Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Depunere pentru prima oara

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
province
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 16 Nov 2008
Posts: 23
Location: Sibiu

PostPosted: Fri Jul 10, 2009 10:26 am    Post subject: Depunere pentru prima oara Reply with quote

Am vazut si eu prima depunere.
Perechea s-a format de vreo doua saptamani si le-am cumparat repede un con frumusel. Acvariul este de 400 l si am 15 discusi intre 18 si 10 cm.

Am pregatit si un acvariu de 60 l pentru transferul icrelor dar ...

tot ce depunea femela, papa masculul imediat. A papat toate icrele icon_frown

Sper sa le vina mintea la cap icon_mrgreen
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
fishtanck
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 02 Apr 2009
Posts: 97
Location: craiova

PostPosted: Fri Jul 10, 2009 3:59 pm    Post subject: sal Reply with quote

in primul rand felicitari si in al 2-lea rand stai linistit.cu timpu o sa invete ce sa faca.te sfatuiesc insa daca vrei sa ai o ponta reusita sa muti pereche si nu icrele,mai ales daca esti incepator.e un chin mult mai mare sa ai u grija de puiuti
_________________
iti ia 2 ani ca sa inveti sa vorbesti si iti trebuie o viata ca sa inveti sa taci!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
province
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 16 Nov 2008
Posts: 23
Location: Sibiu

PostPosted: Sat Jul 11, 2009 5:45 am    Post subject: Reply with quote

Cred ca pana la urma asta voi face. Voi transfera perechea in acvariul pregatit.

Am si o intrebare. In cazul in care exista 2-3 perechi formate in acvariu, fiecare isi vede de coltisorul ei de rai ? Ati avut cazuri de 2-3 ponte simultan, in acelasi acvariu, fara despartitor ? Sunt tare curios...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
fishtanck
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 02 Apr 2009
Posts: 97
Location: craiova

PostPosted: Sat Jul 11, 2009 12:04 pm    Post subject: sal Reply with quote

cazuri au fost de depunere in acvariu comun dar sansele sa iese ceva sunt minime.apa pt depus trebuie sa aiba cu totul alte valori decat cea din bazinul de reproducere.si si daca iese ceva sigur nu va scapa teafar.
_________________
iti ia 2 ani ca sa inveti sa vorbesti si iti trebuie o viata ca sa inveti sa taci!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group