Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

sf

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Jul 10, 2009 7:56 am    Post subject: sf Reply with quote

De citeva saptamini am o problema cu caracteristicile apei din acv. comun.
In acest acvariu bag apa de osmoza tratata cu saruri a.i. sa obtin kh 3, gh 5, iar ph cca 6(la apa de schimb) . Pina acum citeva saptamini nu mai masurasem caracteristicile apei de ceva timp dar am observat ca la doi discusi incepusera sa li se manince aripioarele . Pe unu mai afectat l-am scos din bazin, l-am bagat intr-un bazin pt carantina si i-am facut un tratament cu bactopur. Dupa tratament totul era ok dar intre timp incepusera sa se manince aripioarele la celalalt asa ca dupa ce l-am bagat pe primul in acv. comun l-am scos pe cel de al-II-lea sa il bag la tratament . Schimbasem toata apa din bazinul de carantina si nu am pus medicamentul din prima zi . A-II-a zi cind vin de la servici ma duc sa ii bag la asta chimicalele in apa dar cind ma uit la el ....surpriza ...aripioarele mai erau foarte putin albite iar dupa inca vreo 2 zile i-a trecut de tot fara sa mai adaug nici un medicament . M-am gindit atunci sa masor car apei din bazinul comun si ce sa vezi :no2=nedetectabil,no3 nedetectabil, ph 5,7 , gh 4,5-5 si kh=0 icon_exclaim (sau cel putin nedetectabil cu testerele picaturi utilizate de mine ) . Nu am in acv din cite stiu nimic care sa scada kh in felul asta dar...se pare ca totusi e ceva . In bazinul respectiv am substrat de quartz citeva criptocorine si echinodorusi , filtru intern cu mediile din burete , filtru extern cu siporax , si o placa de polistiren care imita piatra lipita pe spatele acvariului (placa e de la juwel ) .Nu prea pricep din ce am in acv. , ce imi poate scadea kh in felul asta . Oricit m-am gindit nu am gasit explicatia mai ales ca in alte acv. in care pun apa de schimb cu aceleasi caracteristici kh se mentine constant.

Ceilalti pesti nu au avut niciodata probleme ,doar 2 dintre cei 3 pesti achizitionati ultima oara (acum vreo 2 luni ) , si banuiesc ca acesti pesti au fost crescuti in apa mai dura si din cauza asta apar problemele .Nu elimit nici posibilitatea ca aripile albite si mincate sa fi aparut datorita bacteriilor.
Dupa reintroducerea pestilor in acv. comun au reaparut in vreo 2 zile aripile albite dar nu asa de grav ca prima oara ,iar dupa citeva zile le trece,apoi dupa mai mult sau mai putin timp iar apare.... In rest pestii nu par sa se simta rau datorita acestui lucru dar pe unu a trebuit sa il tund deoarece anala care fusese afectata mai tare a crescut aiurea .

Oricum intrebarea mea e daca aveti idee ce ar putea sa imi scada kh in acv. ?

PS : Sry ca m-am lungit dar am incercat sa explic cit am putut eu de bine situatia .


Last edited by dragos on Fri Jul 10, 2009 10:47 am; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Fri Jul 10, 2009 9:04 am    Post subject: Re: sf Reply with quote

dragos wrote:
Oricum intrebarea mea e daca aveti idee ce ar putea sa imi scada kh in acv. ?
Probabil plantele, daca li se pare ca nu le ajunge carbonu' si-l iau din carbonatii din apa ....... rezultatu' e scaderea KH-ului.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Jul 10, 2009 11:40 am    Post subject: Reply with quote

Voi adauga ceva mai multe saruri in apa de schimb . O sa urmaresc sa am kh undeva peste 4 .Nu de alta dar imi e putin frica de kh=0 cu toate ca pina acum din masuratori nu am observat fluctuatii ale ph mai mari de 0,3 (si asta in decurs de mai multe zile sau chiar saptamini . Ma tem sa nu cumva fara sa imi dau seama sa bag in acv ceva care creste aciditatea si sa scada ph prea mult si prea brusc . Nu am avut pina acum probleme cu asa ceva ...doar am citit si am inteles ca e cam riscant sa ai kh=0 in acv datorita instabilitatii ph.

Am facut un mic experiment . Am pus intr-un pahar cca 1/2 apa din acv cu caracteristicile de mai sus si am umplut apoi paharul cu apa de la retea cu ph=8,2 ; kh=8-9 ; gh=18-19(nu am testat kh si gh dar cam asta este la apa mea in general duritatea la ph 8,2) . Am lasat , vreo 2-3 ore cred apa in pahar si am masurat apoi ph .Rezultatul indicat pe ph-metru a fost PH=7,7-7,8 .

DECI :

50% APA CU PH 5,7(si kh=0) + 50% APA CU PH 8,2 = APA CU PH 7,8 .

De aici trag concluzia ca apa din bazinul meu e foarte instabila chimic si cu toate ca discusilor pare sa le placa aceasta apa(in afara de cei doi despre care am mai discutat) mie nu prea imi place sau mai bine zis nu prea imi inspira incredere ... Cine stie ce se poate intimpl daca se duce la un mom dat membrana de osmoza inversa si fac un schimb de 25% cu apa cu aceleasi caracteristici pe care le are cea de la retea la care mai adaug si ceva saruri .... ? Ma intreb daca albirea aripilor la cei doi nu cumva e cauzata de fluctuatii ale ph (noapte/zi) datorate co2 produs de plante noaptea .Nu am masurat niciodata ph noaptea sau dimineata inainte sa aprind lumina dar o voi face . La toate masuratorile pe care le-am facut in ultimele citeva saptamini am obtinut ph=5,7-5,9 dar dupa cum ziceam am facut testul doar ziua .
Am inteles ca un kh de 3-4 e relativ sigur . Problema e sa reusesc sa si mentin kh la valoarea asta in acvariul plantat .
Voi ce ati face in locul meu ?
E o solutie sa pun saruri in acv treptat pina ajung la un kh relativ sigur si sa vad apoi daca nu cumva scade din nou ?

@Porcu - probabil ca ai dreptate deoarece e singura explicatie plauzibila cu toate ca plante nu am foarte multe .

Pina acum nu m-am jucat foarte mult cu parametrii apei ,sau cind m-am jucat mi-a iesit ce voiam din prima(cred ca si din nimereala) asa ca nu stiu suficiente lucruri in privinta asta si e posibil ca unele intrebari puse sa vi se para stupide .In cazu asta va rog sa nu va suparati si daca e posibil sa ma lamuriti si pe mine , si eventual sa imi spuneti o solutie practica ca sa tin kh constant .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Fri Jul 10, 2009 12:40 pm    Post subject: Re: sf Reply with quote

Porcu wrote:
dragos wrote:
Oricum intrebarea mea e daca aveti idee ce ar putea sa imi scada kh in acv. ?
Probabil plantele, daca li se pare ca nu le ajunge carbonu' si-l iau din carbonatii din apa ....... rezultatu' e scaderea KH-ului.


Asta cred si eu ca ar fi explicatia. Nu strica sa mai ridici KH-ul un pic. Daca se stabilizeaza in acvariu la 1-2 tot e bine. Probabil ca apa de schimb ar trebui cu un KH pe undeva intre 4-6 ....cred, in cazul tau pentru bazinul respectiv. Poti sa incerci la valori mici ale KH sa masori cu "pasi" de 0.5. Adica pui o cantitate dubla de apa in eprubeta si atunci o picatura de reactiv va insemna 0.5 in loc de 1. La KH mare nu e economic...prea multe picaturi. icon_mrgreen

Uite si aici ceva asemanator. Poate te ajuta sa "te inspiri".

dragos wrote:
Cine stie ce se poate intimpl daca se duce la un mom dat membrana de osmoza inversa si fac un schimb de 25% cu apa cu aceleasi caracteristici pe care le are cea de la retea la care mai adaug si ceva saruri .... ?


Mai nimic. O sa stea vreo ora ca statuile apoi o sa inceapa sa umble veseli. icon_mrgreen
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group