Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Discusi in acvariu neplantat
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby
View previous topic :: View next topic  
Author Message
cristim
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 18 Nov 2007
Posts: 110
Location: Timisoara

PostPosted: Wed Feb 06, 2008 12:57 pm    Post subject: Reply with quote

29.5 grade are apa
_________________
Totul e in apa......
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Feb 06, 2008 1:05 pm    Post subject: Reply with quote

mai salta si temperatura cu vreo 2 grade, dar lent. sper ca ai o aerare buna, in bazin...
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Wed Feb 06, 2008 2:54 pm    Post subject: Reply with quote

cristim wrote:
Din experienta voastra cam cat dureaza adaptarea discusiilor intr-un acvariu nou, fara substrat si plante ?
I-am bagat sambata si inca nu par sa se fi adaptat. Nu mananca si sunt inca tare speriosi. Mai nou am observat ca si-au pierdut si din culoare.


Adaptarea poate sa dureze de la 30minute la cateva saptamani depinzand de mai multi factori mai mult sau mai putin cunoscuti dar cel mai important este starea de sanatate.

Dragos spune ca si iluminarea are influenta. Corect. Dar mai ales daca ai locuri umbrite sau umbre "miscatoare" in bazin. Iluminarea trebuie sa fie cat mai uniforma dar de intensitate mai scazuta daca nu cresti si plante. Opreste lumina si lasa-i doar cu lumina ambianta pentru inceput si vezi cum se comporta. Mancare doar foarte putin sa vezi daca pun botul. Daca doar teama ii macina ar trebui sa ajute. Posibil sa fi fost invatati doar cu hrana vie.
La 6cm cap-coada culoare rosu aprins fara "gargarite" nu prea. Sper sa mai aiba ficatul cu ei. Poti sa tragi o fuga la magazinul de unde i-ai luat si sa vezi ceilalti din acelasi lot (culoare) in ce stare sunt. In general pestii din import trebuie sa treaca printr-o carantina mai altfel decat ce poti sa iei de pe plaiurile mioritice dintr-o sursa relativ sigura.

ADX wrote:
pune niste aqutan (cf. instructiunilor).
happy0034 Poti sa pui dublu linistit in cazul tau.

In rest cum se prezinta: inotatoare, ochi (tulburi, intunecati), respiratie..etc. Parametrii KH, pH?
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
cristim
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 18 Nov 2007
Posts: 110
Location: Timisoara

PostPosted: Wed Feb 06, 2008 3:43 pm    Post subject: Reply with quote

Nu am nici o sursa de lumina decat cea naturala. Am pus in apa si Sera Morena ca sa-i reduc din transparenta.
Mancare nu am pus decat putina si tot timpul am aspirat-o dupa cateva ore si am pus altaa. Am inercat cu granule Sera Discus, larve de tantar si mixtura cu inima de vita. Nici nu s-au sinchisit.
Nu observ pe ei nici un fel de pata, doar o culoare rosie mult mai pala decat cea de ieri. Parca inotatoarele sunt mai deschise si "zburlite".
Sa ma fi grabit eu luandu-i prea repede de la petshop si neasteptand sa-si refaca mucusul "pierdut" in timpul transportului. Eu acasa nu i-am mai tratat in sensul asta cu nimic si nu stiu cat le-a "placut" apa mea.
Am pus Aquatan!
_________________
Totul e in apa......
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
cristim
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 18 Nov 2007
Posts: 110
Location: Timisoara

PostPosted: Wed Feb 06, 2008 3:45 pm    Post subject: Reply with quote

Cipriane cred ca ai mare dreptate. Am pus artemia proaspat eclozata si pentru prima data ii vad (pe ascuns) ca ciugulesc de jos.
_________________
Totul e in apa......
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Feb 07, 2008 1:44 am    Post subject: Reply with quote

cristim wrote:
Nu observ pe ei nici un fel de pata, doar o culoare rosie mult mai pala decat cea de ieri. Parca inotatoarele sunt mai deschise si "zburlite".
Sa ma fi grabit eu luandu-i prea repede de la petshop si neasteptand sa-si refaca mucusul "pierdut" in timpul transportului. Eu acasa nu i-am mai tratat in sensul asta cu nimic si nu stiu cat le-a "placut" apa mea.
Am pus Aquatan!


Inotatoarele "zburlite" nu sunt ceva anormal la pestani adusi de departe. Se datoreaza manipularii si (sau) diferentei de conductivitate.
Pentru refacerea mucusului sare si aqutan ajuta. Dar luatul de pesti veniti direct din import e "risky business" daca nu ai experienta in diagnosticat si tratat pesti plus un arsenal de medicamente (substante) in caz ca... icon_neutral. Cum nimeni nu-i tine in carantina in tara asta banuiesc ca oricum nu prea ai de ales. Si sa-i iei mai incolo obositi de la magazin tot nu e bine.
Stai cu geana pe ei. character0109
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
cristim
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 18 Nov 2007
Posts: 110
Location: Timisoara

PostPosted: Thu Feb 07, 2008 7:05 pm    Post subject: Reply with quote

Pare ca lucrurile intra in normal. Astazi au mancat tot ce le-am dat (larve rosii). Culoarea a palit din nou acum spre seara, dar am invatat sa nu ii bag in seama atata timp cat starea lor generala e buna si mananca.
In continuare se "lupta" cu adaptarea, dar cred ca e doar o chestiune de timp. party0033 party0033 party0033
_________________
Totul e in apa......
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Fri Feb 08, 2008 8:32 am    Post subject: Reply with quote

"Crize de adaptare" pot apare si la 14-20 zile de la introducerea in bazin.

DEM: Dupa timiditatea inerenta timp de 1 - 2 zile, deveneau chiar impertinenti la mancare, ca dupa un timp (asteptau sa-mi "adoarma vigilenta") sa cada in apatie.
Tinand cont de provenienta, nu ar fi oportuna o deparazitare?
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Sat Feb 09, 2008 1:09 am    Post subject: Reply with quote

Dragosdiscus wrote:
Tinand cont de provenienta, nu ar fi oportuna o deparazitare?


Foarte. Mai ales o deflagelare. happy0034 Dar in cazul asta trebuie pusi "pe picioare", obisnuiti repejor cu inima de vita si apoi deparazitat . Mult mai eficient tratamentul si in hrana si in apa.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
cristim
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 18 Nov 2007
Posts: 110
Location: Timisoara

PostPosted: Sat Feb 09, 2008 1:35 am    Post subject: Reply with quote

Aveti dreptate happy0034
Ma gandeam la o deparazitare dar dupa ce se adapteaza si mananca bine. Asta daca intre timp nu apar semne ale unor eventuale boli. love0030
_________________
Totul e in apa......
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
septi
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 18 Jan 2008
Posts: 81
Location: Brasov

PostPosted: Sun Feb 10, 2008 11:00 pm    Post subject: Reply with quote

Incearca cu vitamina B1 o fiola la 100L de apa. Faza asta am citit-o pe un site francez si am experimentat-o. La mine a facut minuni la pestii mai zburliti dupa transport sau bolnavi. In ultima vreme aveam un discus care se dadea cu capul de pereti si o fiola de algocalmin/100L de apa l-a linistit. Acum ii bate pe toti in acvariu. Ceea ce spun este din experienta proprie asa ca poti sa faci cum vrei. Eu as incerca sa ii bag la tratamentul cu vitamina B macar pentru o saptamana sa isi mai revina si ficatul lor si apoi sa ii deparazitez cu metronidazol eventual rombendazol.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
remus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 126
Location: tg.ocna,jud.bacau

PostPosted: Mon Feb 11, 2008 1:27 am    Post subject: Reply with quote

salut,
banuiesc ca i-ai luat de silja,din iosefin.de ce nu te duci la el sa-l intrebi ce le da sa manace la ai lui,si daca are aceleasi probleme si el cu discusii importati?ca doar nu i-a vandut deja pe toti(oricum,indicat ar fi fost sa ii mai tina in carantina inainte de vanzare,dar probabil ca ai insistat sa ti-i vanda mai repede).poate ca afli de la el ce manaca ai lui,si-ti va fi mai usor sa ii hranesti pe-ai tai.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
cristim
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 18 Nov 2007
Posts: 110
Location: Timisoara

PostPosted: Mon Feb 11, 2008 1:39 am    Post subject: Reply with quote

Problema a fost doar de transport si adaptare. Acum s-au rezolvat. Discusii sunt happy0034 si mananca din ce in ce mai bine. Silija le da Sera discus, dar cred ca la el nici nu au apucat sa manance. I-am luat repede pentru ca asa am putut sa aleg. A fost o concesie care a trebuit sa o fac. Riscam sa raman fara.
Acu sunt bine. La inceput mancau doar artemia si larve rosii dar, dupa o infometare de o, manaca si granule (Sera + Tetra).
"Decolorarea" pare sa fi fost doar din cauza stresului.
_________________
Totul e in apa......
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Feb 11, 2008 2:00 am    Post subject: Reply with quote

Tratamentul cu Metronidazol in apa nu a exterminat niciodata si nicaeri toate flagelatele la Discus.
Flagelatele care raman in viata dobandesc imunitate la medicament, iar daca se inbolnavesc pestii in urmatoarele 5 luni nu mai pot fi vindeacati cu medicamentul respectiv.
Nu tratati niciodata pestii preventiv, daca nu manifesta simptomele vreunei boli.
Este foarte greu de crezut ca exista in prezent in Romania Discusi care sa fie lipsiti de flagelate sau viermi pe branchii.
Nici nu are rost sa-si faca cineva iluzia ca ar putea starpi acesti paraziti prin adaugarea de medicamente in apa in care stau pestii.
Exista in Europa pesti care nu au acesti paraziti, dar acestia s-au obtinut prin cu totul alte metode, si reprezinta un procent infim din totalul existent.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group