Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

ce parametri trebuie sa aiba apa pt inmultire multumesc

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Mitica77
New entry
New entry


Joined: 09 Apr 2009
Posts: 11
Location: Craiova

PostPosted: Wed Jun 10, 2009 9:22 am    Post subject: ce parametri trebuie sa aiba apa pt inmultire multumesc Reply with quote

ce parametri trebuie sa aiba apa pt a inmultii discusii icon_question
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Jun 10, 2009 4:08 pm    Post subject: Reply with quote

DKH-2-3°
PH-5,5-6,5
T-27-31°C
amoniac-0,0mg/L
nitrit-0,0mg/L
nitrat<10mg/L
aerisire intensa in curent slab de apa.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Mitica77
New entry
New entry


Joined: 09 Apr 2009
Posts: 11
Location: Craiova

PostPosted: Wed Jun 10, 2009 6:30 pm    Post subject: Reply with quote

multumesc Ioan esti cel mai tare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Jun 13, 2009 10:03 pm    Post subject: Reply with quote

Dintre incepatori? icon_biggrin
Ca ce ti-am scris eu stiu toti cei care-s cat de cat mai avansati, si-i doar un rezumat extrem, pe marginea caruia se poate discuta la nesfarsit, in functie de parerile fiecaruia.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
stefan78
New entry
New entry


Joined: 12 Nov 2007
Posts: 9
Location: CALARASI

PostPosted: Sun Jun 14, 2009 11:30 pm    Post subject: Reply with quote

Da sunt total de acord ca se poate discuta la nesfarsit pe tema asta, insa daca ai GH un pic mai mare in apa si nu ai cum sa il modifici nu trebuie sa crezi ca este totul pierdut. Poti face o incercare si vezi ce se intampla. Eu zic ca daca ai o pereche buna,in special un mascul care sa fecundeze icrele s-ar putea sa ramai surprins placut. Eu chiar am avut si nu o data eclozari de peste 90% cu o apa de GH=11, si chiar daca o sa fiu criticat sau poate nu o sa fiu crezut in una din dati chiar aveam in acvariu BACTOPUR DIRECT si rezultatele au fost deasemenea bune icon_redface. Acum ce am spus eu nu trebuie de luat ca o regula si nu vreau sa contrazic pe cineva mai ales pe Ioan pe care il admir si il apreciez in mod special
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Jun 15, 2009 2:43 am    Post subject: Reply with quote

Antibioticul fereste icrele de atacul bacteriilor. Asta nu insemna ca-i bine sa fie folosit la depuneri, pentru ca distruge si bacteriile de care au nevoie pestii pentru digestie si pe cele din filtrul biologic. In apa cu duritati si ph mari am avut si eu larve eclozate.
Multumesc ptr. aprecieri Stefan. icon_smile
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Mon Jun 15, 2009 11:13 am    Post subject: salut Reply with quote

De ce trebuie un Gh mic pentru reproducerea discusilor?Icrele au o presiune osmotica.In icrele de discusi presiunea osmotica este mica.Apa, cu cat este mai dura, cu atat are presiunea osmotica mai mare.Daca presiunea osmotica a apei este mai mare decat a icrelor, acestea din urma se sparg si se strica.Este un efect asemanator cu al unui balon.Exista discusi ca cei bruni care au cativa zeci de ani buni de crescut in acvarii cu apa dura si atunci este posibila reproducerea lor si in apa mai dura.Daca nu se schimba apa din bazin o perioada mai mare de o luna este este posibil sa scada duritatea si sa ai surpriza unei eclozari in apa nelucrata osmotic.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Jun 15, 2009 12:27 pm    Post subject: Reply with quote

Apa din plantatul meu, in care au eclozat 80% larve si traiesc de ieri dimineata are 450µS/cm si ph 8,5.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group