Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Carantina nou veniti

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile
View previous topic :: View next topic  
Author Message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Jun 09, 2009 8:49 pm    Post subject: Carantina nou veniti Reply with quote

Am mai achizitionat 3 Kuly, 6 neoni, 2 sae si i-am pus in acvariu carantina. Intrebarile mele sunt:

Voi cum procedati cu achizitionarea noilor "camarazi"?

Trebuie neaparat tratati si daca da cu ce anume si in ce doze?

Multumesc,
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
george6428
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 May 2008
Posts: 43
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Jun 10, 2009 10:52 am    Post subject: Reply with quote

Eu utilizez omnipur, doza uzuală de tratament, dar cred că se poate utiliza orice medicament, de bună calitate, cu o paletă cât mai largă de acţiune, combinat, eventual, cu un ados de sare neiodată. De asemenea este importantă şi perioada de carantină care ar trebui să fie de minim două săptămâni.
_________________
GEORGE6428
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed Jun 10, 2009 6:23 pm    Post subject: Reply with quote

Subiectul este inepuizabil.
In principiu, nu se foloseste un medicament fara motiv. Daca principiul nu este suficient, trebuie sa luam in calcul ca este posibil ca printr-un tratament gen piramidon la meningita sa estompam manifestarile unor maladii periculoase. 2 saptamani pot fi prea mult sau prea putin. Sunt boli care au incubatie de pana la 2 luni. In cazul importatilor mai exista si nesansa ca pestii sa fie imuni la boala (sau forma) respectiva, dar transmisa la "autohtoni" sa faca ravagii. Rar mi s-a intamplat ca la achizitia de noi discusi sa nu fac apel la farmacie. Poate am avut eu o nesansa cvasiconstanta ...
Nu de mult, am introdus cu infinite precautii o pereche de ramirezi aurii. Am facut pana si ce nu trebuia, adica tratament "just in case" cu General Tonic si inca alte alea. Pestii au stat 10-14 zile, aratau bine, zglobii, mancaciosi, pana si in minusculul bazin de carantina, asa ca le-am facut adaptarea si i-am transferat in bazinul destinat. Rezultatul a fost super-trist. Am pierdut TOTI ramirezii, nu numai prospaturile plus alte afectiuni minore (adica au scapat usor) la discusi.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
acvailie
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2009
Posts: 121
Location: Cluj-Napoca

PostPosted: Thu Jun 11, 2009 6:32 am    Post subject: Reply with quote

Deobicei cand vin pestii noi ridic temperatura mai mare adica 33-34C si ii las in acvariul de carantina o perioada de 13-14 zile. In perioada asta si la temperatura ridicata vad daca au sau nu probleme. Dar sunt cazuri la fel cum tiau prezentat colegii cand perioada de incubatie poate dura si 2 luni, si atunci tine numai de noroc. Sau sa fie purtator sanatos. Si atunci chear ai probleme. Asa ca trebuie sa ai mare grija de la cine cumperi discusii. Bafta
_________________
“Eu sunt foarte încrezator in noroc, si am observat ca cu cat muncesc mai mult cu atat am mai mult parte de acesta.” Thomas Jefferson
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Thu Jun 11, 2009 9:31 am    Post subject: salut Reply with quote

Pentru a scapa de aceasta problema cel mai bine este sa-i cumperi pe toti odata.O sa ai surpriza sa cumperi o serie de discusi iar dupa 1 luna sa mai cumperi 1-2 de la acelasi vanzator care la randul lui i-a cumparat de la acelasi crescator, iar noii veniti sa-i imbolnaveasca pe ceilalti.Odata cu aducerea pestilor din import, s-au importat si o serie de boli.Pestii adusi sunt imuni dar purtatori, dupa care, dupa o perioada si ei devin vulnerabili.Eu am tinut discusi importati in carantina si dupa ce i-am bagat cu ceilalti i-au imbolnavit.Partea buna este cu aceste boli se trateaza si nu am avut nicio pierdere.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Jun 16, 2009 7:05 pm    Post subject: Reply with quote

Astazi am gasit unul dintre neoni mort. Arata destul de rau si anume pe mijlocul corpului arata ca si cum ar fi fost lovit destul de rau si pe o suprafata destul de mare si simetric pe ambele parti ale corpului, mai bine zis i-au cazut solzii sau ceva de genul asta. Recomandari?
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed Jun 17, 2009 10:54 am    Post subject: salut Reply with quote

Se decoloreaza banda rosie.Este datorita calduri.Eu am luat 100 de neoni si dupa 1 an nu mai era niciunul.Pentru discusi ideali sunt neonii rosii care stau fara probleme la 29 de grade.Neonii decolorati vor muri.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Jun 17, 2009 5:41 pm    Post subject: Re: salut Reply with quote

drdiscus wrote:
Se decoloreaza banda rosie.Este datorita calduri.Eu am luat 100 de neoni si dupa 1 an nu mai era niciunul.Pentru discusi ideali sunt neonii rosii care stau fara probleme la 29 de grade.Neonii decolorati vor muri.


Nu este ceea ce zici tu. Acum sunt tinuti in carantina undeva pa la 25-28 grade. A si eram sa uit au mai murit 2.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Jun 17, 2009 9:47 pm    Post subject: Reply with quote

E o boala specifica neonilor. Nu stiu acum ce e, dar daca cauti gasesti usor ca-i foarte cunoscuta. E ceva de la bacterii sau ceva paraziti. Le distruge musculatura.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Thu Jun 18, 2009 9:08 am    Post subject: salut Reply with quote

Neonii normali se tin undeva intre 22 si 24 de grade.O temperatura mai mare pe termen lung ii afecteaza.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu Jun 18, 2009 11:27 am    Post subject: Reply with quote

Lasati temperatura la o parte. Foarte adevarat ca neonul rosu suporta mai usor un 28-29 grade dar in general o temperatura superioara celei optime conduce la accelerarea metabolismului si astfel la o speranta de viata mai redusa. Dupa unii crescatori, la un neon (fie el rosu sau albastru), 18 luni inseamna deja senectute. Nu m-am ostenit sa scot neonii din bazin cand am facuit tratamente termice si mi s-au parut mai triste alte specii.
Plistophora (boala neonilor dar nu numai) nu-i. Primul semn este disparitia-decolorarea dungii longitudinale (de aceea i s-a dat si denumirea, pentru ca la neoni se observa cel mai usor debutul), dupa care incep deformari, pe masura ce este atacata masa musculara.
Dac-ar fi fost in bazinul comun, puteai suspecta chiar un discus ca a prins gustul (am avut discus mancator de neoni, inj timp ce restul au refuzat pana si puii de gup). Fiind in carantina, fie au fost loviti in timpul transportului/manipularii si acum se vede efectul (am vazut - din pacate pe banii mei - neoni morti de spaima!) fie s-au captusit cu o bacterioza. Urmareste cu atentie daca ceilalti dau vreun semn. Daca da, incerca un General tonic sau mai bine, ceva cu nifurpirinol (cel mai cunoscut este bactopur tablete). Prelungeste carantina cu minim 10 zile (dupa revenire) daca e necesar un tratament.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Jun 18, 2009 8:28 pm    Post subject: Reply with quote

Dragosdiscus wrote:
daca e necesar un tratament.


Aici m-am blocat. Ideea este ca seara cand vin de la scarbici ii vad morti sau mai traiesc foarte putin, alte semne nu mai au inainte. Sa fac un tratament cu bactopur tablete (mai am o pastila) preventiv?
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Fri Jun 19, 2009 12:03 pm    Post subject: Reply with quote

Atunci uita-te la cei muribunzi, daca au aceleasi simptome, respectiv ranile laterale. Daca bazinul are 50 l (sau mai putin), inceraca un tratament cu pastila de Bactopur (numai sa nu fie expirata). Recomandabil ar fi fost minim 2 pastile3, din care una folosita la o baie intensiva pentru neonii care dau semne evidente.
Nu vreau sa te descurajez, dar mortalitate in masa a neonilor s-a mai semnalat, din cauze neelucidate pe deplin. Multi au dat pe seama unor importuri neserioase, chiar daca vanzatorii se jurau ca provin de la producatori autohtoni. Din pacate, am avut ocazia de a cunoaste un astfel de producator care de fapt mai completa stocul de import cu un minim de productie proprie. In functie de interesele comerciale, declara marfa ca import sau productie.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group