009 12:48 pm    Post subject: Reply with quote

Teste cu picaturi pentru ph, kh, nitrit (NO2) si nitrat (NO3). Daca apare clor in apa ta, trebuie s-o tratezi cu aquasafe. Nu trebuie sa manance neaparat si altceva in afara de tetra, dar ar fi bine. Ar fi mai bine daca i-ai lasa in acvariul de 80L pana mai cresc, ca poti sa pregatesti si sa schimbi apa mai usor la nevoie. Acolo gasesc si hrana mai usor. Fi atent cum pregatesti apa pentru schimb, sa nu contina clor, sa nu fie prea rece, verifica-i ph-ul sa nu fie foarte diferit de cel din acvariu si anunta aici daca apar probleme. Tine-i la 30-31°C si da-le sa manance mai bine putin si des, decat mult si rar . Daca vezi ca se simt bine dupa schimburile de apa poti sa schimbi cate 20 L la 4-6 zile. Daca se inegresc, sau arata alte forme de indispozitie in urmatoarea ora dupa schimb, schimbi apa doar cand depasesc concentratiile de nitrit sau nitrat nivelul dauntor si adaugi neaparat aquasafe sau altceva asemanator. Nu lasa sa intre murdarie in filtrul biologic si nu-l spala daca nu-i neaparata nevoie, ca-i deranjezi functionarea si asta are influenta rea asupra intregului acvariu. Daca mai aduci pesti din alta parte sa nu-i pui cu cei pe care-i ai acum ca se pot inbolnavi usor. Trebuie tinuti o saptamana separat si sa pui unul din cei pe care-i ai acum in aceeasi apa cu unul dintre cei adusi noi, dar nu impreuna ci separati intre ei cu o plasa, sa nu apara certuri intre ei, ca sa vezi daca nu se transmit boli de la unii la ceilalti.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Tue Jul 14, 2009 2:50 pm    Post subject: am inteles... Reply with quote

Acu nu au nimic,mananca,sunt jucausi,le-am dat si mixtura si tetra...de vro 3-4/zi schimb de apa odata la 2-3zile.La inceput au murit,acu vad ca nu mai mor.acu sunt chiar frumos colorat,un portocaliu aprins cu putin negru,arata bestial.Nu sunt speriosi,cand le dau mancare vin la suprafata,dar nu mananca din mana,dar vin pe langa degetele mele sau daca pun mana pe geam vin la geam.Ii ador.Atunci aici ii las pana mai cresc si se fac frumosi.
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Jul 14, 2009 5:32 pm    Post subject: Reply with quote

Nu le mai da mixtura ca ti se inbolnavesc si nu stii ce sa le faci sa-si revina. Ramai la tetra daca mananca bine. Incearca si artemia.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Tue Jul 14, 2009 7:57 pm    Post subject: Reply with quote

Oricum nu mananca mixtura...am o punga daia de 100g.am si cubulete dalea congelate de artemia,dar am si oua de artemia neeclozate.Momentan se simt bine din ce vad eu,adica sunt vioi,nu se ascund,nu se sperie,mananca cu pofta,dar sunt diferente de marime,adica 1 are 4-5cm,alti 2-3cm,alti 4,alti 6.sunt "amestecati".(i-am primit de la cineva,daia nu sunt de aceeiasi marime).
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Jul 14, 2009 9:24 pm    Post subject: Reply with quote

Ei acu daca-i ai creste-i si invata sa-i ingrijesti. Daca ramai la hobby-ul asta o sa-ti faci tu rost de altii daca nu ti-o placea ceva la careva din ei cand or fi mari. Ouale de artemia pastreaza-le in congelator, dar ferite bine de umezeala. Ar fi buna o sticla cu dop etans. Acum n-ai inca nevoie de ele. Sunt prea mici pentru ei. Poate-or fi bune candva, pentru puii lor.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Tue Jul 14, 2009 9:57 pm    Post subject: Reply with quote

Pai sunt deja nebun dupa discusi.De cand m-am logat pe forumul acesta,special pt a invata si ma documenta am intrat.Normal ca o sa am grija de ei,o sa invat ce si cum trebuie sa ii ingrijesc,ma mai ajutati voi ca deh...e greu pt un incepator in acest domeniu,dar cu toate problemele si fazele astea,tot nu ma las icon_smile pana nu am max 10bucati frumoase si mari in acvariu ce-l mare.Vreau sa-i vad cum vin sa pape din mana mea,sa vina la geam la mine,aolo abia astept sa mai creasca mititei astia.
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discusii mei / Acvariile mele All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group