Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Acvariu d-acasa

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discusii mei / Acvariile mele
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Tue Jun 02, 2009 5:32 pm    Post subject: Acvariu d-acasa Reply with quote

Bazinu' meu cu discusi: 140x55x55. Iluminat cu un PowerGlo de 30 W. Le place lumina slaba, le-am dat lumina slaba, motiv pentru care mi-e imposibil sa fac poze cit de cit de calitate. Provizoriu am pus 4 tuburi T5 de 54 W si-am reusit niste poze cit de cit vizibile. A iesit cam asa ceva: Poza de ansamblu. Jumatatea din dreapta e ocupata de cei doi, masculu' brun si femela Blue Diamond, restu' stau inghesuiti cum pot icon_mrgreen. In momentu' pozei nu pazeau icre. Cei doi sint intr-o perioada foarte de mare efervescenta, depun saptaminal sau la doua saptamini.

El e Marele Sef al acvariului.

Preferatu' meu, il concureaza pe Marele Sef, fiind mai tinar are toate sansele sa-i iasa cum vrea el in viitor.


O poza interesanta din noiembrie 2007: Blue Diamond SnakeSkin. Acelasi peste in iunie 2009: Blue Diamond SnakeSkin si tot el. Diferenta de culoare e din cauza blitzului. E femela, in momentu' pozei din 2007 depusese icre de citeva ori. Interesant cum i-a disparut desenu'.


Alte poze la galerie, n-am discusi de valoare da'-s ai mei icon_mrgreen .
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Jun 02, 2009 5:39 pm    Post subject: Reply with quote

blue snakeskinu': frumos desen (si culoare) avea in 2007!...
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
izetserghiun
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 17 Feb 2008
Posts: 123
Location: constanta

PostPosted: Tue Jun 02, 2009 6:26 pm    Post subject: Reply with quote

Foarte frumoase exemplare.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Tue Jun 02, 2009 6:49 pm    Post subject: Reply with quote

dar cum la snakeskin definitivarea desenului se poate intinde pina la 2 ani jumate se intimpla si cazuri de acest gen. la fel am patit eu cu un red spotted snakeskin ,dupa un an i-au disparut cam toate petele.
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
alber
New entry
New entry


Joined: 17 May 2009
Posts: 9
Location: bucuresti-berceni

PostPosted: Tue Jun 02, 2009 7:11 pm    Post subject: Reply with quote

Frumos, ce sa zic. Imi cam lasa gura apa, la figurat vorbind, ce credeati icon_mrgreen

Porcu wrote:
Diferenta de culoare e din cauza blitzului. E femela, in momentu' pozei din 2007 depusese icre de citeva ori. Interesant cum i-a disparut desenu'.


Sa inteleg ca odata cu varsta, coloratura Discusului se schimba? Lasand deoparte desenul, vad ca si culoarea s-a schimbat. Sau cand ai spus de blitz te-ai referit la culoare?
_________________
"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
PapaKarlo
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Mar 2009
Posts: 130
Location: Chisinau

PostPosted: Tue Jun 02, 2009 7:34 pm    Post subject: Reply with quote

Hai cu secretele... Spune-mi te rog,
Ce ai ca fundal si spune-mi te rog, cum te descurci cu plantele la o asa iluminare slaba.

Daca incerc sa ma dau cu parerea ai acolo niste cryptocorine si un echinodorus, nu?

Rezista la iluminarea asta 30 de W la 423l
Mie mi-a iesit 0,07w/l scared0011
_________________
The journey gives us true plasure, not the destination!


Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Jun 02, 2009 7:35 pm    Post subject: Reply with quote

Sper ca mai e de vanzare cand vin sa-l cumpar:)
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 7:25 am    Post subject: Reply with quote

alber wrote:
Sa inteleg ca odata cu varsta, coloratura Discusului se schimba? Lasand deoparte desenul, vad ca si culoarea s-a schimbat. Sau cand ai spus de blitz te-ai referit la culoare?

Culoarea pestelui e cam aceeasi si acuma si-n 2007. Pozele actuale le-am facut cu blitzu', ceea ce distorsioneaza culorile in mod oribil. Din pacate lumina pe care-am folosit-o sa fac pozele am montat-o la acvariu pentru care era destinata ...... asta face imposibile niste poze noi, fara blitz.
Culoarea difera in functie de starea psihica, cind pazeste icre devine inchis la culoare, gri inchis spre negru, doar capu' ramine albastru.

Probabil ca pestele asta are oarece valoare dac-a fost remarcat de Ioan si Mark in 2007 si de ADX acuma.
Imi zicea Ioan in 2007 ca si-a luat ceva asemanator de la Duisburg si m-a pus sa fac ceva si sa scot pui de la pestele asta ca merita. Am incercat sa ma conformez da' dupa vreo 2 depuneri pe care le-a mincat l-am pus inapoi in bazinu' comun din lipsa de spatiu.
Hopa ca mi-a venit o idee ....... ma duc sa scriu la topicu' despre piata discusilor de la noi icon_mrgreen .......

Interesant e ca pestele imi ramasese pe cap fiind ramas dintr-o tura de pui pe care i-am vindut toti ca n-aveam loc sa-mi tin si mie. Asta era cel mai mic si amarit, nu l-a vrut nimeni, norocu' lui icon_mrgreen . Inca un argument ca degeaba sortezi puii cind sint mici, o sortare corecta se poate face doar cind sint mari, aproape adulti.


PapaKarlo wrote:
Hai cu secretele... Spune-mi te rog,
Ce ai ca fundal si spune-mi te rog, cum te descurci cu plantele la o asa iluminare slaba.

Daca incerc sa ma dau cu parerea ai acolo niste cryptocorine si un echinodorus, nu?
Fundalu' e o pinza albastru inchis.
Acvariu e aranjat penru confortu' discusilor spre disperarea plantelor. Ai nimerit plantele: Cryptocoryne wendtii "green" si Echinodorus amazonicus. Probabil amazonicus ca-i prea pipernicit sa fiu sigur, ar putea fi si bleheri. Cindva buturuga era plina de Anubiasi da' mi-a golit-o frate-meu de Craciun cind a trecut p-acasa icon_mrgreen . Anubiasii mergeau foarte bine la 28 C si lumina aia chioara. O s-o umplu iar.

Astea-s plante care supravietuiesc la lumina chioara si fara fertilizare. De fapt fertilizare poate fi numit schimbu' de apa de ~ 50 litri zilnic. Evident c-ar arata mult mai bine in alte conditii ....... da' n-o sa se intimple in acvariu asta. Intentionez o lampa cu leduri focalizata pe Echinodorus, mi se pare solutia ideala de a lumina planta si totusi acvariu sa ramina intunecat.


Ioan wrote:
Sper ca mai e de vanzare cand vin sa-l cumpar
La ce sentimente nutresc pentru persoana ta dupa citeva zile si nopti de sclavie pe altaru' puilor crescuti artificial ...... poti sa vii dupa peste cind vrei, io te-astept dupa usa c-o bita de baseball in mina, nu-mi trebe nimic in schimb, ma multumesc sa te altoiesc un pic sick0010 evilgrin0030 .......

Cind vii?
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu Jun 04, 2009 8:13 am    Post subject: Reply with quote

lol02 Nu spun cand. Te las sa mai stai dupa usa pana-ti pierzi rabdarea si pui bata la o parte . Si atunci apar.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Jun 04, 2009 12:20 pm    Post subject: Reply with quote

La Snake-ul albastru mi se pare mie sau si modelul de snake la nivelul capului s-a schimbat? Ce varsta avea in prima poza?

Porcu wrote:
Ioan wrote:
Sper ca mai e de vanzare cand vin sa-l cumpar
La ce sentimente nutresc pentru persoana ta dupa citeva zile si nopti de sclavie pe altaru' puilor crescuti artificial ...... poti sa vii dupa peste cind vrei, io te-astept dupa usa c-o bita de baseball in mina, nu-mi trebe nimic in schimb, ma multumesc sa te altoiesc un pic sick0010 evilgrin0030 .......

Cind vii?


cred ca o sa intre pe balcon sa nu aiba surprize icon_razz
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Thu Jun 04, 2009 12:45 pm    Post subject: Reply with quote

Ciprian Marcu wrote:
La Snake-ul albastru mi se pare mie sau si modelul de snake la nivelul capului s-a schimbat? Ce varsta avea in prima poza?
M-am tot uitat la poze si nu-mi dau seama daca s-a schimbat modelu' icon_rolleyes .
Avea un an - un an jumate, virsta primelor depuneri. A crescut destul de mult d-atunci, avea vreo 11 cm, parea un rebut icon_mrgreen , acuma are vreo 14 cm.
O sa pun peste tot capcane pentru Ioan jumping0006 .
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Jun 04, 2009 12:54 pm    Post subject: Re: Acvariu d-acasa Reply with quote

Porcu wrote:
O poza interesanta din noiembrie 2007: Blue Diamond SnakeSkin. Acelasi peste in iunie 2009: .... si tot el. Diferenta de culoare e din cauza blitzului. E femela, in momentu' pozei din 2007 depusese icre de citeva ori. Interesant cum i-a disparut desenu'.


In cele doua poze se vede diferenta. E si alt "obraz" ce-i drept, dar modelul pare mai bine definit in a doua poza cand s-a mai maturizat.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discusii mei / Acvariile mele All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group